BydleníDrinky a nápojeJak vybrat do domácnosti

Pořiďte si smoothie maker a zamilujte se do zdravých mixovaných nápojů

Není žádné tajemství, že pravidelná konzumace ovoce a zeleniny přispívá k pevnému zdraví a správnému fungování organismu. Navíc si obojí můžeme dopřát i ve snadno stravitelné a velmi chutné formě.

Zahrnete-li do svého každodenního jídelníčku smoothie, nebudete litovat. Odradit by vás neměly ani vyšší ceny hotových nápojů – namísto nich si můžete namixovat vlastní v pohodlí domova, a to doslova za zlomek ceny. Kromě surovin se však neobejdete bez smoothie makeru. S ohledem na bohatou nabídku spotřebičů rozličných parametrů vám jistě přijde vhod komplexní návod plný praktických tipů.

Zdroj foto: Jag_cz / Shutterstock.com

Co je smoothie?

Smoothie u nás za poslední roky zdomácnělo a pravidelně si ho dopřávají nejen příznivci zdravého životního stylu, ale také milovníci lahodných nealkoholických nápojů. Přesto se najde řada lidí, kteří si pod tímto cizím slovem nepředstaví nic konkrétního – nebo ho v lepším případě zaměňují za ovocnou šťávu.

Smoothie ale není klasická ovocná šťáva, je to nápoj z rozmixovaného ovoce či zeleniny (případně obojího). Na seznamu oblíbených ingrediencí najdete také ořechy všech druhů, semínka, zdravá sladidla (např. javorový, agávový, rýžový nebo jiný sirup), bylinky a další zdravé produkty, které jsou ve vzájemné chuťové harmonii. Výjimkou nejsou ani smoothie s kysanými mléčnými produkty. Vegani mohou namísto kravského mléka přidat některou z rostlinných variant.

Jakou chuť bude smoothie mít, závisí pouze na vaší fantazii. Se správným smoothie mixérem připravíte osvěžující nápoj téměř z jakýchkoliv ingrediencí.

Zdroj foto: wavebreakmedia / Shutterstock.com

4 důvody, proč si každý den připravit smoothie

1. Dobrý krok pro pevné zdraví

Ovoce je plné důležitých vitamínů, ale málokdo ho konzumuje v přirozené formě v dostatečném množství. Smoothie představuje elegantní způsob, jak se udržet v kondici a zároveň si pochutnat. Seznamte se se zdravotními benefity jednotlivých ingrediencí a namixujte si z nich osvěžující pyré plné antioxidantů.

2. Na detoxikaci a hubnutí

Tělo je jako houba. Absorbuje nebezpečné toxiny, které mají negativní dopad na fungování celého organismu. Pomocí smoothie se správnými ingrediencemi lze detoxikační proces řádně nakopnout. Základ mohou tvořit jahody, které mají podle vědců z bostonské Tufts University nejsilnější antioxidační efekt. A protože smoothie zažene pocit hladu, často se používá jako základ redukčního jídelníčku.

3. Pro psychickou pohodu

Žijeme v hektické době, na kterou naše psychika není zcela připravena. Stále více lidí proto propadá úzkostem a depresím. Smoothie za vás sice problémy nevyřeší, ale bohatý obsah živin může příznivě ovlivnit vaši náladu, zbavit vás bolesti hlavy nebo vám pomoct s nespavostí. Ovoce navíc obsahuje sacharidy nepostradatelné při tvorbě serotoninu – hormonu, jehož nedostatek způsobuje psychické problémy. Nehledě na to, že se budete cítit lépe jen díky samotnému vědomí, že děláte něco pro své zdraví.

4. Rychlý přísun energie, když nemáte čas

Příprava smoothie zabere minimum času, což se vám bude hodit vždy, když nebudete mít čas nebo chuť na přípravu jídla bohatého na vitamíny, minerály a další látky, bez tělo nemůže stoprocentně fungovat. Rychlou porci energie ocení každý sportovec, který se ze sebe chystá vydat maximum.

Zdroj foto: wavebreakmedia / Shutterstock.com

Co je smoothie maker?

Bez smoothie makeru smoothie nenamixujete. Že netušíte, co jaký kuchyňský spotřebič si pod názvem představit? Smoothie maker není nic jiného než jednoduchý stolní mixér. Od většiny běžných mixérů se liší o něco nižším výkonem – ale i na tento parametr berte při výběru zřetel. Příprava nápoje v nedostatečně výkonném mixérů je v lepším případě komplikovaná. V tom horším si pak zařízení neporadí s tvrdšími ingrediencemi.

