Co je udržitelná móda a důvody proč je pro důležitá

Jednou za čas svět obletí zdrcující snímky a videa z továren na výrobu klasického oblečení. Lidé pracující v nevyhovujících podmínkách a jejich otrocká práce. Proto je tady udržitelná móda.

Je to ale skutečně to, co chceme? Pojem udržitelná móda se pojí s etickým vnímáním celého světa a našeho života. Přejeme si zemi jen využít, nebo se začít chovat rozumně? Pojďme se podívat na to, co se nám udržitelná móda snaží naznačit.

Zdroj foto: Igisheva Maria / Shutterstock.com

Devatenáct hodin denně, šedesát korun na den

Přesně toto je plat, který často berou ženy v zemích, jako je Čína, Barma nebo Srí Lanka, aby vytvořily vaše oblíbené oblečení. Na den volna přitom mohou zapomenout. Mnohdy jsou v oděvních fabrikách zaměstnány i jejich děti. Tyto alarmující informace už by nás mohly přimět alespoň k zamyšlení, že jsme to vlastně my, nakupující, kdo za tyto otřesné informace může. Bez kupní síly by takto lidé neživořili. Pomalá neboli udržitelná móda, má ale ještě další aspekty.

Než oblečení vyhodíte na skládku

Nikdo samozřejmě neříká, že máte nosit jeden svetr a kalhoty, o tom to není. Pouze je třeba na věci začít nahlížet komplexně. Například, než abyste obnošené oblečení vyhodili do směsného odpadu, vložte je raději do kontejneru na textilie. Odtud poputuje na charitu nebo k dalšímu zpracování. Rozhodně je to lepší cesta než na obří skládku. Oblečení také můžete prodat na internetu, obzvláště oděvy po dětech.

Zdroj foto: faithie / Shutterstock.com

Bude vás bavit upcyklace?

Abyste si lépe uvědomili, co je to udržitelná móda, můžete se do malých kousků dobra pustit i vy sami. Po celé republice funguje výměna oblečení. I na malých vesničkách se pořádají swapy, kdy přinesete, co máte, a vyměníte to za jiný kus oblečení. Zábavná forma, jak si obstarat zajímavý kousek a zároveň udělat radost někomu jinému. Upcyklace znamená i to, že stávající oblečení použijete jiným způsobem. Ze starých triček se dá jednoduše ušít kobereček, nebo si může žena ze starého pánského trika opatřit pomocí pár průstřihů nový sexy kousek do svého šatníku.

Zdroj foto: Tero Vesalainen / Shutterstock.com

Vsaďte na lokální tvorbu

Nemáte v plánu podporovat novodobé otrokářství? Vsaďte na místní módní návrháře a švadleny ve vašem okolí. Podpoříte místní trh a získáte oblečení přesně podle svých představ. Česká udržitelná móda nabízí celou řadu značek, od výroby dětských plen až po dámské a pánské kolekce.

Zdroj foto: SeeDesign / Shutterstock.com

Značka: Minimalismus

Další možností, jak oblečením neplýtvat, je pořízení minimalistického šatníku. Umět se vyznat v módě a kombinovat základní kousky přeci dokáže každý z nás. Bílá košile, bílé triko a základní doplňky tvoří jasnou linii minimalistického outfitu, který vám bude slušet v business sféře, i v běžném životě. Pánská udržitelná móda je spolu s dámskou potřebou objemnějšího šatníku skvělým výchozím bodem, jak začít. Proberte se svou skříní a prodejte nebo darujte vše, co není nutné vlastnit. Poté tyto kousky nahraďte jednobarevnými univerzálními kousky.

Tohle zvládnu sám!

Trvale udržitelná móda nám opět radí, abychom rozvíjeli svou kreativitu a zručnost. Opravit si roztrhlou ponožku, přešít si triko do nové podoby, obstarat si bytové doplňky ze starších kousků, to přeci zvládne každý z nás! A ten, kdo by se pustil do pletení a šití, pozná sílu našich předků. Proč si kupovat předražené věci, když to zvládnete sami? Když zjistíte, že práce s šicím strojem je vlastně hračka, budete si připadat jako světoznámý návrhář. Dokážete svou tvorbou inspirovat další lidi.

Zdroj foto: HQuality / Shutterstock.com

Česká udržitelná móda je stále oblíbenější možnost, jak si obstarat něco krásného na sebe. Umět nové kousky zkombinovat a oblečením neplýtvat, to je přesný trend současné pomalé módy. Přidáte se i vy?

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.