Cykloturistika: Jaké vybavení potřebujete na dovolenou na kole?

Jak již název napovídá, cykloturistika je v podstatě turistika jen je provozovaná na kole. U nás má poměrně dlouhou tradici – první turisté na kolech se začali objevovat již na konci 19. století. Avšak až s příchodem vyladěných trekových a horských kol se u nás cykloturistika začala těšit největší oblibě.

Zdroj foto: Palatinate Stock / Shutterstock.com

Dnes se dokonce i některé cestovní kanceláře věnují pořádání zájezdů pro nadšené cyklisty, v České republice jsou mimochodem podmínky pro cykloturistiku naprosto ideální. Jaké vybavení potřebujete, abyste takto aktivně mohli strávit svou dovolenou?

Jen s mapou si nevystačíte

Nadšení cyklisté nejezdí jen po českých trasách, i v zahraničí jsou podmínky skvělé, ale přeci jen se Česká republika může pyšnit hodně rozsáhlou sítí nejrůznějších cyklostezek.

  • Ty se mnohdy člení i podle terénu a sjízdnosti, některé jsou vhodné pro rodiny s dětmi, jiné pro zdatnější cyklisty.
  • Jen s pouhou mapou okolí si ale na tokovém výletě nevystačíte.
  • Pokud chcete skutečně cykloturistiku začít provozovat, připravte se na to, že budete potřebovat docela obsáhlé vybavení na cestu.

Při pořizování vybavení záleží také na tom, zda se budete chtít vydávat na jednodenní nebo vícedenní výlety. Kolo pak musí být schopno uvézt nejen vás, ale i všechno, co s sebou na výlet potřebujete.

Cykloturistika dělení

Cykloturistika má i své základní dělení, a to podle toho, kolik věcí sebou budete mít.

  1. Pokud jedete nalehko, znamená to, že si povezete pouze věci, které budete potřebovat v daný den svého výletu, a tak se zpravidla nalehko jezdí pouze na jednodenní výlety. I když si cyklisté většinou všechny své věci vozí s sebou právě na kole, dnes už není problém vyjet si nalehko a nechat si věci svézt na místo určení například vlakem. To se dělá právě v případě, že si chcete užít aktivní dovolenou, tedy vícedenní výlet, ale věci na kole vozit nechcete.
  2. Pokud se rozhodnete všechny své věci přeci jen vézt na kole, pojedete takzvaně natěžko. Brašny, karimatky nebo i stany se pak umisťují na kolo, podle toho, kolik věcí máte, je můžete dát na zadní či přední nosič, popřípadě na oba.
Zdroj foto: dolomite-summits / Shutterstock.com

Praktickým pomocníkem na uložení věcí pak může být cyklopřívěs. Toto malé vozítko se zapřáhne za kolo – a to se tak značně odlehčí. V tomto přívěsu se ale často vozí i malé děti, které ještě samy nemohou celou trasu na kole ušlapat.

Základní potřebná výbava pro cykloturistu

A na co byste určitě neměli zapomenout, když se na výlet na kole vydáte? Každý cyklista by s sebou měl mít nářadí a sadu na lepení duší, nikdy nevíte, co vás po cestě potká. Kolo je občas potřeba doladit a utáhnout. Píchnout totiž můžete vlastně kdykoliv, je také dobré vozit s sebou malou pumpičku na dofoukání kol. Samozřejmostí by mělo být také osvětlení a reflexní prvky, ty jsou zapotřebí zejména v případě, že vaše trasa vede i přes veřejné komunikace.

Cykloturistické doplňky

  • Pokud si chcete mapovat, kolik kilometrů jste ujeli nebo jakou máte rychlost, na řídítka si určitě nezapomeňte namontovat cyklistický počítač, který bude všechny tyto údaje zaznamenávat.
  • Určitě je také dobré mít vždy po ruce mapu, podle níž se budete orientovat, pomůže vám najít například i ubytování nebo občerstvení v okolí.
  • Na mapy se dokonce vyrábí i průhledné brašny, díky nimž pak na ně neustále uvidíte. Ty jsou pak také nedílnou součástí výbavy každého cyklisty, brašny by měly být nepromokavé a prostorné, v tom případě se do nich vejde hodně věcí.

V případě, že vyrážíte na vícedenní výlet, bude se vám ale hodit i stan, některé už mají dokonce i předsíň, která slouží na uložení kol během noci.

Cykloturistika je zajímavá – a během takové dovolené poznáte spousty krásných míst. Šťastnou cestu.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.