Nabídka mixérů je široká. Najdete v ní mixéry na šlehání těsta, mixování polévky, přípravu koktejlů – a mnohé další specifické typy. Některé jsou si podobné jako vejce vejci, jiné se liší snad ve všech parametrech. V čem se vám smoothie zaručeně (ne)podaří připravit?

Smoothie maker

Zabrousíte-li do kategorie smoothie makerů, objevíte v ní přístroje určené pro přípravu nápojů. Obvykle jsou kompaktní, lehké, snadno se čistí a jejich součástí bývá plastová lahev určená pro skladování namixovaného nápoje. Nevýhodou smoothie makerů je jejich omezená funkčnost – skvělé vám poslouží při přípravě ovocných koktejlů, ale jinak je v kuchyni nevyužijete.

Zdroj foto: Impact Photography / Shutterstock.com

Ruční šlehač

Cenově nejdostupnější, lehký, skladný a snadno se čistí – takový je ruční šlehač, který hospodyňky berou do ruky vždy, když potřebují našlehat bílky nebo vyrobit domácí šlehačku. U nejlevnějších modelů počítejte s velmi omezenou funkčností (umí pouze hnětat a šlehat). Plastové součástky méně kvalitních přístrojů pak nezaručují dlouhou životnost. Dražší šlehače se z hlediska funkčnosti naopak blíží stolním robotům. Pro přípravu smoothie ale přesto nejsou ideální.

Tyčový mixér

Tyčový nebo také ponorný mixér je velmi skladný pomocník, který maminky používají při přípravě mixované dětské výživy. Stejně dobře se hodí pro rozmixování polévky nebo omáčky. Výhodou všestranného nástroje nejsou pouze menší rozměry, ale především fakt, že s ním lze sekat/mixovat ingredience přímo v hrnci nebo jiné nádobě. Mějte však na paměti, že přístroje tohoto typu nesou určeny pro delší mixování a po celou dobu je nutné držet tlačítko. V praxi to znamená, že smoothie s tyčovým mixérem připravíte, ale budete muset dodržet několik pravidel: ingredience umístěte max. do ¾ objemu vyšší nádoby. Zpočátku mixujte pomaleji, poté rychlost zvyšte.

Kuchyňský robot

Není téměř nic, s čím by si neporadil. Kuchyňský robot je hrdina, který při práci nepotřebuje žádnou asistenci. Uvaříte v něm guláš, vyrobíte zmrzlinu, připravíte těstoviny – a samozřejmě hravě rozmixujete ovoce a ostatní ingredience do smoothie. Oproti ostatním typům mixérů jsou roboty dražší, těžší a rozměrnější.

Stolní mixér

Ve srovnání s ručními mixéry mají stolní varianty vyšší výkon. Poradí si proto i s tvrdšími surovinami, a navíc se nemusí držet v ruce, což dělá proces přípravy smoothie mnohem komfortnějším. Nevýhodami jsou nepraktické rozměry (oproti smoothie makeru je rozměrnější a těžší) a náročnější čištění.

Výběr smoothie mixéru vám usnadní odpovědi na následující otázky:

Potřebujete smoothie maker pro výrobu perfektně hladkého smoothie i z tvrdších ingrediencí, jako jsou oříšky, semínka či led?

Budete suroviny krájet na menší kousky, nebo necháte zpracování na spotřebiči, který si s nimi poradí bez předchozího porcování?

Chystáte se smoothie maker využívat i jinak než pro přípravu smoothie – například pro výrobu dětské výživy, polévek nebo nutričních drinků?

Vystačíte si s jedinou nádobou, nebo se vám bude hodit více lahví? A jak velká by měla přenosná lahev být, abyste ji mohli pohodlně přenášet v tašce nebo v přihrádce na nápoje v autě?

Zdroj foto: Kononova Nina / Shutterstock.com

Parametry smoothie makerů

Smoothie makery se příliš neliší od klasických stolních mixérů, a proto při výběru platí podobná pravidla.

Příkon

K nejdůležitějším parametrům patří příkon – čím je tato hodnota vyšší, tím je přístroj výkonnější a nehrozí, že se brzy přehřeje. Spotřeba elektrické energie by vám vrásky dělat neměla, protože pomocník bude v provozu maximálně několik minut denně.

Velikost příkonu běžně dostupných modelů se pohybuje mezi 100 W až 1700 W. Potenciál nejvýkonnějšího smothie makeru však většina běžných uživatelů nevyužije. Přístroje s nadprůměrně vysokým příkonem jsou určeny spíše pro profesionální využití v restauracích apod.

