Příznaky problémů se štítnou žlázou a jak řešit potíže

Náhlé zvýšení váhy, vypadávání vlasů, nesnesitelná únava, suchá kůže, ale i další zdánlivě nesouvisející příznaky mohou avizovat potíže se štítnou žlázou. Buďte na pozoru!

Tento malý, ovšem z hlediska funkčnosti mimořádně důležitý orgán, dokáže způsobit obrovské problémy. Proto nepodceňte nic, co se jen zdánlivě podobá zmíněným příznakům. Včasná diagnostika a léčba dokáže její funkci opět dostat pod kontrolu.

Zdroj foto: Stasique / Shutterstock.com

Štítná žláza v lidském těle

Tento životně důležitý orgán ukrytý v podkoží na přední straně krku se stará o tvorbu a vylučování hormonů, bez nichž by tělo nedokázalo zajišťovat správné metabolické procesy. Jejím největším nepřítelem je paradoxně imunitní systém člověka, který, když se porouchá, vyvolá neinfekční zánět.

Právě ten má za následek onemocnění štítné žlázy. I na neškodné podněty přichází přehnaná imunitní odpověď organismu, což má za následek produkci protilátek, co ovšem napadají štítnou žlázu. Ta začne v důsledku těchto ataků produkovat buď příliš mnoho, nebo příliš málo hormonů – a problém je na světe.

Ani jednu variantu nechcete. Ta první nakopne štítnou žlázu až příliš, což má za příčinu výkyvy nálad, poruchy spánku, hubnutí navzdory zvýšenému apetitu. Často tyto stavy doprovází průjem, nepříjemná reakce na teplo, zvýšení pocení a bušení srdce.

Hypotyreóza naopak výkon štítné žlázy zpomalí. Dostaví se únava, zpomalení, suchá kůže i deprese. Člověk postižený hypotyreózou často špatně snáší chlad, a v důsledku zadržování vody přibírá na váze. Způsobuje ji především nedostatek jódu, proto se s touto nemocí potýkají častěji lidé, kteří nesolí.

Zdroj foto: Iryna Zastrozhnova / Shutterstock.com

Příčin onemocnění může být víc

Kromě toho, že se imunitní systém člověka může „zbláznit“ průběžně, což není v dnešním hektickém tempu nic ojedinělého, je možné, že si svůj osud nese vaše štítná žláza v genetické výbavě. Nejrůznější dědičné faktory tady sehrávají zcela zásadní roli. Onemocnění však můžou vyvolat i chirurgické zákroky, hormonální poruchy, ozařování nebo také užívání některých léků.

Kdy je čas navštívit lékaře?

Dá se říct, že ihned, jakmile na sobě zpozorujete některý z uvedených příznaků. Včasná diagnóza a specifikace problému, se kterým se vaše štítná žláza potýká, dokáže eliminovat větší škody. První instancí je obvodní lékař, jenž vyloučí jiný důvod vašich potíží. Pokud by měl podezření na tuto nemoc, následuje odběr krve, jenž jeho názor buď potvrdí, nebo vyvrátí. Pokud krevní testy prokážou nějakou anomálii, doporučí vás do rukou endokrinologa.

Zdroj foto: RossHelen / Shutterstock.com

Léčba poruchy štítné žlázy

Série vyšetření na endokrinologii stanoví konkrétní diagnózu. V naprosté většině případů je léčba poměrně snadná, a po nasazení medikamentů se projevy disfunkce výrazně zmírní. Jen ojediněle končí nemoc štítné žlázy operací. Pokud ano, je to většinou v případě nádoru, které postihují většinou ženy podstupující léčbu autoimunitního zánětu.

Jedná se o primární nádory, jejichž příznakem je tzv. struma, tedy zvětšení štítné žlázy vypadající jako uzel na krku. Někdy dochází k odstranění celé štítné žlázy, jejíž funkci pak člověku doživotně nahrazují léky. V nejhorších případech se nádor může rozšířit do mozku, kostí či na plíce. Tyto situace jsou však velmi ojedinělé.

Zdroj foto: Emily frost / Shutterstock.com

Pomozte konvenční léčbě

Pokud jste se ocitli ve statistikách pacientů s poruchou štítné žlázy, můžete si pomoct i jinak než léčbou od lékaře. Podpořte ji v případě snížené funkce dostatečným přísunem selenu a hlavně jódu, jehož bohatým zdrojem je kelpa, hnědá mořská řasa. Pokud se vás týká opačný problém, nasaďte křížatou zeleninu, jako je brokolice, květák, zelí či kapusta, která obsahuje přírodní blokátor štítné žlázy.

Pozitivní je, že léčba menších poruch štítné žlázy člověku nepřináší nijak výrazná omezení.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.