Jak na konturování obličeje krok za krokem

Konturování obličeje je nezbytnou součástí make-upu. Dokáže s obličejem totiž dělat divy – podtrhne vaši přirozenou krásu, a navíc skryje drobné nedostatky. Je důležité vědět, jak se správně konturování dělá.

V opačném případě byste totiž svému líčení mohli naopak ublížit.

konturování obličeje návod
Zdroj foto: Irina Bg / Shutterstock.com

Konturování obličeje krok za krokem

Základem konturování obličeje je bronzer, který se ve většině případů doplňuje ještě tvářenkou a rozjasňovačem. Vybrat si můžete z mnoha různých produktů, rozhodnout se můžete pro krémové nebo naopak pudrové bronzery, záleží na tom, s čím se vám bude lépe pracovat.

Příprava pleti

Ještě, než se do konturování pustíte, měli byste pleť na líčení připravit. Ideální je například hydratační krém – ten vaší pleti dodá potřebné živiny. Rozhodně byste ho tak neměli opomínat.

Dalším krokem je podkladová báze. Dle toho, jakou si vyberete, můžete vyhladit drobné vrásky a vyplnit zvětšené póry, díky čemuž vaše pleť bude zcela připravená na make-up a získá dokonalý vzhled. Navíc díky bázi získáte větší výdrž make-upu, vyhnete se tak případnému opravování líčení, pokud chcete, aby dlouho vydrželo.

Začátek konturování

Měli byste se ujistit, že váš make-up skvěle sedí a obličej je tak připraven na další krok. Vždy si dejte pozor, aby vám odstín make-upu ladil s vaší pokožkou, to je totiž velmi důležité pro krásný a ničím nerušený výsledek.

K make-upu patří také korektor. Pro zakrytí nedokonalostí byste měli užít korektor, jehož barva se podobá barvě make-upu. Pak je však na řadě ještě další korektor, kterým projasníte obličej a dodáte mu svěžest. Tento světlý korektor se nejčastěji nanáší do oblasti pod očima, aby projasnil tmavé oční okolí. Dále ho můžete dát také na špičku nosu, bradu či čelo, díky tomu vystoupí do popředí vaše rysy.

Proces konturování

Celé konturování v podstatě spočívá ve hře světel a stínů. Pomocí jednoduchých triků můžete upravit rysy svého obličeje, s nimiž nejste spokojeni. Standardně se k tomuto procesu využívají tři produkty:

 • bronzer,
 • tvářenka,
 • rozjasňovač.

Pokud chcete jednoduché řešení, můžete si koupit paletku na konturování, co obsahuje vše potřebné. Jednotlivé produkty však můžete samozřejmě zakoupit i samostatně, a tak si u každého vybrat odstín, který se vám líbí.

Kromě samotných produktů je důležitý také štětec na konturování obličeje. Díky správně tvarovanému štětci totiž nanesete na pleť produkt v ideální intenzitě. Vždy byste měli začínat zlehka, abyste to s konturováním nepřehnali.

Bronzer

Bronzer na konturování je nezbytný. Vzhledem k jeho tmavšímu odstínu ho nanášíme zejména na místa, co chceme upozadit a opticky zeštíhlit. Navíc zaručí zdravější a opálenější vzhled pleti. I u bronzeru byste měli myslet na správný odstín, světlé typy potřebují i světlejší bronzer, pozor si dejte také na studené a teplé podtóny. Tento produkt by měl být maximálně o dva tóny tmavší než vaše pleť.

Zdroj foto: LADO / Shutterstock.com

Používání bronzeru

Mnoho lidí má v oblibě klasický pudrový bronzer, který se nanáší většinou štětcem, zejména pod lícní kosti, na hranu nosu a v oblasti čela. Vyzkoušet můžete také krémový bronzer, ty si však žádají zkušenosti.

U konturování je také důležité znát svůj typ obličeje, protože díky tomu si můžete kontury přizpůsobit přesně na míru, abyste zvýraznili své přednosti, a naopak utlumili to, co se vám příliš nelíbí.

 1. Kulatý obličej – u tohoto typu nanášejte bronzer od ucha pod lícní kostí směrem ke koutku úst. Díky tomu dosáhnete optického zúžení obličeje. Tmavý odstín se hodí také na spánkové kosti, co nejblíže k vlasům, abyste pouze utlumili čelo. Dále pak bronzer nanášejte ještě podél čelistí a na strany nosu.
 2. Oválný obličej – tento obličej si zaslouží zvýraznění tváře světlou barvou, aby vynikly všechny rysy. Hodit se vám může optické zkrácení obličeje tím, že tmavou barvu nanesete na špičku brady a také na čelo.
 3. Hranatý obličej – zde bývá dominantou výrazná spodní čelist a ostré obličejové rysy, účelem konturování tedy je zmírnit je. Proto byste se měli zaměřit na konturování spodní čelisti, stejně tak se nebojte zúžit po stranách blízko k vlasům čelo.
 4. Srdcovitý obličej – u tohoto typu bývá nejširší čelo, na to se proto zaměřte nejvíce. Nebojte se čelo opticky zúžit po stranách i níže – v oblasti spánků. Pro prozáření je vhodné světlý odstín korektoru nanášet na čelo a bradu, aby vynikly.