Zdroj foto: Maridav / Shutterstock.com

Jaký je tedy optimální příkon smoothie makeru?

Pro přístroje s příkonem kolem 100 W je typické velmi rychlé přehřátí. Nedokáží dlouho pracovat a příprava smoothie se může nepříjemně protáhnout. Nehledě na fakt, že s nedostatečně výkonným smoothie makerem neumixujete tvrdší ingredience.

O něco lépe jsou na tom přístroje s příkonem 180 W. Tuto hranici berte jako minimum pro efektivní mixování. Plánujete-li smoothie maker používat často, raději zvolte model s příkonem nad 300 W.

Pro namixování zmrzlých surovin budete muset zvolit ještě o něco výkonnější variantu – minimum je příkon kolem 500 W.

Pokud si neodpustíte oříšky, semínka a další tvrdší ingredience, budete muset vybírat mezi smoothie makery s příkonem nad 1000 W. Spotřebiče s ještě vyšším příkonem (obvykle nad 1200 W) se nazývají nutriční mixéry a používají nejen na přípravu smoothie, ale především nutričních koktejlů.

Nádoba

Součástí smoothie makeru je nádoba, která zároveň slouží i jako přenosná lahev. Většinou jde o lahev z tritanu (odolný plast), méně často pak ze skla, které je těžší a náchylnější na poškození, ale oproti plastu nezachycuje pachy.

Samozřejmě se může stát, že se v průběhu používání lahev poškodí. Někteří výrobci proto  produkty dodávají s několika lahvemi. Pokud další lahev součástí původního produktu není, většinou ji lze dokoupit. Nemusí se přitom jednat o lahev od samotného výrobce daného smoothie makeru, jen si předem ověřte, zda bude na váš přístroj pasovat (musí mít stejný průměr hrdla a typ závitu).

Zdroj foto: Phoenixns / Shutterstock.com

Objem lahve

Lahve se neliší pouze materiálem, ale také velikostí. Objem se obvykle pohybuje v rozmezí 500 – 750 ml, ale narazíte i na menší a větší nádoby. Součástí některých je i praktické výklopné brčko. Velikost lahve vybírejte s ohledem na počet porcí, které budete v rámci jedné várky připravovat.

Materiál

Levnější modely smoothie makerů mají plastovou konstrukci, která se snadno poškrábe a nemá tak dlouhou životnost jako kovové tělo dražších přístrojů. Kromě nižší ceny se plast vyznačuje větší barevnou variabilitou. Chystáte-li se však smoothie zahrnout do svého každodenního jídelníčku, raději si připlaťte za kvalitního pomocníka.

Hlučnost

Smoothie maker je při práci poměrně hlučný. Hodnoty hluku se průměrně pohybují v rozmezí 70 – 100 dB, což pro lidské ucho není příjemné. S ohledem na rychlost přípravy (řádově desítky sekund až několik minut) poškození sluchu ani zhoršení sousedských vztahů nehrozí. Přesto – pokud vyhovuje ostatními parametry – není od věci upřednostnit tišší přístroj před hlučnějším.

Funkce

Všechny smoothie makery umožňují přípravu smoothie – některé ale nabízí užitečné funkce, které výrobu nápoje výrazně usnadňují.

Regulovatelné otáčky – Přístroje s jedinou rychlostí mixují všechny ingredience stejně. Smoothie makery, u nichž lze volit z více stupňů rychlosti, dávají možnost volby struktury. Některé suroviny namixujete najemno, jiné na drobnější kousky.

Pulsní spínač – Pomocí pulsního spínače snadno promícháte ingredience, aniž by došlo k dalšímu mixování. Jde o poměrně standardní funkci, kterou nabízí většina přístrojů.

Drcení ledu – Pro smoothie makery s nižším příkonem je drcení ledu tabu. Výkonnější modely drcení ledu bez problému zvládají.

Sekání – Většina smoothie makerů funkci typickou pro jiné typy mixérů nemá. Přesto narazíte na výjimky, které si s nasekáním bylinek a zeleniny poradí.

Bezpečnostní pojistka – Díky bezpečnostní pojistce nehrozí, že se zařízení zapne i bez nasazené nádoby.

Displej – Součástí dražších smoothie makerů s pokročilejšími funkcemi může být displej. Většina sortimentu se bez něj docela dobře obejde.

