Jak zjistit že máte špatné osvětlení? Může stát za častou únavou a nesoustředěností

Pokud se cítíte často unaveni, špatně se soustředíte, psychika už taky není, co bývala, od očního lékaře odcházíte se stále silnějšími brýlemi, vaše oči trpí pálením či slzením, může být jednou z možných příčin nedostatkem světla u vás doma.

Problematika správného osvětlení domácnosti je mnohdy neprávem opomíjena. Málokdo si totiž uvědomuje, že minimálně 90 % informací dostáváme do našeho mozku zrakem, a proto je správné osvětlení vašeho domova důležitým faktorem pro zdravý život i životní pohodu. 

Přirozené světlo je nezbytností

Pro každý živý organismus je nejlepší přirozené světlo a je potřeba ho využívat v co největší míře. Přestože Edison vynalezl svou žárovku již v roce 1879, byla ještě ve 20. letech 20. století elektrika v domácnostech velkou vzácností. Život bez ní si dnes už ani nedovedeme představit. Zvlášť v zimním čase využíváme umělého osvětlení i o několik hodin více, než v létě. Plánování osvětlení domácnosti je důležitým parametrem jak z ekonomického, tak i zdravotního hlediska.

Zdroj foto: Ivan Galashchuk / Shutterstock.com

Umělé světlo má svoje specifika a je dobré o nich vědět

Prvním krokem, jak minimalizovat negativní dopady umělého osvětlení na naše zdraví, je výběr vhodných žárovek či zářivek do vašich stávajících svítidel. Ideální je zvolit takové, jež budou rovnoměrně obsahovat všechny barvy. Jak to poznáte? Podle parametru nazvaného Index podání barev Ra (někdy se také označuje jako Index podání barev CRI). Tato hodnota udává reálnost barev v osvětleném prostředí a je vyjádřena číselnou škálou od 1 do 100. Orientačně lze říct, že čím vyšší číslo, tím kvalitnější osvětlení. Česká technická norma udává, že sluneční svit má hodnotu Ra 100 a to, co má nad 80 se považuje pro vnitřní osvětlení za dostatečné.

Není bílá jako bílá

Dalším kritériem je výběr barvy světelného zdroje. Ty můžeme rozdělit do tří druhů:

  1. Teple bílá barva – je pro největší část lidí barvou nejpříjemnější. Podporuje klidnou, přátelskou atmosféru. Má lehounce žlutý nádech a snaží se co nejvíce přiblížit barvě denního světla. Je vhodná zejména do odpočinkových místností, jako je ložnice, obývací či dětský pokoj.
  2. Přírodní bílá barva – někdy bývá označována jako neutrální bílá. Lze ji využít tam, kde často něco tvoříme a potřebujeme na to dobré světlo, bez žlutého nádechu. Typické pro toto osvětlení je koupelna, kuchyň, chodba nebo třeba malá pracovna.
  3. Studená bílá barva – toto světlo je velmi jasné až prudké, často s namodralým nádechem. V domácnostech se využívá například ve sklepích. Další využití pak nachází v komerčních prostorách, jako jsou různé velké pracovny, kanceláře či výrobní haly. Vytváří dojem oficiality, čistoty.
Zdroj foto: patpitchaya / Shutterstock.com

Teplota chromatičnosti

Abyste zjistili, do jaké z těchto tří skupin váš světelný zdroj patří, je potřeba znát údaj o tzv. teplotě chromatičnosti. Tato hodnota je vyjádřena v jednotkách kelvin (K) a bývá vyznačena na každé krabičce se světelným zdrojem. Jednoduchým pravidlem je: „čím více kelvinů, tím je barva bělejší až namodralá“.

Následující tabulka nám ukazuje označení barevných tónů světla (v jednotkách kelvin):

Označení v jednotkách K Odpovídající barevný tón světla
2700 až 3000 K Teplé tóny
4000 K Neutrální bílá
nad 5000 K Studená bílá

 

Čím více lumenů, tím více svítíme

Třetím základním bodem je intenzita osvětlení, lidové řečeno „síla žárovky“. Tento údaj najdeme na každé krabičce žárovky a je uveden v jednotkách lumen (lm). Při výběru její vhodné intenzity záleží na více okolnostech, např. o jaký typ místnosti jde, jaké má rozměry, kolik jej osvětluje svítidel atd., ale s tím vám nejlépe poradí zkušení prodejci.

Tabulka s orientačními hodnotami svítivosti různých druhů osvětlení (v lumenech):

130 – 240 lm dekorační světla
250 lm stolní lampičky
400 lm bodová světla
800 lm lustr a hlavní osvětlení místnosti
nad 900 lm místa náročná na osvětlení

Další důležité faktory osvětlení

Při navrhování světel ve vašem domě, je potřeba posoudit i členitost místností. V dnešní době většinou jedno centrální svítidlo nestačí. Světlo by na osvětlovanou plochu mělo dopadat seshora a ne z boku. Dobré také počítat s tím, že zejména plastová stínidla mohou časem zežloutnout a změnit intenzitu i barevnost světla.

Novinka v posílení přirozeného světla

Jak již bylo zmíněno, nejideálnějším světlem je světlo přirozené, přicházející do našeho obydlí oknem. Novinkou v posílení světla ve vašem domě, zvláště v těžko řešitelných prostorech, jsou tzv. světlovody. Nejvíce se uplatňují například při osvětlování tmavé chodby nebo podkroví. Jeho princip je jednoduchý. Kopulovitým zrcadlem umístěným na střeše se zachytí denní světlo a přes odrazovou stěnu se přenese do místnosti. Toto zařízení umožní mít doma téměř stejnou intenzitu světla jako je venku.

Zdroj foto: fizkes / Shutterstock.com

Budiž světlo!

Někdy je však rekonstrukce bydlení a výměna oken jediným řešením, jež povede k vyřešení problémů se světlem. Díky velkým oknům bude celý váš domov působit vzdušně, pozitivně a prostorně. Ačkoliv toto řešení nepatří mezi ta nejlevnější, je přirozený biorytmus dne tou nejzdravější volbou.

Ať už se tedy rozhodněte pro jakékoliv řešení, vše si předem pořádně promyslete. Čím více bude váš domov prozářený přirozeným světlem, tím lépe se vám v něm bude žít. Ne nadarmo se říká: kam nechodí slunce, tam chodí lékař….

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.