Děsí vás bipolární porucha? Zjistěte u koho se objevuje a jak ji možno odhalit

Duševní onemocnění obecně je potřeba nebrat na lehkou váhu. Každý, kdo si někdy nějakým psychickým problémem nebo nemocí prošel, dobře ví, že je nutné vyhledat pomoc. Jednou z duševních nemocí je také bipolární afektivní porucha. Dříve se jí také říkalo maniodepresivní psychóza. Nejtypičtějším příznakem jsou poruchy nálad. Jaké jsou příznaky? U koho se bipolární porucha objevuje? A jak probíhá léčba?

U koho se objevuje

Změny nálad pociťujeme asi všichni. Někdy prostě není váš den, venku je nevlídně, nemáte vysněnou práci, rozešel se s vámi partner. Špatná nálada může trvat klidně i několik dní. Střídá-li se euforie a štěstí se stavy těžké deprese často a najednou, pak zvyšte svou pozornost. Cítíte se nejšťastnější a za chvíli nejhůř, jak jen můžete? I tyto výkyvy mohou naznačovat něco vážnějšího. Bipolární porucha postihuje muže i ženy, bez rozdílu. Nejčastěji se začíná objevovat okolo dvaceti let, ale k jejímu diagnostikování a následné léčbě dochází často až během několika let, diagnostikovat ji není jednoduché. Nemoc může mít lehký a těžký průběh, pokud se neléčí, mívá velmi negativní vliv na život pacienta i lidí okolo něj.

Zdroj foto: izkes / Shutterstock.com

Jak poznat bipolární poruchu?

Nemoc má různě těžký průběh a nejčastěji se dělí na tři fáze – depresivní, manická a smíšená. Co se příčin týče, není známo, co přesně a jednoznačně hraje roli. Jde o nemoc podmíněnou biologicky. Roli může hrát vliv prostředí, hormony, biochemie v těle nebo třeba genetické predispozice.

Extrémně dobrá nálada

V počáteční manické fázi bývají někteří pacienti takzvaně „na růžovém obláčku“. Cítí se dobře, mají spoustu energie, cítí euforii, štěstí, radost. Stihnou spoustu věcí, jsou produktivní, akční, neposedí na jednom místě. Často bývají kreativní. V rámci tohoto příznaku mohou potlačit potřebu jídla a pití. Cítí, že jsou nejlepší na světě, jejich sebevědomí je vysoké. Mohou působit jako lidé, kteří užívají drogy.

Depresivní stavy

Jeden týden jsou nemocní jedinci velmi hyperaktivní a stihnou spoustu práce, druhý týden jsou ve stavu těžké deprese, nemají energii, náladu a mnohdy jsou apatičtí. Mohou působit, že rezignují na všechno. Někoho mohou tyto deprese a stavy apatie dohnat až k pokusu o sebevraždu. Manické stavy se obvykle střídají po týdnech, u některých pacientů to může být delší časový úsek.

Zdroj foto: Africa Studio / Shutterstock.com

Nedokončená práce

V návalu štěstí a euforie si nemocný rozplánuje a mnohdy i začne velké množství věcí, které však nikdy nemusí dokončit. Během depresivních stavů energie upadá a nebude pro vás důležité vůbec nic.

Problémy v sexuální oblasti

Nemoc mívá často negativní dopad na oblast sexu. Pacienti si procházejí neobvyklými a těžkými emočními stavy, které mohou negativně ovlivnit partnerské vztahy. Střídá se apatie, neobvyklé sexuální touhy nebo bisexualita.

Podrážděnost

V rámci smíšené fázi se mohou spojit depresivní a manická fáze. Nemocní bývají velmi nevrlí, podráždění, protivní nebo vzteklí.

Rychlá mluva

Častý příznak bipolární poruchy je velmi rychlá mluva. Dotyčný vás snadno překřičí a přehluší, neustále mluví, sám se často ani nenadechne, jen mluví a mluví. Časté je také přeskakování z jednoho téma na druhé, bez bližší souvislosti.

Problémy s časem a time managementem

Čas je pro lidi s bipolární poruchou problém, často nedodržují termíny, schůzky. Mít svůj časový plán a dodržet ho je pro ně velmi náročné. Nemoc logicky ovlivňuje negativním způsobem soukromí i pracovní život.

Problémy s alkoholem

Polovina nemocných mívá problémy s návykovými látkami, zejména pak s pitím alkoholu. Pijí, aby si zlepšili náladu a zapomněli na deprese.

Nevyzpytatelní

Bipolární porucha má vliv na chování. Nikdy nevíte, co čekat, v jaké fázi aktuálně jsou, kdy se to změní. Nemocní neuvažují o důsledcích a dopadu svého chování, žijí tady a teď.

Nespavost

Depresivní fáze mívá vliv na únavu. Jsou schopni prospat celý den, ale i tak jsou stále unavení. Naopak v manické fázi nespí vůbec nebo velmi málo a unavení se necítí.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.