Jak vybírat alkohol tester, abyste měli jistotu, že jedete střízliví?

Alkohol testery jsou praktickou výbavou nejen řidičů, hodit se mohou i zaměstnavatelům, kteří chtějí mít jistotu, že jejich zaměstnanci do práce nechodí pod vlivem alkoholu. Právě četnost používání by měla být jednou z rozhodujících věcí při nákupu testeru. Co dalšího je dobré před nákupem sledovat a jak vybrat ten nejpřesnější alkohol tester?

Zdroj foto: bibiphoto / Shutterstock.com

Základní druhy alkohol testerů

Ze všeho nejdříve se zaměříme na typ testeru. Na trhu najdeme dva typy alkohol testerů:

  • s polovodičovým čidlem,
  • s elektrochemickým čidlem.

Alkohol testery s polovodičovým čidlem jsou levnější, ale také se s nimi hůře manipuluje a mají největší odchylku v přesnosti měření. Dostačující mohou být jen v případě, že si chcete orientační dechovou zkoušku na alkohol udělat nárazově a alkohol tester jinak využívat nebudete.

Testery s polovodičovým čidlem se musejí nahřát, aby fungovaly, a to na 300 stupňů celsia. Pokud přístroji budou slábnout baterky, také se to může odrazit na výsledku nehledě na to, že tento typ testeru reaguje i na jiné chemické látky než jen na alkohol. Výsledek může být zkreslený v případě, že jste si zapálili cigaretu, žvýkali jste žvýkačku nebo si čistili zuby.

Zdroj foto: papa1266 / Shutterstock.com

Spolehlivější varianta

Pokud tedy chcete mít jistotu co nejpřesnějšího měření, investujte raději do testeru s elektrochemickým čidlem. Mimochodem tyto typy testerů využívá i policie. Ještě do nedávna šlo o téměř nedostupné testery, protože jejich cena byla pro běžného uživatele příliš vysoká, to dnes už ale neplatí, a i když je cena v porovnání s testerem s polovodičovým čidlem o něco vyšší, stále si jej může dovolit asi každý.

Navíc pokud budete tester používat pravidelně, určitě se budete chtít spolehnout na výsledek. Testery s elektrochemickým čidlem navíc reagují skutečně jen na alkohol a nemusí se před použitím nijak zahřívat. Takže fouknete a jedete. Tedy pokud nenadýcháte.

Nutná kalibrace

Alkohol testery samozřejmě nejsou nesmrtelné a i ony, stejně jako ostatní druhy zboží, podléhají opotřebení. To ale u přístrojů, které nám mají měřit s co největší přesností, není úplně dobrá zpráva.

U alkohol testerů by se tak měla provádět takzvaná kalibrace, tedy proces, během něhož je tester nastaven do původního stavu. Pak jede zase jak má úplně od začátku a není nutné kupovat tester úplně nový. Kalibrace se provádějí v kalibračních laboratořích, a když ji potřebujete provést, měli byste se obrátit na výrobce testeru. Taková kalibrace taky něco stojí, a proto ještě před nákupem zvažte, jak často budete muset tester nechat kalibrovat.

U testerů s polovodičovým čidlem je nutná kalibrace už po 400 měřeních, u testerů s elektrochemickým čidlem je to o poznání více, tam je nutná kalibrace asi po 300 000 měřeních. V tomto případě bude samozřejmě rozhodovat zejména to, jak často budete tester používat.

Důležité je také napájení testeru, většina přístrojů funguje na tužkové baterie, jiné ale mohou mít zabudovaný integrovaný akumulátor. V tom případě se tester dobíjí buď přes autobaterii, nebo přes počítač.

Šťastnou cestu bez alkoholu!

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.