Autolednice: Jak vybrat tu správnou aneb výhody a nevýhody

Přenosná autolednice je výbornou investicí pro všechny, kteří rádi cestují či kempují. Nápoje uchová studené či teplé a potraviny zůstanou čerstvé. Je skvělou volbou na dovolenou.

Už teď je jasné, že pořízení autochladničky je skvělou volbou, kterou využijete téměř při každé jízdě. Co všechno byste před nákupem ale měli vědět?

Autolednice dovolená
Zdroj foto: Youproduction / Shutterstock.com

Jak vybrat autolednici

Pokud jezdíte v létě na výlety autem nebo se chystáte na letní dovolenou, autolednice je věc, která by v kufru auta určitě neměla chybět. V horkých letních dnech si díky ní můžete dopřát vždy čerstvou svačinu a osvěžující nápoje.

Pokud jste se rozhodli zakoupit ledničku do auta, při jejím výběru vezměte v úvahu především tyto parametry:

 • velikost chladničky,
 • způsob napájení,
 • bezpečnostní pojistka,
 • energetická třída,
 • vnitřní přihrádky,
 • cena.

Důležité je také myslet na materiál, ze kterého je vyroben vnější i vnitřní obal chladničky, který chrání před mechanickým poškozením. Ujistěte se také zda má chladnička kompletní příslušenství pro její upevnění během jízdy autem.

Objem autolednice

Prvním parametrem, nad kterým byste měli při koupi autochladničky přemýšlet je její velikost, resp. objem. Ten závisí na počtu osob, které budou cestovat a chladničku využívat. Rovněž zvažte velikost vašeho kufru v autě, aby vám úplně celý kufr nevzala jen autolednice.

Autolednice podle velikosti můžeme rozdělit na 3 skupiny:

 • Menší autochladničky 15 – 20 l – jsou vhodné pro menší výlety, pikniky, pro menší rodinu, vejde se do nich přibližně 20 malých plechovek
 • Střední autolednice 20 – 50 l – vhodné ke kempování, víkendové výlety, vejde se do nich více než 10 dvoulitrových lahví
 • Velké autochladničky nad 50 l – vhodné pro vícedenní výlety a na dovolenou, vejde se do ní více než 17 lahví o objemu 1,5 litru

Připojení

Autolednice mohou být zapojeny na napětí 12 V nebo 24 V. Menší napětí je používáno pro osobní automobily, větší napětí se hodí pro dodávky nebo nákladní automobily.

K autochladničkám bývá obvykle poskytnut kabel v délce 2 až 3 metrů. Díky kabelu můžete autochladničku zapojit v blízkosti řidiče nebo do zdroje v kufru.

Rada: Při koupi autochladničky si také zkontrolujte její hlučnost. Pokud má méně než 40 db, hlučnost je přiměřená běžné jízdě v autě, má-li však více než 50 db její přítomnost v autě vás může dost vyrušovat.

Cena

Pokud se chystáte na menší výlet a postačí vám termotaška, menší můžete pořídit do 100 Kč, větší stojí přibližně do 500 Kč. Menší autolednice, které jsou zapojovány ze sítě můžete koupit na trhu v rozpětí od 1 000 – 2 000 Kč.

Pokud se chystáte na dovolenou nebo jezdíte kempovat do přírody, určitě se vám vyplatí investovat do kvalitnější ledničky do auta, jejíž ceny se pohybují přibližně na úrovni 5 až 10 tisíc korun.

Druhy autochladniček

Kompresorové autolednice

Kompresorové autochladničky jsou ideální na dlouhé trasy a dovolenou. Vyznačují se vyšším výkonem a pyšní se jak chlazením, tak mrazením, a to až dokonce do -15 °C. Díky kompresoru jsou nejen spolehlivé, ale také velmi rychlé.

Výhody

 1. Výkon autochladničky s kompresorem je nesrovnatelný

Jestliže plánujete dlouhé cesty, kempování a výlety, kompresorové chladničky do auta jsou v tomto případě nejideálnější volbou. Jejich výkon se nedá s ostatními vůbec srovnat, a díky efektivnímu principu chlazení je kompresor zapnutý asi 20 minut z celé hodiny – ovšem záleží na okolní teplotě.

 1. Ovládání je velmi jednoduché

Není nic jednoduššího než zapojit autochladničku do zásuvky, nemyslíte? Tím celý proces manipulace končí.

 1. Vyšší cena může odradit

Kompresorové autochladničky jsou citelně dražší než ostatní chladničky do auta, což může výběr ledničky do auta ovlivnit.

