Zakrslý králík: Jak jej chovat, aby mu u vás bylo dobře?

Zakrslý králík je ideálním mazlíčkem pro rodiny s dětmi, tihle králíci se dají velmi dobře ochočit – pokud se jim budete věnovat, budete o ně s láskou pečovat, můžete se těšit na jejich přízeň. Jsou to mazlivá a společenská zvířátka, je vždy lepší chovat je v páru, ale není to úplně nutné. Co všechno zakrslý králík potřebuje, aby se u vás cítil jako doma?

Zdroj foto: Preediwat / Shutterstock.com

Než si králíčka pořídíte

Je dobré vědět pár základních informací ještě před tím, než si králíka pořídíte od chovatele nebo ze zverimexu domů.

  • Králíci jsou nejaktivnější k večeru a také ráno.
  • Je potřeba počítat s tím, že během noci nás tak mohu rušit, jejich klec tak je vhodné umístit do místnosti, ve které nikdo nespí.
  • Pozor si musíte dát na průvan, na něhož jsou velmi náchylní, je potřeba je neustále sledovat a kontrolovat jejich zdravotní stav.
  • Pokud králíkovi teče z očí, nechce přijímat potravu nebo je malátný, je nutné vyhledat zvěrolékaře. S tím se poraďte i o případné kastraci králíčka, někdy to může být ze zdravotního hlediska lepší.

Králíci jsou společenská zvířátka, když si tedy jednoho přinesete domů, měli byste se mu naplno věnovat. U zakrslých králíků je běžné, že se nechávají volně běhat po bytě, i proto je nutné s králíkem trávit čas a věnovat se mu. V opačném případě bude z přátelského zvířátka jen uzlíček nervů. Králíci, kteří nemají péči a lásku od prvního dne, si jen těžko zvykají a stávají se plachými. Pak už se s nimi ale nepomazlíte.

Jak králíkovi zařídit klec

V letních měsících je dobré brát králíka ven na vzduch, ideálně na zahrádku, kde může volně běhat. Výběh by ale samozřejmě měl být zajištěn. Pokud tuto možnost nemáte, existují králičí popruhy a s těmi můžete svého mazlíčka vzít dokonce na procházku. Králíci mají rádi pohyb, takže pokud je to možné, měli by mít zajištěný výběh i doma. Jinak je samozřejmě nejrozumnější chovat je v klasické kleci, která by měla být co největší.

V kleci nesmí chybět:

  • stelivo,
  • králičí záchůdek, kam se rychle naučí chodit,
  • nějaký domeček, ve kterém by mohl nerušeně odpočívat,
  • pítko na vodu,
  • krmítko – postačí miska na granule a laskominy,
  • hračky, které králíkovi slouží pro zkrácení dlouhé chvíle.
Zdroj foto: Valeriy Surujiu / Shutterstock.com

Do rohu klece je vhodné umístit záchůdek a tam dát také stelivo. Pokud bude mít králík stelivo rozneseno po celé ploše klece, je pravděpodobné, že se nenaučí vykonávat potřebu jen do rohu, jinak se nemusíte obávat zápachu. Pokud se stelivo jednou za týden vymění, nic nepoznáte. Pro králíky se jako stelivo nejvíce hodí dřevěné pelety. V případě, že je u vás doma chladno, neriskujte prochladnutí svého domácího mazlíčka, na dno klece je možné připadat kobereček.

Co podávat k jídlu

Králík potřebuje neustále obrušovat zuby, je nutné mu tedy do klece připravit také jesličky a do nich pravidelně přidávat seno. Králíček si také moc rád pochutná na zelenině, tu je dobré podávat i dvakrát za den. Samozřejmě má nejraději mrkev, ale podávat můžete i brokolici nebo salát.

Co se týče ovoce, s ním opatrně. Občas ale jako pamlsek může králíček dostat kousek jablíčka, hrušky nebo banánu. Do misky je pak vhodné dosypávat i bezobilné granule. Na hlodání pak králíkovi podávejte větvičky ovocných stromů, vhodné jsou větve jabloně nebo hrušně.

Pokud máte doma psa nebo kočku, nemusíte se ničeho obávat. Jak budete králíčka zvykat na nové prostředí, opatrně a postupně ho seznamujte i se všemi členy domácnosti. Obvykle si na sebe zvyknou, a nakonec budou po bytě pobíhat společně.

Zakrslí králíčci jsou milí a dají se skvěle ochočit. Potřebují jen čas a péči.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.