Rouška: nosíte ji správně? Tyto chyby děláme nejčastěji

Na nošení roušek si v posledních měsících velmi rychle zvykl celý svět. To, nad čím jsme ještě během března kroutili hlavou, se velmi rychle stalo součástí našeho každodenního života.

I při nošení roušek však platí určitá pravidla. Nosíte roušku správně? Podívejte se na nejčastější chyby v jejich nošení.

Zdroj foto: FamVeld / Shutterstock.com

Po nasazení roušky na ni saháme

Rouška na ústa má svůj smysl pouze tehdy, když na ni po jejím nasazení již nebudeme dále sahat. Právě na ní ulpívají možné infekční kapénky a aby se dále k vašemu tělu nedostaly, budete je potřebovat nechat na roušce, nikoliv je dále přenášet. Další problém při sahání na roušku spočívá v tom, že je možné, že virus se dostal vlivem kontaktu s okolními předměty na vaše ruce. Sáhnutím na zvlhlou roušku, která není schopná tak malé částice filtrovat tak dochází k přenosu viru do vašeho organismu. Proto na roušku během jejího nošení nikdy nesahejte.

Roušku si nesprávně nasazujeme a sundáváme

Mnoho lidí ještě stále tápe, co se správné manipulace s ústenkou týče. Rouška na pusu a nos by se měla vždy nasazovat čistá, nikoliv již použitá. Pokud jste tedy zvyklí si ústenku sundávat a poté ji opět nandat, zřejmě si koledujete o nepříjemné přenesení částic, které na ní nebo na vašich rukou ulpěly. A jak to zařídit, abychom ji správně sundali? Vždy je nutné si uvědomit, že ji musíme chytit za gumičky, nikoliv za její střed, na němž mohl virus ulpět.

Zdroj foto: Anna Tryhub / Shutterstock.com

Když už na roušku saháme, nedesinfikujeme si ruce

Jak jsme si již uvedli, ústní rouška je plná škodlivých částic. Stejně tak na tom mohou být naše ruce. Když už tedy na ni musíme sahat, měli bychom pokaždé dodržet jasný postup – vydesinfikovat si ruce před tím, než si ji na obličeji budeme jakkoliv upravovat. Ideálně je pak ještě ošetřit desinfekcí i poté, co jsme na roušku sahali. Tento postup ale zřejmě nedodržuje vůbec nikdo, už vůbec ne kuřáci, kteří si na svou ústenku sahají ještě častěji než zbytek populace.

Nošení „na půl žerdi“

Vaše respirační rouška vám nebude nic platná, když ji budete nosit, jak se lidově říká „na půl žerdi.“ Mnoho lidí ji totiž nosí tak, že jim zakrývá pouze ústa, nikoliv pak nos. To je sice pochopitelné v případech, kdy se člověku z důvodu těžkého dýchání v roušce například udělá nevolno, kvůli vlastnímu pohodlí již ale ne. Můžete se tak stát snadným přenašečem viru, i když nemáte žádné příznaky. Vámi vydechovaný vzduch není nijak zadržen a proudí všude okolo. Rouška má smysl jen v tom případě, že ji všichni nosí správně.

Zdroj foto: Roman Samborskyi / Shutterstock.com

Po sundání s ní špatně manipulujeme

Obličejová rouška je skvělý prostředek k zachycení škodlivých látek. Abychom se jich ale správně zbavili, musíme s ústenkou po jejím sundání správně manipulovat. Nejprve je dobré vědět, že pokud si ji sundáváme doma, jednorázová by měla ihned putovat do uzavíratelného koše, textilní do pračky. Ať již to bude rouška s potiskem nebo bez, patří nemilosrdně vyprat na devadesát stupňů, nebo rovnou vyvařit v hrnci. A škodlivé viry jsou pryč!

Nosíme špatnou velikost

Víte o tom, že rouška ústa a nos musí zcela zakrýt a těsnit? Když si nasadíte ústenku, která má vlivem špatně zvolené velikosti nad ústy velkou mezeru, nedochází vůbec k dýchání přes ni, ale je to jen módní doplněk. Příliš velká ochranná rouška málo těsní, příliš malá zase tlačí například v oblasti pod bradou nebo kolem uší. Při výběru správné roušky se nebojte použít metr a svůj obličej si poměřte.

Zdroj foto: TextureWorld / Shutterstock.com

Aby byla rouška funkční, musíme ji nosit správně nasazenou a také s ní správně manipulovat. Vyhneme se tak nechtěné nákaze způsobené naší nevědomostí. Jak jste na tom s nošení roušek vy? Zvládáte vše bez chybiček?

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.