Jak pomáhá chůze? Ve správném tempu i zhubnete

Chůze není jen obyčejná možnost, jak se dostat z jednoho místa do druhého. Jedná se o důležitou činnost, při které prokrvíte celé tělo, rozpumpujete své srdce a zaktivujete trávení.

Správná rychlost chůze vám navíc pomůže přirozeně a s radostí zhubnout. Dopřejte si několikrát týdně svižnou chůzi, k tomu párkrát vynechte výtah, a budete překvapeni, jak půjdou kila dolů.

Chůze pomáhá psychice

Obzvláště v chladných měsících máme sklony k depresivním náladám. Obyčejná zdravá chůze vám dopomůže k tomu, abyste zase našli pevnou půdu pod nohama. Fyzická aktivita totiž pomáhá předcházet depresím. Procházku vám proto doporučí nejen váš lékař, ale i psycholog. A kdybyste měli pocit, že je toho na vás v životě moc, dopřejte si procházku s upbeatovou hudbou ve sluchátkách. Najednou uvidíte svět v jiných barvách.

Imunitní systém vám poděkuje

Správně fungující imunita je důležitý štít proti nemocem a infekcím. Již půl hodiny chůze denně dokáže posílit činnost B-buněk a T-buněk. Tyto důležité součásti imunity se starají o likvidaci patogenních látek v našem organismu. Správná chůze každý den vám tedy kromě přílivu dobré nálady i dokonale upevní obranyschopnost.

Zdroj foto: mimagephotography / Shutterstock.com

Chůzí chráníte své srdce

Některé studie uvádí, že lidé starší 65 let, kteří se věnují chůzi nejméně 4 hodiny týdně, měli menší výskyt kardiovaskulárních onemocnění než jejich vrstevníci, co se hýbali méně. Denní dávka chůze tak podporuje zdravou činnost srdce a předchází potížím s oběhovým systémem. Mimo jiné působí jako prevence proti cévní mozkové příhodě.

Zdravé trávení díky denní porci pohybu

Každý den malá procházka – a váš trávicí systém bude spokojeně fungovat. Tak by se dal shrnout přínos každodenní procházky právě pro naše zažívání. Nebude vás trápit nadýmání, zácpa, ani průjem. Průměrná rychlost chůze by se měla pohybovat od pěti kilometrů za hodinu, pokud si ale budete přát i něco zhubnout, snažte se své tempo o něco zrychlit.

Díky rychlé chůzi zhubnete

Nemusíte dodržovat žádné diety. Jediné, co vám k úspěchu postačí, je pár minut svižného pohybu. Rychlá chůze vás dokonale zahřeje a zlepšíte si svůj oběhový systém. Ze začátku postačí, když si dopřejete deset minut rychlejší procházky, postupně zátěž zvyšujte a tempo zrychlujte. Zkuste se dostat do rychlosti, kterou jste zvyklí vyvinout, když spěcháte na tramvaj. Je v pořádku, když se během této aktivity zapotíte.

Zdroj foto: Brocreative / Shutterstock.com

Svaly a kosti budou optimálně fungovat

S přibývajícím věkem bychom se měli stále pravidelněji hýbat a udržovat se ve fyzické kondici. Například chůze s holemi dokáže posílit celou řadu svalů, a kromě noh posílí i zádové svaly. Procházky navíc snižují riziko osteoporózy, protože zabraňují procesu řídnutí kostí. Navíc se pravidelným pohybem působí preventivně proti artritidě. Chůzí navíc podporujete zdravé držení těla a trénujete rovnováhu.

Procvičení celého těla díky chůzi do schodů

Výtahy jsou skvělá věc a určitě si je nepřejete vynechat například v případě, že domů nesete těžký nákup. Když ale budete mít chvilku jen sami pro sebe, obejděte se bez výtahu. Chůze do schodů totiž výborně zvýší vaši kapacitu plic. Procvičíte si tak svou vytrvalost a výkonnost, a protáhnete si svaly celého těla. Vyjít a sejít schody byste měli každý den, například během své každodenní procházky.

Zdroj foto: siam.pukkato / Shutterstock.com

Na závěr pro vás máme ještě jeden tip. Pokud máte vlastní zahrádku, vyzkoušejte si každý den, jak prospěšná je bosá chůze. Pouhá půlminuta denně dokáže stimulovat akupunkturní body a významně podpořit krevní oběh. Chůze a celkově i turistika výrazně prospívá vašemu zdraví, nepodceňte však i výběr vhodné obuvi.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.