Vybrat vhodný Wi-Fi router může být pro někoho oříšek

Doba, kdy jsme se k internetu připojovali pomocí dlouhých neforemných kabelů, je už dávno pryč. Dnešní svět nám umožňuje použití daleko jednoduššího způsobu, a to bezdrátového připojení, tzv. Wi-Fi, díky němu můžeme internet používat už opravdu úplně všude.

Wi-Fi technologie, je zkratkou názvu Wireless Fidelity, což se dá volně přeložit jako „bezdrátová věrnost“ a je s ní pokryta prakticky celá naše republika.

Zdroj foto: Casezy idea / Shutterstock.com

Co to je „router“

Pokud si budete chtít vytvořit vlastní domácí Wi-Fi síť, tedy připojit k internetu vícero vašich zařízení, bude k tomuto účelu nutné zakoupit tzv. router (neboli směrovač), který je k fungování internetu naprosto klíčový. Router tedy umožní připojit v jedné domácnosti k jedné internetové přípojce vícero počítačů, tabletů, mobilů a podobných zařízení. Na jedné straně bude toto zařízení signál přijímat a zároveň na druhé straně ho bude vysílat ke všem vašim zařízením. Pak už se stačí jen napojit a můžete plnými doušky užívat veškerých výhod i nevýhod internetu.

Vybíráme vhodný router

Před samotným výběrem routeru je důležité vědět, jaký typ připojení doma máte nebo plánujete mít, dále jak velkou plochu hodláte signálem pokrýt a zda budete router využívat jen na běžné připojení se k síti nebo budete i sdílet data po domácí síti, hrát hry, sledovat filmy, poslouchat hudbu ve vysoké kvalitě, streamovat videa (např. z bezpečnostních kamer).

Zdroj foto: Casezy idea / Shutterstock.com

Nejdražší nemusí být vždy nejvhodnější, mnohdy ale ano

Zvolit správný Wi-Fi router může být pro běžného člověka doslova oříškem, neboť jejich nabídka je našem trhu vskutku obrovská. Pokusíme se vám usnadnit práci a poradit, na co se při jeho výběru zaměřit, které vlastnosti jsou relevantní a zda je vždy výhodné kupovat jen ten nejlepší a nejdražší typ tohoto přístroje. Někomu totiž může stačit i jednoduchý směrovač, ale třeba majitelé plně vybavené chytré domácnosti, budou potřebovat i jeho specifické funkce a vysokou přenosovou rychlost. Doporučíme vám i způsob, jak se vyhnout problémům s výpadky signálu či s pomalým načítáním stránek.

Na rychlosti velmi záleží

Klíčovým prvkem je druh frekvence a rychlost připojení. Standardem se staly routery pracující s minimálně dvěma frekvencemistarší 2,4 GHz a modernější 5 GHz. K běžnému použití a k jednoduchým online úkonům plně postačí frekvence 2,4 GHz, ale pro náročné uživatele, kteří potřebují využívat velkých objemů dat, je lepší pásmo 5 GHz.

U rychlosti je zásadní fakt, že nejde jen o hbitost internetu, ale obecně o hbitosti celé sítě, což v praxi znamená, že pokud nemáte ve vašem bydlišti vysokorychlostní síť (např. 1 Gb/s), a že ani v blízké budoucnosti se na tom u vás nic nezmění, pak má smysl pořídit si gigabitový router. Rychlejší tempo využijete například k přenášení souborů mezi dvěma počítači přes Wi-Fi nebo ke streamování 4K filmů z domácího serveru na chytrý televizor či mobil. A pokud již máte zmíněný rychlý internet, pak je pořízení kvalitního modemu opravdu velmi účelné.

Zdroj foto: Casezy idea / Shutterstock.com

Podpora správného typu sítě WiFi

Dalším významným znakem kvalitního routeru, je označení podporovaného typu sítě Wi-Fi. Označení směrovače číslem 802.11 je obvykle neměnné a není nijak vypovídající, ale následující písmenko se proměňuje velice často a říká nám velmi mnoho. Tím písmenkem bývá a, b, g/a, n, ac. Nejnovější je označení ac, ale jinak platí, že čím dále se v abecedním pořadí písmeno nachází, tím vyšší bývá rychlost.  Pro příklad si uvedeme, že třetí generace těchto přístrojů s označením 802.11 g/s odpovídá tempu 54Mb/s, označení 802.11 n rychlosti 600 Mb/s a nejmodernější je označení 802.11ac a to odpovídá 3 Gb/s.

Dosah signálu od několika metrů až po několik pater

Pro správný výběr vhodného směrovače je podstatná i skutečnost, zda si bezdrátovou síť pořizujeme v maličké garsonce nebo v několikapatrovém domě, kde je nutno dostat signál přes několik zdí a na velikou vzdálenost. Vhodným řešením se zde jeví použití Wi-Fi opakovače (tzv. extenderu). Ten funguje jako štafeta a „posunuje“ signál zase dál.

