Berlín: Doprava, ubytování, počasí, památky a zajímavosti

Berlín je dnes multikulturní hlavní město, které hrdě nese svou přítomnost a snaží se vyrovnat s nelehkou minulostí. Jaká místa stojí za návštěvu, a co byste neměli zapomenout ochutnat?

Pojďte se s námi vydat na toulky městem s dlouholetou historií… a k procházce si zakousněte třeba oblíbený currywurst.

Současný Berlín

Jak všichni jistě víte, Berlín je hlavním městem Německa, a to již od roku 1991. Jedná se o největší město Evropské unie a řadí se k největším městem celé Evropy. V jeho čele stojí primátor, který je volen poslaneckou sněmovnou. Berlín je rozdělen na 12 obvodů a žije v něm spousta menšin, hlavně ze států Evropské unie.

Zdroj foto: Subodh Agnihotri / Shutterstock.com

Doprava po Berlíně

Jelikož je vzdálenost Praha – Berlín pouhých 350 kilometrů, návštěva německého hlavního města je dostupnou variantou pro auto nebo vlak. V rámci města naleznete dostatečné množství parkovacích domů a parkovišť, kde v pohodě zaparkujete. Samozřejmě je možné významně ušetřit a využít služeb odstavných parkovišť či dokonce zaparkovat zadarmo a pokračovat městskou hromadnou dopravou, zvanou Berlin public transport.

Hlavní nádraží, Berlin hbf., je také příjemnou výstupní stanicí – trasu z Prahy vlak urazí zhruba za 4 hodiny. Samotné Berlin Hauptbahnhof naleznete na Europlatz 1 a je jednoduché se z něj dostat do centra jen tramvají.

Zdroj foto: canadastock / Shutterstock.com

Jak to bude s počasím, když se vydáte na cestu?

Kontinentální klima Berlína je docela podobné jako u nás, jen musíte vždy počítat s tím, že bude o pár stupínků chladněji. Vlhké podnebí pak ještě způsobuje, že když se ochladí, pocitová teplota je ještě nižší. Hodí se vzít si s sebou deštník, tím nic nezkazíte. Hledáte vhodný termín pro návštěvu německého hlavního města? Nejstabilnější počasí Berlín nabízí v červenci, kdy průměrné teploty dosahují velmi příjemných 18 stupňů celsia. Nejchladněji bývá v lednu, kdy se teplota pohybuje okolo 1 stupně pod nulou. Nejdeštivější období je pak konec května a začátek června. Počasí se hodí sledovat těsně před tím, než se vydáte na cestu, abyste se vhodně oblékli.

Berlínské památky

Berlín nabízí nesčetné množství památek, nechte se inspirovat alespoň těmi nejznámějšími, které rozhodně nesmíte minout.

Braniborská brána

Prvním místem, co rozhodně musíte navštívit a pořídit si u něj selfíčko, je Braniborská brána. Její vznik sahá až do roku 1734, kdy prozaicky sloužila k výběru mýtného při vstupu do města. Tato impozantní pamětihodnost měří více než 15 metrů a jako podpěra jí slouží 12 dórských sloupů. Na jejím vrcholku naleznete sousoší symbolizující bohyni vítězství – Victorii, právě vjíždící s koňským spřežením do města.

Zdroj foto: Thorsten Frisch / Shutterstock.com

Památník holocaustu

Logické bude, že až navštívíte Berlín, památky z dob druhé světové války na vás budou čekat na každém rohu. Památník holocaustu je mrazivým svědectvím o velké temné německé minulosti. Jedná se o betonové bloky, které mají vytvořit dojem zvlněného povrchu. A je překvapivě zneklidňující, že je jejich rozloha skutečně masivní – zabírají plochu téměř dvou fotbalových hřišť.

Checkpoint Charlie

Dobu studené války si pak připomenete, když navštívíte Checkpoint Charlie – hraniční přechod, jenž odděloval socialistické Východní Německo a západní, proamerický Berlín.

Zdroj foto: Carsten Medom Madsen / Shutterstock.com

Berlínská zeď

Doba, kdy byl Berlín rozdělen na dvě části, se již pomalu ztrácí v toku historie, ale památky na Berlin wall, Berlínskou zeď, naleznete dodnes. Občas v podobě důrazných linií na zemi, které dokládají přesné hranice, přes něž ještě v dobách nedávno minulých nebylo možno projít. Původně byla zeď a její komplex dlouhá více než 163 kilometrů. Navštivte památník na Bernauer Strasse, kde je dodnes zachována významná část této mašinerie na zabíjení lidí.