 1. Kompresor nepatří mezi nejtišší zařízení

Jak jsme již zmínili v předchozích bodech, kompresorové autochladničky jsou mnohem hlučnější než ostatní. Opět záleží na typu a výrobci.

Termoelektrické autolednice

Termoelektrické autochladničky se oproti kompresorovým vyznačují nižším výkonem. Z toho vyplývá, že teplota chlazení je mnohem menší, ale oproti okolní teplotě stále dostatečná na to, aby byly potraviny a nápoje zchlazeny. Tento typ ledniček do auta funguje na principu kabelu s adaptérem do auta i na pevnou síť.

Výhody

 1. Autochladnička je tichá

Protože v chladicím systému nejsou žádné pohyblivé části, termoelektrické chlazení je oproti kompresorové lednici do auta výrazně tišší.

 1. Termoelektrické chladničky mají dlouhou provozní životnost

Vzhledem k tomu, že chladnička má minimum pohyblivých částí, je více odolná proti poškození. A nejen to. Také vyžaduje menší údržbu a nemusíte s ní zacházet tak opatrně, jako s kompresorovou autochladničkou.

 1. Termoelektrické chladničky do auta jsou levnější

Vzhledem k tomu, že životnost těchto autochladniček je delší oproti jiným, ušetří vám finance za opravy či za koupi nové chladničky. Také jejich pořizovací cena je výrazně menší než u jiných chladniček.

 1. Jednotky zabírají méně místa

Každá termoelektrická chladnička má takzvanou Peltierovu desku, která spotřebič chladí. Malá velikost těchto desek umožňuje kompaktní velikosti chladiče a zároveň maximalizuje vnitřní prostor chladničky. Snadno se tak vejde za sedačku nebo do malých kufrů. Kromě toho všeho i její váha nepatří mezi ty těžší, takže i manipulace s ní je snadnější.

 1. Termoelektrický chladič do auta může chladit nebo také ohřívat

Na rozdíl od tradičního chlazení může mnoho automobilových chladniček ohřívat i ochlazovat. Mnoho lidí volí multifunkční zařízení, protože je mohou používat častěji.

Autolednice
Zdroj foto: voffka23 / Shutterstock.com

Absorpční autolednice

Absorpční autochladnička funguje na plyn, ale také na 12 V nebo 230 V. Vzhledem k tomu, že tento typ má extrémní spotřebu energie, je volba plynu tím nejlepším řešením. Jsou určeny zejména pro ty, kteří mají rádi ticho – neobsahují pohyblivé částice jako například kompresorové autochladničky, tudíž jsou velmi tiché.

Ačkoliv se zdá, že absorpční chladničky do auta mají díky svým možnostem velká pozitiva, opak je pravdou.

Nevýhody

 1. Velká spotřeba energie

Tento typ autochladniček funguje na principu odpařování chladicího média, kdy dochází k zahřívání výměníku a je zapotřebí mnohem více spotřebované energie oproti plynu.

 1. Kvůli zahřívání je nutné odvětrání

Absorpčním lednicím do auta se velmi zahřívá jejich zadní část, díky čemuž je zde nutnost odvětrání – většinou se jedná o otvory v boku auta.

 1. Absorpční autochladničky jsou vhodné spíše na dlouhé cesty

Vzhledem k principu fungování a zapojení absorpčních autochladniček je jejich využití spíše pro dlouhé cesty a kempování, kdy pro jejich správnou funkci musí být přizpůsobeno i auto.

Pasivní autolednice

Pasivní autochladnička je ta klasická přenosná autolednice, kterou známe z dávných dob. Tyto chladničky častokrát označujeme jako chladící boxy, ne jako samotné autolednice. Jedná se o plastový chladící box nebo tašku, které mají uvnitř termoizolační vrstvu. Do vnitřku chladničky se pak vkládají namražené desky neboli tzv. chladící vložky. Tyto autolednice však nemají dlouhodobý efekt chlazení, pasivní chlazení působí spíše krátkodobě.

Největší výhodou pasivních autochladniček je nízká cena v porovnání s ostatními druhy autochladniček. K ochlazování nápojů či potravin nepotřebujeme žádný zdroj energie. Chceme-li chladící účinek zvýšit, můžeme si dokoupit chladicí náplně.

Nevýhodou, jak již bylo zmíněno, je pouze krátkodobý efekt chlazení nebo ohřívání.

Každá lednička do auta má své pro a proti, při jejím výběru záleží pouze na vašich požadavcích. Každopádně s koupí autolednice vůbec neotálejte, oceníte ji vy i vaše rodina, zejména při cestách v horkých letních dnech.

Zdroj: choice.com.au

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.