Grounding: nový trend. Zlepšete si zdraví, náladu i energii

Už jste slyšeli o groundingu? Jedná se doslova o „uzemnění“, kterého docílíte tím, že odložíte boty a budete chodit v přírodě naboso nebo si třeba lehnete na louku či se jiným způsobem propojíte se zemí. Pro některé z vás to může být až moc přírodní metoda a odmítnete se kvůli tomu vzdát svých oblíbených bot, jiní v tom možná najdou své nové hobby. Pojďme si o groundingu, neboli earthingu, jak se mu také někdy říká, povědět víc.

Zdroj foto: Jacob Lund / Shutterstock.com

Proč zkusit grounding

Grounding má bezesporu skvělý vliv nejenom na zdraví, ale také na lidskou duši. Chození naboso po pláži, po zahradě, po měkkém mechu a dalších přírodních površích vám udělá dobře. Díky tomu budete naplno prožívat přítomný okamžik a odpoutáte se tak například od nepříjemných vzpomínek nebo stresu, kterému jste právě vystaveni.

Grounding pomáhá i v případech, že trpíte úzkostmi a dalšími nepříjemnými psychickými stavy. I pokud ale žádnou poruchou netrpíte a žijete běžným životem s obvyklou dávkou stresu, rozhodně byste tuto metodu neměli zatracovat. Naopak byste se neměli bránit jejímu vyzkoušení.

Jak provádět grounding v přírodě

Existuje několik metod, jak grounding provádět.

  1. Jednou z nich je chození naboso. Ovšem na přírodních površích, které budou vaše chodidla stimulovat, a díky nimž se budou i více prokrvovat. Rozhodně nedoporučujeme zahodit boty ve městě a procházet se po náměstích a hlavních bulvárech bez bot.
  2. Další metodou je uzemnění s pomocí vody. V jezeře, přehradě, moři či jiném vodním zdroji se jednoduše snažte spojit s vodou tak, že se na hladinu položíte a budete se dívat do nebe.
  3. Třetí metoda groundingu spočívá v tom, že si jednoduše lehnete na zem. Ne doma v obýváku, ale venku v přírodě. Vybrat si můžete buď louku, lesní palouk, písečnou pláž, zkrátka jakékoliv místo, které se vám líbí a kde se cítíte příjemně.
Zdroj foto: Petr Bonek / Shutterstock.com

Grounding lze provádět i v domácnosti

Pokud byste chtěli metodu grounding vyzkoušet, ale venku je zrovna ošklivo, porozhlédněte se po e-shopech a pořiďte si vhodné oblečení. Nejčastěji se jedná o speciální termoponožky a antistresové deky. Ponožky si oblečete na chodidla a nosíte jako běžné ponožky. A deky si jednoduše natáhnete na podlahu a lehnete si na ně.

Buďte v pohodě

Díky groundingu na sobě můžete pozorovat různé změny.

  • Budete mnohem klidnější a vyrovnanější. Pravidelný kontakt s přírodou totiž opravdu dělá divy.
  • Rovněž budete i mnohem méně ve stresu, protože si pročistíte hlavu a utřídíte myšlenky.
  • Lépe se budete cítit i po zdravotní stránce. Zejména ti z vás, kteří trpí špatným prokrvováním, ocení, že díky chození naboso si zlepší krevní oběh a méně je budou trápit studené nohy.

Ať už vás grounding zlákal, nebo se mu již nějakou dobu věnujete, dávejte dobrý pozor, kde jej provádíte. Buďte opatrní zejména na místech, na která si leháte a po kterých šlapete. Není výjimkou, že i uprostřed panenského lesa narazíte na střepy od lahve nebo nerozložené plechovky.

Zahoďte veškeré předsudky a zkuste navázat spojení s přírodou a se sebou samými. Vsadíme se, že alespoň malou změnu na sobě rozhodně pocítíte.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.