Henna: Zázračné barvivo z přírody. Vlasy zabarví přirozeně

Henna je rostlina, která roste hlavně v Egyptě a Indii – jde o keř, co na naší planetě existuje již dlouhé staletí. Má podlouhlé listy, co se sbírají, usuší, a následně se drtí. Tím vznikne prášek, tedy přírodní barvivo, které známe jako hennu.

Zdroj foto: sokolander / Shutterstock.com

Tato barva se využívá nejenom na barvení vlasů, ale i na zdobení kůže. Právě v letních měsících bývá dočasné tetování velmi vítané. Jaké výhody má henna proti chemickým barvám a jaká pravidla platí při jejím používání?

Dočasné tetování hennou

Možná to sami znáte z dovolených u moře, obvykle se snad na každém kroku objeví někdo, kdo vám vykouzlí dočasné tetování právě hennou.

  • Vytvořit si tuto dočasnou ozdobu těla ale můžete i sami doma, protože barva na kůži se běžně prodává v drogériích.
  • Tetování hennou vydrží obvykle dva týdny, barva na kůži postupně bledne, až se ztratí úplně.
  • Pozor však na to, jakou barvu henna má. Pokud si necháváte od někoho na ulici tetování udělat a barva je černá, nemůžete si být jistí, zda jde skutečně o čistě přírodní barvu.

Henna totiž sama o sobě tvoří načervenalé odstíny, pokud chcete dosáhnout jiného odstínu, musí se k ní přidat jiná barviva. Ta by měla ale samozřejmě být také přírodního původu. Výhody tetování hennou jsou pak zřejmé, nemusíte se vystavovat bolesti, vyhnete se jehlám, a navíc tetování zmizí, takže se můžete nechat ozdobit pokaždé něčím jiným. Také nemusíte litovat, když si necháte na kůži nakreslit něco, co se vám později líbit nebude. Zkrátka to není žádný zásadní zásah a nebolí to.

Barvení vlasů hennou

Kromě tetování se henna využívá i na barvení vlasů. Je jasné, že jde o šetrnější způsob barvení vlasů, než když používáme chemické barvy, ale pozor! Henna se dá použít jen na přírodní vlasy, nelze ji použít na již obarvená vlasy chemickými barvami. Pokud chcete přejít na přírodní barvení vlasů a již máte vlasy barvené klasickými barvami, budete muset dlouho čekat, než barva odroste a vy se vrátíte na svou přírodní barvu.

Zdroj foto: TR01 / Shutterstock.com

Až pak je možné hennu začít používat. V opačném případě, tedy při přechodu z henny na chemické barvy, to také není snadné. Vlas nereaguje dobře na tyto změny a hrozí, že se barva neujme, nebo se vytvoří zcela jiný tón. I tam je tedy nutné nějakou dobu čekat.

Výhody barvení vlasů hennou jsou ale zřejmé:

  • vlasy tolik netrpí,
  • henna dodává vlasům lesk,
  • regeneruje a posiluje je.

Vymývá se postupně, vydrží tedy zhruba jako barvicí šampóny, opakování barvení je možné podle toho, jak vlasy odrůstají, tedy již po několika týdnech. U henny ale nepočítejte s tím, že si budete moci vybírat z více barevných odstínů. Henna vlasy obarví velmi šetrně – není tedy možné například vlasy odbarvovat o několik odstínů. Samotná henna vlasy obarví do měděných nebo načervenalých tónů, s přídavkem jiných přírodních barviv a bylin ale vlasy obarví i načerno nebo dohněda.

Henna má řadu výhod, ale hlavně nám ji dala sama příroda.

Mohlo by se Vám také líbit
1 komentář
  1. Ivana Švarcová Baba Jagua říká

    Děkuji za váš článek, jsem moc ráda, že se povědomí o zdobení kůže hennou šíří. Jen bych doplnila, henna, kterou lze koupit v drogerii většinou pro malování není vhodná, bývá hruběji mletá a často se jedná o směs s dalšími bylinami. Na kůži doporučuji používat čistou hennu v bodyart kvalitě z ověřeného zdroje. Nedoporučuji také již hotové kornoutky z Indie (Kaveri, Golecha aj.), tady jsou chemické příměsi a konzervanty, které na kůži fakt nechceme. Míchání henny je alchymie a pokud vás chytne, již není cesty zpět. Henna podporuje ženskost, sebevědomí, tvořivost… Obdobné účinky má přírodní barvivo z Amazonie – jagua, jen barva je modrá

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.