Zdroj foto: Likoper / Shutterstock.com

Doba nepřetržitého provozu

Parametr udává, jak dlouho lze smoothie maker používat, než se začne přehřívat. Doba přípravy smoothie vždy závisí na ingrediencích: namixování čerstvého ovoce trvá maximálně několik desítek sekund, což hravě zvládá každý přístroj. Mnohem delší je zpracování zmrzlých surovin – může trvat i déle než dvě minuty, proto je vhodné vybrat přístroj, který umožňuje nepřetržitý provoz minimálně po tuto dobu. V případě přetížení hrozí, že se smoothie maker porouchá. Majitelé přístrojů s kratší minimální dobou nepřetržitého provozu musí při mixování zmrzlých ingrediencí dělat pauzy a čekat, až smoothie maker vychladne.

Hmotnost

S lehčími přístroji se lépe manipuluje, těžší bývají stabilnější. Hmotnost jde ruku v ruce s použitými materiály: plastové smoothie makery váží méně než kovové. Průměrně se však váha produktů pohybuje v rozmezí 1 – 2 kg.

Otáčky

Počet otáček za minutu udává, kolikrát se nůž smoothie makeru během této doby otočí kolem své osy. Čím je hodnota vyšší, tím jemněji a kvalitněji přístroj ingredience zpracuje. Levnější produkty s nižší rychlostí otáček nezvládají rozmixování ledu a tvrdší suroviny mixují na větší kousky, nikoliv dohladka.

Při výběru se proto zaměřte na přístroje s minimální hodnotou 20 000 otáček za minutu. Smoothie makery s rychlostí kolem 10 000 otáček nejsou při přípravě nápojů příliš efektivní.

Značky smoothie makerů

Smoothie makery vyrábí poměrně široké spektrum výrobců. Mezi nejznámějšími značkami nechybí  Sencor, Blaupunkt, Domo, Catler, ETA, Tefal, Bosch, Delimano, Concept, Rusell Hobbs, Kenwood a Electrolux.

Zdroj foto: Alena Haurylik / Shutterstock.com

Nejlépe hodnocené smoothie makery

K nejprodávanějším a zároveň nejlépe hodnoceným (zohlednili jsme poměr ceny ke kvalitě zpracování a užitné hodnotě) smoothie makerům patří následující produkty (jedná se o redakční výběr):

Kategorie smoothie makerů do 600 Kč:

  • Sencor SBL 2330,
  • Sencor SBL 2210WH,
  • Blaupunkt TBP 401.

Kategorie smoothie makerů od 600 do 1500 Kč:

  • Domo DO 700 BL,
  • Sencor SNB 4301RD,
  • Sencor SBL 7072BL.

Kategorie smoothie makerů nad 1500 Kč:

  • NUTRIBULLET 600,
  • Catler PB 4050,
  • ETA 4011 90010 Blendic.

Jakou částku do smoothie makeru investovat?

S ohledem na široké cenové rozpětí smoothie makerů se nabízí otázka, kolik za přístroj utratit. Produkty značek Vitamix nebo G21 jsou pro většinu běžných uživatelé finančně nedostupné, byť většinu smoothie makerů válcují snad ve všech parametrech. Na druhé straně stojí zařízení s pořizovací cenou kolem pěti set korun – a i s těmi lze připravit smoothie.

Objektivně vzato: nejdražší smoothie makery nemusí být nejlepší, nicméně vyšší cenová hladina je do značné míry zárukou kvality a odpovídajících užitných vlastností. Budete-li si smoothie připravovat několikrát do týdne, nebo dokonce každý den, pořiďte si nejdražší přístroj, jaký si můžete dovolit.

Dražší modely obvykle vynikají spolehlivostí, funkčností a nadčasovým designem. Jejich koncepce je celkově praktičtější a z ingrediencí získají více živin.

Zdroj foto: Luna Vandoorne / Shutterstock.com

V začátcích si vystačíte se základním modelem

Než se z vás stanou smoothie „experti“ a fajnšmekři, pravděpodobně vám na nějaký čas postačí některý z levnějších smoothie mixerů. Výhodou základních modelů s dostatečným příkonem je přímočaré ovládání a velmi nenáročná údržba. Komplikovanější proces přípravy by vás zpočátku od přípravy lahodného nápoje spíše odrazoval.

Nejvíce živin získáte přípravou v nutričním mixéru

Na opačném pólu stojí nutriční mixéry. Mají vysoký výkon a speciální extrakční čepele, které si poradí i s buněčnými stěnami rostlinných tkání a umožňují mnohem efektivnější získávání důležitých látek – vitaminů, enzymů a minerálů. Přístroje dané kategorie hravě zpracují dužinu a vlákninu na jemnější hmotu, kterou náš organismus snadno stráví a vytěží z ní maximum.

