Dobrovolnictví: Jak se můžete realizovat ve svém okolí?

Dobrovolníků je po celé republice stále málo, i když je pravdou, že pandemie koronaviru nám všem ukázala, že jsou stále lidé, kteří chtějí ostatním lidem pomáhat a je potřeba se dobrovolnictví věnovat. Chtěli byste také pomáhat slabým a opuštěným lidem či zvířatům bez nároku na honorář? Začít můžete kdykoliv!

Zdroj foto: Juliana F Rodrigues / Shutterstock.com

Jednorázová i dlouhodobá pomoc

Jako dobrovolník se můžete realizovat v nejrůznějších oblastech, a to jak jednorázově, tak i dlouhodobě, a to vždy podle svých časových možností.

  • Když už se rozhodnete pomáhat, je dobré najít si oblast, ve které byste chtěli působit, a tam i zůstat.
  • Je úplně jedno, jakým způsobem se rozhodnete pomoci.
  • Pokud nemáte časové možnosti docházet někam a věnovat se práci ještě po svém zaměstnání, můžete pomáhat tím, že darujete peníze, jídlo nebo jiné prostředky neziskovým organizacím, které pomoc potřebným zajišťují.

Jak začít?

Dobrovolníci jsou potřeba napříč celou naší republikou, nejjednodušší, co může být, je zjistit si informace o tom, kde je potřeba pomoci právě ve vašem městě. Nejvíce dobrovolníků vyhledává charita, která působí opravdu po celé republice. Stejně tak ale vaši pomoc ocení nemocnice či domovy pro seniory. Informace můžete hledat na internetu nebo na příslušném městském či obecním úřadě. Věřte, že pokud opravdu pomáhat chcete, vždy se pro vás něco najde.

Dobrovolnictví po internetu

V době chytrých telefonů vám může pomoci i speciální aplikace s názvem MUNI. Když si ji do svého mobilního telefonu stáhnete, budete mít přehled o tom, kde a s čím konkrétně je právě třeba pomoci. Sami si pak budete moci zvolit způsob, jakým pomůžete. Dobrovolníky pak také neustále hledají i velké organizace jako je například UNICEF.

Můžete se pak účastnit benefičních akcí, pomáhat s organizací a podobně. I když sami nedarujete peníze, pomůžete už jen tím, že se budete zajímat a budete se podílet právě na zisku finančních a jiných příspěvků pro potřebné.

Dobrovolníky hledá i organizace Člověk v tísni, stačí si najít jejich webové stránky a podívat se, kde je zrovna potřeba pomoci, možností je totiž skutečně celá řada. Nezapomeňte, že mnohdy i úplné maličkosti pomáhají a člověka pak může těšit dobrý pocit.

Zdroj foto: Black Salmon / Shutterstock.com

Vyvenčete pejska

Nicméně pomoc potřebují nejen lidé, ale také zvířata, na které se často zapomíná. Chcete pomáhat těmto němým tvářím, které někdo odhodil? Zajděte do útulku pro zvířata ve svém okolí. Téměř každý nabízí možnost venčení svých svěřenců dobrovolníky. I když si tak nemůžete vzít zvířátko domů, můžete se mu věnovat tak, že ho občas vezmete na procházku, přinesete do útulku deky nebo nějaké pamlsky.

Jak je vidět, možností na dobrovolnictví je skutečně celá řada. Určitě se stále můžete také realizovat jako dobrovolníci v boji proti pandemii koronaviru, i v této oblasti je stále pomocných rukou málo. Do toho!

 

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.