Brýle nebo čočky: co je lepší? Poradíme

Zrak je velmi nestálá věc a může se zhoršit lidem každého věku. S oficiální lékařskou statistikou nelze polemizovat: doslova více než polovina lidí má různé oční poruchy. Korekce zraku je pro mnoho lidí téma, které musejí řešit a třeba neví, jak na to. Co je vlastně lepší – brýle, nebo kontaktní čočky?  Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Zdroj foto: Dragana Gordic / Shutterstock.com

Brýle nejsou na odpis

Při výběru mezi brýlemi a čočkami lidé pravděpodobněji využijí možnost, na kterou jsou více zvyklí. Jelikož se čočky na trhu objevily relativně nedávno, řada lidí má sklon je stále považovat za novotu. Často tedy sáhnou po možnosti brýlí. V žádném případě si nepředstavujte, že se jedná o horší a méně atraktivní možnost. Brýlí je v optikách nespočet a každý si může vybrat typ, který sedí právě jemu. Pokud brýle opravdu odpovídají tvaru obličeje, dokážou člověka i více zatraktivnit.

Korekce zraku pomocí brýlí se používá již velmi dlouho, metody výroby brýlí se neustále zdokonalují a možnosti výběru jsou čím dál širší. Nošení brýlí s sebou nese nesporné výhody, které si řada lidí při jejich výběru ani neuvědomí. Následně po jejich několikaměsíčním nošení najednou zjišťují, jaké výhody to s sebou vlastně nese. Které to jsou?

Pozitiva brýlí

Zaprvé je jejich nasazování a sundávání velmi jednoduché. Dokonce nepotřebují ani speciální ukládací prostor. Pokud jste extra spořiví, nemusíte si dokupovat ani pouzdro s hadříkem, brýle lze omýt pod vodou a utřít do trička. Teď se jistě smějete, ale přiznejme si, kdo to aspoň jednou neudělal? Oční lékaři brýle dokonce vždy doporučují jako variantu k nošení čoček. Oko totiž u brýlí může dýchat a má možnost si odpočinout. Pojďme si tedy shrnout pozitiva brýlí:

  • jejich nasazování je extrémně rychlé,
  • péče o ně není příliš obtížná, stačí obyčejný ubrousek,
  • brýle nedoléhají přímo na zornici, jsou proto zdravější,
  • vydrží dlouhou dobu, jsou tedy ekologicky šetrné,
  • můžete s nimi udělat parádu.
Zdroj foto: Production Perig / Shutterstock.com

Nevýhody brýlí

Seznámit se musíme přirozeně i s jejich nevýhodami. Jednak nošení brýlí znamená, že vzhled člověka se změní, a to není vždy příjemné pro něj, ani pro jeho okolí. Pokud člověk vede aktivní životní styl, může mít na něj nošení brýlí velký dopad, zvýší se totiž pravděpodobnost ztráty nebo rozbití. Dále brýle musíte mít neustále u sebe, což není vždy pohodlné. Nepatrně omezují zorné pole, a pokud vejdete do místnosti s vyšší vlhkostí, fakticky přes ně vůbec neuvidíte.

Pozitiva čoček

Kontaktní čočky jsou mnohem modernějším a funkčnějším řešením problému špatného vidění. Přirozeně jsou mnohem oblíbenější u mladých lidí. Při nošení brýlí mají totiž často pochybnosti o svém zevnějšku, a proto raději volí druhou variantu. Zvolenou barvou čoček dokonce můžete dosáhnout změny barvy oční duhovky. Předně jsou ale čočky pohodlné především při aktivních sportech a nezamlžují se. Opět uděláme shrnutí:

  • nečeká vás žádná změna vzhledu,
  • v čočkách můžete snadno sportovat,
  • všechny druhy slunečních brýlí lze kombinovat s čočkami,
  • nepřináší žádné omezení v zorném poli,
  • péče o ně je minimální.
Zdroj foto: puhhha / Shutterstock.com

Nevýhody čoček

Čočky by měly být odstraněny před spaním a ráno zase nasazeny. Problém nastává, když s čočkami usnete. Ráno vás budou bolet oči, taky se může stát, že vám čočka po probuzení z oka vypadne. Nutné je při jejich nasazování dodržovat zásady hygieny. Jinak můžete oční rohovku velmi poškodit. Je tedy jen na vás, jak zvolíte.

V každém případě je možno říci, že každá z variant s sebou nese příjemná pozitiva. Čemu dáváte přednost vy?

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.