S mravenci se potrápila už nejedna domácnost. Přírodní způsoby, jak jich zbavit

S příchodem slunečného a teplého počasí mnohdy do bytů a domů začínají putovat mravenci. Ti jsou sice v přírodě velmi užiteční, ovšem soužití s nimi není zrovna příjemné. Vydávají se totiž hlavně za potravou a nepohrdnou téměř ničím. Jejich přítomnost přitom může být opravdu nepříjemná. Nabízí se však několik snadných řešení, díky kterým tyto drobné návštěvníky udržíte od své domácnosti dál.

Zdroj foto: Cherkas / Shutterstock.com

Vyzkoušejte citrusy

Skvělým přírodním prostředkem, jestliže nechcete používat chemii, jsou různé citrusy. Vyzkoušet můžete citron nebo pomeranč.

  • Využít můžete samotnou šťávu, tu pak stačí nanést na místa, kudy se mravenci nejčastěji do domácnosti dostávají.
  • Většinou se jedná o prahy, parapety a okolí oken. Je však důležitá vypozorovat všechna místa, protože mravencům stačí i drobná skulina, díky které se dostanou všude.
  • Případně si můžete vyrobit pastu, stačí rozmixovat citrusové slupky s vodou a opět je nanést na vybraná místa.

Pěstování bylinek na okně

Kromě citrusů mravencům opravdu nevoní také některé druhy bylinek. Cokoliv aromatického je tak spolehlivě odradí. Nejčastěji bývá využívána máta, bazalka, šalvěj, levandule, či třeba eukalyptus. Silice obsažené v rostlinách nežádoucí hosty spolehlivě vyženou.

Jestliže nechcete bylinky pěstovat v květináčích na parapetu, můžete využít také jejich sušenou podobu. Ovšem v takovém případě už vůně není tak výrazná a účinek se může snižovat. Mravenci totiž mají velmi citlivý čich, čím aromatičtější prostředek tedy použijete, tím pravděpodobněji je vypudíte.

Zdroj foto: NivCube / Shutterstock.com

Výrazné koření

Podobně jako bylinky působí i některé koření. Jestli chcete opravdu spolehlivé řešení, sáhněte po hřebíčku. U toho je totiž známo, že mravenci ho nesnáší.

  • Stačí tak pár kousků rozmístit různě po bytě či domě a můžete mít jistotu, že se vám mravenci vyhnou.

Silné aroma má také skořice, rozemletou můžete smíchat s esenciálními oleji, aby byl účinek ještě umocněn. Odradit je však můžete i jiným kořením, využívána bývá ještě sůl, pepř, či pálivé papričky.

Speciální přípravky

Jestliže jste vyzkoušeli některé z možností, a mravenci i přesto hodují na vašich zásobách, můžete sáhnout po komplexnějším řešení jakým jsou speciální přípravky. To nemusí nutně znamenat chemii, mohou být totiž zcela přírodní. Mnohdy využívají například rostlinné složky. Ovšem jestli ani tohle nezabrání výskytu mravenců, může potřeba použít chemické prostředky. Ty jsou nabízeny v mnoha různých provedeních a složení.

Zbavit se mravenců nemusí být vůbec jednoduché. Je důležité zamezit přístupu k jídlu. Papírové obaly jim v cestě nezabrání, je proto dobré vše uchovávat například ve skleněných obalech. Nejvíce je láká sladké, myslete proto na otírání sirupů a uklízení drobečků či cukru z linky. Díky tomu nebudou mravenci tolik lákáni právě k vám domů.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Používáním stránky souhlasíte s používáním cookies potřebných pro správného fungování webstránky, marketingové a analytické účely Souhlasím Více informací