Štětec na bronzer

Vybrat správný štětec na konturování může být složité. Pro nanášení bronzeru se nejvíce hodí štětce, které mají kratší husté štětiny a mírně zkosený tvar. Tento typ štětce skvěle sedne na obličej a udělá tak hezkou konturu. Zvolit však můžete i takzvaný tulipánový štětec, tím docílíte jemnější kontury, jelikož nebývá tak hustý.

Nebojte se zkoušet různé tvary a značky štětců, každému totiž vyhovuje něco jiného. Nabízí se mnoho kritérií, ať už je to:

 • hustota štětin,
 • jejich délka,
 • tvar štětce,
 • jemnost štětce,
 • způsob, jak se drží v ruce.

Proto neváhejte experimentovat – nakonec najdete to pravé, co vám bude vyhovovat.

Tvářenka

Tvářenka je velmi oblíbená, dodá totiž pleti zdravý a svěží vzhled. Vybrat si můžete z obrovského množství typů – matných, shimmerových či úplně třpytivých, záleží jen na tom, jaký výsledek chcete. Vždy byste však při výběru měli myslet na to, aby odstín seděl k vaší pleti.

 • U tmavších typů pleti se nemusíte bát sáhnout po výraznějších tvářenkách s malinovými až červenými odstíny.
 • Pro světlé typy se naopak hodí spíše jemně růžové či broskvové produkty, které pleti dodají zdravou barvu a zároveň nebudou příliš výrazné.

Kam tvářenku nanášet?

Ideálním místem jsou lícní kosti. Záměrem rozhodně není pokrýt celé tváře tvářenkou. Platí však pravidlo, že čím širší tváře máte, tím svisleji byste tvářenku měli aplikovat.

tvářenka
Zdroj foto: puhhha / Shutterstock.com

Jaký zvolit štětec?

Oproti štětci na bronzer můžete volit řidší štětiny. Vhodný tvar je opět zkosený, dobře totiž kopíruje lícní kosti a aplikace je tak velmi jednoduchá. Nemusíte se bát využít štětec na bronzer i na tvářenku, většinou jsou tyto produkty podobné, a tak si vystačíte s jedním štětcem, pokud se naučíte produkty správně nanášet.

Rozjasňovač

Rozjasňovač většinou patří ještě nad tvářenku, na samý vrch lícních kostí. Pořídit si můžete klasický pudrový, nabízí se však i tekuté, krémové či dokonce rozjasňovače v tyčince – ty jsou oblíbené pro svou snadnou aplikaci. Rozjasňovač vždy aplikujte až po tvářence.

 • Použít ho můžete také na srdíčko rtů, díky čemuž se rty budou zdát větší.
 • Dále se aplikuje také na spodní linii očí či do vnitřního koutku oka, váš pohled tak bude mít větší jiskru.
 • Pokud máte rádi opravdu hodně lesku, můžete tento produkt umístit ještě na špičku nosu či brady.

Správný štětec

Rozjasňovač je produkt, u něhož ne vždy potřebujete štětec. Pokud máte krémový či tekutý produkt, můžete ho bezstarostně nanést prsty. Stačí několik drobných kapiček, které rozetřete do ztracena.

 • Na pudrový rozjasňovač se pak již hodí štětec, ten by měl být menší se špičkou – díky tomu se totiž dostanete do všech záhybů.
 • Nabízí se ještě další varianta štětce, tou je tenký vějířovitý štětec, ten se postará o optimální nanesení produktu tak, abyste dosáhli decentního lesku.

Konturování obličeje se pro začátečníka může zdát jako velmi složitý proces. Je pravda, že je poněkud obšírný, jakmile se však všechny věci naučíte a získáte cvik, bude to jen malou součástí vašeho líčení. Nebojte se tedy konturování, pomoci vám mohou různá videa, díky nimž se naučíte různé způsoby konturování. Hledejte produkty, co vám budou naprosto vyhovovat a s jejichž pomocí dosáhnete vytouženého výsledku.

Vždy myslete na to, že bez kontur není líčení kompletní, i takové věci jako bronzer, tvářenka a rozjasňovač dokážou vašemu obličeji dodat zcela nový rozměr.

Zdroj: byrdie.com, lifestyleasia.com

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.