Garsonka aneb jak ji zařídit, aby byla opticky větší a zároveň útulnější?

Garsonka někomu stačí a dokáže v ní bez problémů bydlet. Nicméně po čase se rozhodne, že ji vylepší a opticky zvětší, aby se návštěvy necítili stísněně. Jak ji opticky zvětšit?

Pro každého je útulné něco jiného. Garsoniéra skýtá mnoho výhod hlavně pro ty, kteří nepotřebují mnoho prostoru.

Minimalistický styl

Minimalistické řešení je pro garsonku to nejjednodušší a nejvhodnější. Inspirace se pro tyto případy hledá hlavně ve Skandinávii – Švédsku, Finsku, Norsku. Případně se může použít i japonská úspornost. Jelikož je garsonka opravdu malá, tak ji není nutné zahlcovat zbytečnými detaily a předměty. Je sice hezké, že k takovým maličkostem můžete mít vztah, ale v garsonce na ně obvykle není místo. S tím se pojí ještě další skutečnosti.

Co by se mělo udělat:

  • podlahy,
  • světla,
  • výmalba.
Zdroj foto: Photographee.eu / Shutterstock.com

Tyto tři věci patří mezi zásadní, pokud chcete opticky zvětšit garsonku. Podlaha by měla být všude stejná. Pokud budou podlahy z různých krytin, byt to naopak opticky zmenší.

Světelné efekty

I když je váš životní prostor menší, tak je zapotřebí pořádně ho osvětlit. A to doslova. Proto by se na světlech nemělo šetřit. Například jenom lustr je málo. Můžete si pořídit další lampičky a designová svítidla. S tím se pojí i zrcadla. Ta mají totiž stejný efekt jako lesklé materiály. Odrážejí světlo do místnosti. Nejlepší je ale světlo přírodní. Stačí si pořídit lehčí závěsy – vzdušné, jednobarevné. Záclony by měly být bílé a bez vzoru.

Na barvě stěn také záleží

V malém bytě se doporučuje malovat na bílo. Pokud se stane, že bílou nemáte zrovna v oblibě, můžete použít jinou světlou barvu. Nejvhodnější z těchto typů jsou světlé pastelové odstíny, které dokážou místnost prosvětlit, rozsvítit a opticky zvětšit. Stropy z malování vynechejte. Měly by zůstat bílé, jelikož jen tak dokážou vykouzlit iluzi toho, že je strop vysoký. U barev je jedna jediná výjimka – tmavý odstín. Tím se může vymalovat jediná místnost v bytě, protože ji dokáže opticky prodloužit. Červená barva zase místnost pocitově zmenší.

Jaký nábytek do garsonky

Do malých bytů se hodí menší jednobarevná pohovka. Když už budete vybírat pohovku či křeslo a jiný podobný kousek, zaměřte se na jeho nohy. Ty by měly být vysoké několik centimetrů. Takový typ nábytku vytvoří dojem, že prostor okolo vás je větší. Nejvhodnější materiál nábytku do garsonek je lehký, z čirého či barevného skla nebo plastu.

Nenechávejte holé stěny

Určitě ne v malých bytech. Tam je doslova nutností je oživit. Ovšem správným způsobem. Stačí jednouché poličky, chytře zavěšené zrcadlo, případně nějaký ten obrázek. Odborníci na design doporučují pohledy do krajiny nebo na moře. Jedním z designových doplňků mohou být i lesklé dekorační samolepky.

Zdroj foto: ppa / Shutterstock.com

Příčky a dveře zrušte

To souhlasí. Jestli to jen trošku půjde, je nutné zbavit se příček a dveří. Tím, že se byt rozdělí, nebude působit stísněným dojmem.  A jak tedy na to:

  • pracovnu zakomponujte vhodně do obývacího pokoje,
  • ten můžete spojit i s ložnicí,
  • stačí barevně oddělit.

Tím, že se provedou tyto úkony, bude garsonka působit svěže a v žádném případě ne dojmem malého prostoru. To je dnes ten nejhlavnější úkol designerů.

Jakou postel do garsonky?

Postel patří k největším kusům nábytku umístěným v bytě. Jedna možnost je sklopná postel. To zná každý. Během dne zaklopit, na noc zase odklopit. Pak je tu rozkládací pohovka. Ale zde je horší kvalita spaní. Mohou se využít i zvýšené patro neboli postele nad sebou. Na to je třeba výšku v místnosti minimálně 3,3, m.

Máte ještě nějaký tip na zvětšení garsonky?

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.