Co je DPI a vše co o něm potřebujete vědět 

Už jste někdy slyšeli pojem DPI, ale přesně nevíte, co to znamená nebo jakou roli tato zkratka hraje při tisku? Tak to jste na správném místě, objasníme vám význam DPI, proč by vás mělo zajímat i to, kolik DPI je pro tisk ideálních. 

Co je dpi
Zdroj foto: Adam Gregor / Shutterstock.com

Co je to DPI? 

DPI neboli „dots per inch“, česky „bodů na palec“ je metrika, která udává, kolik tiskových bodů (teček) se při tisku vejde na jeden palec tiskového materiálu. Čím víc teček, tím jemnější a kvalitnější obraz

Palec je jednotka, která se u nás už nepoužívá, je to v přepočtu 25,4 milimetru, tj. lehce přes 2,5 centimetru. 

Pokud je tedy rozlišení DPI například 300, znamená to, že na jedné úsečce o délce 2,54 centimetru je na vytištěném obrázku vyskládaných 300 barevných bodů. Ty naše oko samozřejmě nevidí jako jednotlivé body, ale jako celistvý obraz – čím více je bodů, tím je pro nás obraz ostřejší a kvalitnější. 

Údaj tedy neříká, jak je obrázek velký – obrázek 10 × 10 cm může být vytištěný s DPI 300 ale i třeba s DPI 600, jen bude v druhém případě obrázek složený z většího množství tiskových bodů – tj. na stejné ploše jich bude víc a obrázek bude pro naše vnímání ostřejší. 

Někdy se můžete setkat se zápisem DPI jako 300 × 600, v tom případě má tiskárna jiný maximální počet bodů na výšku a jiný na šířku. 

DPI vs. PPI: v čem je rozdíl? 

Podobnou metrikou jako je DPI je i PPI (pixels per inch), ale nejde je úplně zaměnit. DPI se používá v kontextu tisku a tiskáren, zatímco s PPI se setkáte zejména u monitorů, obrazovek nebo digitálních obrazů. Jedná se o počet pixelů na palec – opět čím více, tím větší rozlišení a tedy více detailů, které se projeví např. jako jemnější drobné linky a lépe čitelná i menší písma. 

Jak DPI ovlivňuje kvalitu tisku? 

Už jsme říkali, že vyšší DPI znamená více tiskových bodů na palec, tím pádem: 

  1. Můžete s vyšším rozlišením DPI tisknout obrázky a text s větším množstvím detailů. U obrázků tištěných s větším rozlišením DPI uvidíte každý lísteček na stromě nebo obličeje lidí v davu. Pro detailní fotografie je tedy DPI extrémně důležité. 
  2. Vyšší DPI také znamená hladší linie a hrany, což je důležité při tisku textu – který se bude mnohem pohodlněji číst – nebo technických kreseb a projektové dokumentace. 
  3. A v neposlední řadě, s větším rozlišením DPI můžete tisknout větší obrazy nebo grafiku ve skvělé kvalitě – velké plakáty a reklamní materiály budou perfektně zaostřené a bez splývajících detailů. 

Ideální rozlišení DPI pro tisk 

Každé oko má jinou schopnost rozpoznat počet DPI. Od určitého počtu už v nich nevidíme rozdíl. Vzdálenost zde také hraje roli – z čím bližší vzdálenosti se na obrázek díváme, tím víc detailů rozpoznáme (když se nosem nalepíte na monitor, uvidíte pixely, které byste z běžné vzdálenosti při sezení u počítače neviděli).  

Proto se na běžný tisk,který čteme ze vzdálenosti asi 30 cm, doporučuje DPI 300, ale například pro billboardy, které jsou oku vzdálené několik jednotek až desítek metrů, stačí klidně rozlišení DPI 40. Pro tisk obecně doporučujeme: 

  • textu: 300 DPI (při tisku na kvalitní lesklý papír raději 450) 
  • text doplněný o obrázky a grafy: 600 DPI 
  • profesionálně tištěné fotografie a detailní obrázky: 1 200 DPI 

Jak zjistit DPI fotky? 

Na internetu najdete postupy nebo rovnou kalkulačky, které z rozměru obrázku a jeho velikosti určí, kolik má být DPI pro tisk.  

Když budete chtít využít kalkulačku, je jedním z údajů i rozlišení fotky, kterou máte v počítači a chcete ji vytisknout. Tento údaj zjistíte, když na soubor kliknete pravým tlačítkem, v kontextovém menu zvolíte položku „vlastnosti“ – v záložce „podrobnosti“ pak uvidíte rozměr v pixelech (třeba 2400 × 1371). Z něj se poté při výpočtu vychází. 

Laserové a inkoustové tiskárny 

Inkoustové tiskárny nabízejí větší kvalitu obrazu než laserové, konkrétně: 

  • Inkoustové tiskárny obvykle mají DPI 600–9 600 (zvládnou tedy kvalitně i velké formáty). 
  • Laserové tiskárny obvykle mají DPI 600–2 400 (stačí pro běžné domácí použití).  

Závěrečné shrnutí 

Při výběru ideální tiskárny tedy berte v úvahu počet DPI v souvislosti s tím, na jaké materiály hodláte tisknout. Záleží i na kvalitě papíru, který budete používat. Například na jemný novinový papír fotku s DPI 1 200 nenatisknete. Naopak na kvalitním lesklém papíru už tyto detaily vniknou. 

A v neposlední řadě pamatujte na to, že špatně zaostřenou fotku vyfocenou nekvalitním fotoaparátem o nízkém rozlišení, vysokým DPI určitě nezachráníte. Kvalita vstupu určuje i kvalitu výstupu. 

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.