V bytech či v kancelářích se nejlépe uplatní všesměrové antény, jež dokáží signál vysílat v okruhu 360°. Pokud je ovšem nutné pokrýt signálem například celé jedno patro (dejme tomu firmy), pak je pro kvalitní pokrytí větší vzdálenosti výhodnější anténa umožňující natočení pouze jedním konkrétním směrem tak, aby signál nikam jinam neunikal.  Dnešní moderní technologie umožňují kvalitním Wi-Fi signálem pokrýt i několikapatrový dům.

Zdroj foto: Casezy idea / Shutterstock.com

Ochrana před „nevítanými hosty“

Nevýhodou bezdrátového internetu je ale i riziko, že se vám do něj mohou nabourat „nevítaní hosté“. To způsobí výrazné zpomalení tempa internetu a v horším případě i zneužití vašich dat. Proto je velmi důležitá ochrana. Routery disponují šifrovacími protokoly těchto stupňů ochrany:

  • WEP – poskytuje pouze nejjednodušší ochranu a riziko napadnutí je zde poměrně vysoké,
  • WPA – tento způsob ochrany je již vypracovanější a není jednoduché jej prolomit,
  • WPA2 – spolehlivý a nejčastěji používaný ochranný systém s dostatečně silným heslem, do něhož je možnost nabourání takřka nulová.

Sledujte podporované technologie

Pokud jste se rozhodli pro koupi zařízení kombinující v sobě modem a router, pak je nutné, aby zabudovaný modem podporoval stejnou technologii jako vámi zvolený poskytovatel internetu. Konektivita routeru a tím i vaší sítě závisí na hardwaru zvoleného směrovače i na rychlostních standardech sítě LAN a Wi-Fi. U připojení Cat 5e (RJ45) už prakticky vždy nabízí router celkem 4 porty s rychlostí 1 Gb/s.

Primárně je zadní strana routeru vybavena WAN konektorem zajišťujícím jeho propojení s internetem (zásuvka ve zdi) a obvykle 4 porty LAN anebo GLAN. Čím více GLAN portů, tím lépe, jelikož staré LAN nabízejí max. rychlost 100Mb/s, zatímco moderní GLAN až 1000 Mb/s – tedy 1 GB/s. Mezi další vymoženosti routerů patří USB vstupy, jež se dříve používaly především pro zapojení tiskáren. Dnešní tiskárny ovšem většinou nabízejí Wi-Fi připojení, proto se USB hodí spíše pro připojení externího pevného disku nebo fotoaparátu.

Zdroj foto: Manuel Esteban / Shutterstock.com

Ceny routerů na českém trhu

U dnes prodávaných směrovačů neboli routerů pro běžné spotřebitele jsou 2 hlavní kategorie cen a výběr konkrétního typu již záleží na vás a vašich prioritách.

  1. Standardní routery, za částku pohybující se v mezích 1000 až 1300 Kč, bývají vybaveny dvěma anténami a jejich rychlost se pohybuje maximálně kolem 300 Mb/s. Jsou ideálním zařízením pro nenáročné spotřebitele, např. pro babičku v malém bytě. Tento router zvládne jednoduché surfování po netu i běžnou komunikaci prostřednictvím chatu nebo videotelefonu. Nevýhodou je nízká úroveň zabezpečení.
  2. Lepší routery, tzv. super třída, pak disponují vyššími rychlostmi pohybujícími se mezi 750 MB/s až 1750 Mb/s, někdy i více. Disponují také vyšším počtem antén a jejími lepšími vlastnostmi a tzv. priorizaci zařízení, jež efektivně rozděluje celkovou rychlost připojení, popř. i dalšími funkcemi. V obchodní síti se tato třída směrovačů řadí mezi ceny od 1300 Kč výše. Výjimkou ale nejsou ani routery za cenu kolem 10000 Kč, ty už ale nejsou pro běžné použití v domácnosti, nýbrž se hodí spíše do firem a kanceláří.

Na trhu zcela určitě objevíte i levnější routery v ceně kolem 300 – 500 Kč. Jde ale o zařízení splňující úplně nejnižší standardy, kde maximální rychlost dosahuje 150 Mb/s.  Zde bude lepší si připlatit pár set korun navíc a pořídit si typ, který bude vyhovovat domácímu použití, o němž jsme se zmínili v odstavci 1.

Zdroj foto: Alexander Supertramp / Shutterstock.com

Preferujte osvědčené světové výrobce

Stejně jako u mnoha jiných zařízení, i při výběru routeru neuděláte chybu, pokud se budete orientovat především na osvědčené značky. Asi největším lídrem mezi routery je TP-Link, který hraje jednoznačně světový prim. Dalšími dobře zavedenými značkami jsou D-Link a Asus. A za zmínku stojí také značky Netis, Tenda nebo Strong.

Záleží tedy pouze na vás, pro jaký typ routeru se rozhodnete, a co se vám nejvíce vyplatí. K dobrému rozhodnutí často přispějí i dohledatelné uživatelské recenze na internetu.  Po chvilce hledání jich objevíte víc než dost. Tak šťastnou volbu!

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.