Den Slunce se oslavuje 3. května. Připomíná nám dobré, ale i špatné účinky této obrovské hvězdy

Den Slunce se každoročně slaví 3. května, a jeho hlavním cílem byla propagace využívání slunečního záření, pomocí něhož se vyrábí teplo a elektřina. Tento den bychom však mohli chápat také jinak, protože Slunce není pouze zdrojem dobrých věcí, ale lidé by se před ním měli chránit, protože sluneční paprsky způsobují rakovinu kůže.

Zdroj foto: Ed Connor / Shutterstock.com

Den Slunce se nyní slaví už téměř po celé Evropě

Den Slunce se začal poprvé slavit v roce 2002. Jednalo se o nadnárodní osvětovou kampaň, která odstartovala v Rakousku – a šlo o propagaci Slunce jako perfektní zdroj k výrobě tepla a energie. V roce 2012 se v tento den uskutečnilo skoro 400 různých akcí na podporu Slunce, a poté se tato pomalu vznikající tradice rozšířila do Německa, Česka a dalších zemí v Evropské Unii. Nyní tento den podporuje už 25 zemí.

Slunce v omezené míře prospívá lidskému organismu

Den Slunce by nám měl však také připomenout také klady a výhody této hvězdy pro lidský organismus. Mezi nesporné klady rozhodně patří to, že si naše tělo díky Slunci tvoří velmi potřebný vitamín D. Pokud ho máte v těle nedostatek, budete častěji trpět na bolest hlavy či rakovinu močového měchýře, u dětí dochází vlivem nedostatku vitamínu D ke zpomalenému růstu. Proto se velmi doporučuje pobyt na slunci, ale v omezené míře, jinak vám může i uškodit.

Zdroj foto: yanikap / Shutterstock.com

Při pobytu na slunci buďte opatrní a používejte ochranné prostředky

Pobyt na slunci zmenšuje riziko některých nádorových onemocnění, přesto však lidskému organismu jenom neprospívá a mnohdy může i vážně uškodit. Nadbytečné množství slunečního záření může vést až k závažné nemoci, jako je rakovina kůže. Ta je v mnohých případech bolestivá a s následkem smrti. Proto byste se při pobytu venku měli mazat krémem s vysokým ochranným faktorem, který toto riziko snižuje.

Jak se chránit před slunečním zářením

Přímému slunečnímu záření byste se nikdy neměli vystavovat mezi 11 a 15 hodinou, kdy je Slunce pro vaši kůži nejagresivnější. V této době existuje velké riziko toho, že se na slunci spálíte, a tak ještě zvýšíte možnost onemocnění rakovinou kůže. V ostatní denní hodiny byste se měli mazat krémy UV filtrem alespoň 15. U moře používejte krémy s filtrem alespoň 30. Nezapomínejte ani na své oči, které rovněž potřebují ochranu, proto vždy používejte kvalitní sluneční brýle.

Jak se projevuje rakovina kůže

Rakovina kůže se dá poměrně rychle odhalit. Nádory vypadají jako výrůstky na kůži a mají různé tvary i velikosti. Místo, kde vzniká nádor, nejprve zarudne, a poté se objeví tuhý výrůstek podobný bradavici, který se neustále zvětšuje. V případě, že na svém těle objevíte jakýkoliv výrůstek, neměli byste čekat s návštěvou kožního lékaře, který určí, o co přesně se jedná, a podle toho stanoví následnou léčbu.

Den Slunce vám má připomene všechny jeho klady, ale také nespočet negativ, na které si musíte dát v životě pozor.

 

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.