Charlottenburg Palace

Tento úchvatný zámek by neměl na vašem seznamu návštěv chybět. Sice tohle sídlo Hohenzollernů bylo za války zničeno, nicméně po rekonstrukci mu byl zase vdechnut duch dávných dob, který je ještě navíc podtrhnut rozlehlými okolními zahradami. Nachází se asi půl hodinky od Braniborské brány a přímo před zámkem zastavují autobusy.

Kam se dále vydat za zábavou?

V Berlíně se rozhodně nudit nebudete! Berlin zoo je příjemnou oázou klidu uprostřed pulzujícího velkoměsta. Mezi nejoblíbenější části patří ptačí svět nebo hroší dům. Sama zoologická zahrada Berlín pak představuje vůbec nejstarší zoo v celém Německu, kde naleznete 22 tisíc zvířat.

Zoo naleznete nedaleko centra města a vedou k ní linky Berlin metro U2 a U9: jednoduše vystoupíte na stanici Zoologischer Garten. Přehledně se po městě můžete pohybovat pomocí Berlin metro map.

Luxus, který se vám naskytne jen kousek od našich hranic, pak můžete navštívit v podobě Tropical Island. Původně se jednalo o obří hangár pro vzducholodě, dnes je to luxusně pojatý aquapark. Z Berlin airport je to sem jen kousek, a nejlépe uděláte, pokud se sem vypravíte autem přímo z Drážďan, odkud je to už jen pouhých 100 kilometrů. A na co se můžete těšit? Pláž, tropické moře, deštný prales se zvířaty a palmami, nebo vyhřívaná laguna, kde si dokonale odpočinete.

Chtěli byste zažít Berlín jinak? Doporučujeme festival Lollapalooza, který se koná v Treptower parku. Potkáte na něm hvězdy hudebního nebe jako je Miley Cyrus, Rage Against the Machine nebo DJ Snake.

Kde se v Berlíně ubytovat

Jednou z prvních možností je bezesporu Airbnb Berlin, kde si každý návštěvník nalezne individuálně právě to, co mu nejvíce vyhovuje. Samozřejmě naleznete i celou řadu hotelů, hostelů nebo kempů, kde uspokojí vaše konkrétní požadavky. A jaké jsou ceny za hostel? Berlín nabízí skutečně širokou škálu ubytovacích možností, začínající i na 400 Kč za noc. Vybere si skutečně každý.

Berlínské pochoutky

Berlín je sice hlavní město Německa, kterému vládne klobása se zelím, ale díky vlivu přistěhovalectví se zde setkáte s delikatesami a typickými jídly spíše jiných kultur. Existuje však jeden pokrm, co má v Berlíně dokonce své vlastní muzeum. Je to slavná uzenářská pochoutka nesoucí jméno currywurst.

Zdroj foto: wewi-photography / Shutterstock.com

Tento pokrm s více než 60letou tradicí je v podstatě opékaná klobása zalitá omáčkou z kečupu a curry, tedy směsí indického koření. To, co začalo v roce 1949 malým stánkem v Charlottenburgu, vyústilo ve velkou tradici. V celém Německu se ročně spořádá skoro 900 milionů těchto dobrot. Nezapomeňte ochutnat!

Znáte z televize?

Ti, kdo ještě nenavštívili německou metropoli osobně, ji určitě znají z televize. O čem je řeč? No přece o nejdražším německém seriálu všech dob, natočený na motivy románů Volkera Kutschera. Babylon Berlin vás vtáhne do děje a přenese vás do časů před sto lety.

Hlavní roli hraje Berlín i ve filmu My děti ze stanice Zoo. Ten zachycuje skutečný příběh třináctileté dívky, která se vlivem špatné party ocitá v závislosti na heroinu. Film vznikl na základě stejnojmenné knihy – tu napsali reportéři jako záznam z rozhovoru s mladičkou dívkou vyrůstající v hlavním městě.

Město nabízí poctivý kus historických památek i pulzující současnost plnou kulturních událostí a možností k odpočinku. Kam povedou vaše kroky jako první? Přejeme vám krásné zážitky! Bis bald, Berlin!


Tipy na další zajímavá města světa

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.