Jak smoothie maker používat a udržet jej v čistotě?

Výroba smoothie trvá jen několik minut – mnohem více času zabírá následní čištění smoothie makeru. Údržbu si můžete usnadnit dodržováním těchto zásad: Nádobu od smoothie vyčistěte ihned poté, co z ní přelijete obsah do sklenice (případně poté, co nápoj vypijete rovnou z ní). Vyhnete se tím namáhavému drhnutí zaschlého obsahu a výrazně zkrátíte dobu potřebnou pro dokonalé vyčištění. Zaschlé a tvrdší kousky, které zůstanou na stěnách nádoby po prvním vypláchnutí vodou, opět rozmixujte. Dolijte do nádoby vodu, zapněte smoothie maker a obsah opět vylijte. Nečistoty se díky rychlému pohybu pustí.

Udržet v čistotě nože a sklo není složité, ale co s nepříjemným zápachem, který se line z nádoby? Řešení je opět prosté: stačí nakrájet citron nebo nakapat trochu octa či vymačkaného citronu do teplé vody (naplňte cca polovinu lahve) a po dobu jedné minuty mixovat. Až nádobu vypláchnete, měla by příjemně vonět.

Zdroj foto: Alexandra Anschiz / Shutterstock.com

Myčce se raději vyhněte, tedy pokud nechcete, aby se plastové a skleněné části časem poškrábaly a vypadaly zašle. Působením tlaku vody se navíc tupí čepele. Mnohem efektivnější je důkladné čištění pomocí 2 lžiček jedlé sody. Naplňte nádobu smoothie makeru do poloviny vodou, nasypte do ní sodu a 1 až 2 minuty mixujte. Po vypláchnutí nechte uschnout – přístroj se bude skvět čistotou.

A pokud přeci jen všechny výše uvedené způsoby čištění smoothie makeru selžou (což je velmi nepravděpodobné), můžete nejzaschlejší kousky jídla vydrhnout starým zubním kartáčkem s trochou jaru.

5 oblíbených receptů na smoothie

Semínkové smoothie s datlemi

Porce: pro 2 osoby.

Doba přípravy: cca 12 minut včetně přípravy ingrediencí.

Ingredience:

  • 1 lžička chia semínek,
  • 1 lžička lněných semínek (ideálně předem namletých, nebo nadrcených),
  • 1 lžička sezamových semínek,
  • 3 sušené datle,
  • ¼ hrnku arašídového másla,
  • ½ hrnku vanilkového jogurtu,
  • 1 a ½ hrnku mléka,
  • 2 banány.

Salátové smoothie s banánem

Porce: pro 2 osoby.

Doba přípravy: cca 12 minut včetně přípravy ingrediencí.

Ingredience:

  • 1 hrnek napěchovaný listy římského salátu,
  • 1 hrnek vody,
  • 1 hrnek mléka,
  • 1 hrnek ovesných vloček,
  • 2 hrsti jahod,
  • 2 hrsti ananasu,
  • 1 hrst sušených meruněk,
  • 1 banán,
  • 1 jablko,
  • 2 lžíce tykvových semínek.

Jablečné smoothie

Porce: pro 2 osoby.

Doba přípravy: cca 5 minut včetně přípravy ingrediencí.

Ingredience:

  • 4 jablka libovolné odrůdy dle vlastních preferencí,
  • Čerstvá šťáva jednoho citronu,
  • 6 hrstí baby špenátu,
  • 2 mrkve,
  • 200 ml vody.
  • Zdroj foto: Bon Appetit / Shutterstock.com

Smoothie s mrkví a dýňovými semínky

Porce: pro 2-3 osoby.

Doba přípravy: cca 12 minut včetně přípravy ingrediencí.

Ingredience:

  • 2 středně velké mrkve,
  • 1 hrnek dýňových semínek,
  • 3 hrnky vody,
  • 6 sušených datlí,
  • 3 cm kořene zázvoru,
  • 1 lžíce mleté skořice,
  • 1 špetka soli.

Banánové smoothie s mlékem

Porce: pro 2-3 osoby.

Doba přípravy: cca 5 minut včetně přípravy ingrediencí.

Ingredience:

  • 3 šálky mléka,
  • 2 ks banánu,
  • 1 lžička vanilkového cukru.

Share this post

About the author