Mravenci v bytě – Tipy, jak se jich zbavit přírodní cestou?

Mravenci v domácnosti umí pořádně potrápit. Existují přírodní prostředky, kterými se vám podaří mravence z bytu vyhnat? Znáte ověřené recepty v boji proti nim?

S příchodem slunečného a teplého počasí mnohdy do bytů a domů začínají putovat mravenci. Ti jsou sice v přírodě velmi užiteční, ovšem soužití s nimi není zrovna příjemné. Vydávají se totiž hlavně za potravou a nepohrdnou téměř ničím. Jejich přítomnost přitom může být opravdu nepříjemná. Nabízí se však několik snadných řešení, díky kterým tyto drobné návštěvníky udržíte od své domácnosti dál.

Prevence proti mravencům

I ta nejčistší domácnost se minimálně jednou za život setká s nepříjemným hmyzem či škůdci v domácnosti a potravinách. Abyste se tomuto problému vyhnuli, důležitá je prevence před hmyzem.

Přinášíme vám několik rad, co dělat a jak předejít tomu, aby se ve vašem domově neusídlili mravenci:

  • Nikdy nenechávejte potraviny otevřené na kuchyňské lince.
  • Potraviny skladujte v uzavíratelných nádobách, nejlépe skleněných.
  • Nenechávejte nedojedené jídlo na kuchyňské lince.
  • Pravidelně vynášejte smetí.
  • Myjte pravidelně podlahu octem, ten mravencům smrdí.
  • Upevněte si na okna husté síťky proti hmyzu. Okna jsou jedním z míst, kudy se mravenci nejrychleji dostanou dovnitř.

Jak se zbavit mravenců?

Málokdo přivítá doma mravence s otevřenou náručí. Jsou to sice drobní členovci, na nichž si musíte někdy vzít lupu, abyste je pořádně viděli, ale dokážou člověka hodně potrápit. Zvláště, když se usadí v domácnosti a odmítají se z ní hnout. Bojovat proti nim můžete také přírodní cestou.

Mravenci jsou na jedné straně užitečné tvory, protože uklízejí rostlinný i živočišný odpad. Pokud se však u vás doma přemnoží, mohou napáchat velké škody, protože roznášejí škodlivé mikroorganismy a parazity, čímž kontaminují okolí.

Citrusy

Skvělým přírodním prostředkem, jestliže nechcete používat chemii, jsou různé citrusy. Vyzkoušet můžete citron nebo pomeranč.

  • Využít můžete samotnou šťávu, tu pak stačí nanést na místa, kudy se mravenci nejčastěji do domácnosti dostávají.
  • Většinou se jedná o prahy, parapety a okolí oken. Je však důležitá vypozorovat všechna místa, protože mravencům stačí i drobná skulina, díky které se dostanou všude.
  • Případně si můžete vyrobit pastu, stačí rozmixovat citrusové slupky s vodou a opět je nanést na vybraná místa.

TIP: Za vyzkoušení stojí také citrónová tráva, kterou si umístíte ať už na parapetu nebo na kuchyňskou linku. Efektivní je i v boji proti komárům.

Kávová sedlina

Podobné účinky má kávová sedlina, která jindy funguje jako výborné hnojivo, ale tentokrát bude účinným odpuzovačem mravenců. Můžete vyzkoušet rozsypat ji okolo mraveniště. Radost mravenců rozhodně neuděláte.

Bylinky proti mravencům

Kromě citrusů mravencům opravdu nevoní také některé druhy bylinek. Cokoliv aromatického je tak spolehlivě odradí. Nejčastěji bývá využívána:

Silice obsažené v rostlinách nežádoucí hosty spolehlivě vyženou.

Jestliže nechcete bylinky pěstovat v květináčích na parapetu, můžete využít také jejich sušenou podobu. Ovšem v takovém případě už vůně není tak výrazná a účinek se může snižovat. Mravenci v bytě totiž mají velmi citlivý čich, čím aromatičtější prostředek tedy použijete, tím pravděpodobněji je vypudíte.

Mravenci v bytě
Zdroj foto: NivCube / Shutterstock.com

Mravenci nesnášejí koření

Podobně jako bylinky působí i některé koření. Jestli chcete opravdu spolehlivé řešení, sáhněte po hřebíčku. U toho je totiž známo, že mravenci ho nesnáší.

  • Stačí tak pár kousků rozmístit různě po bytě či domě a můžete mít jistotu, že se vám mravenci vyhnou.

Silné aroma má také skořice, rozemletou můžete smíchat s esenciálními oleji, aby byl účinek ještě umocněn. Odradit je však můžete i jiným kořením, využívána bývá ještě sůl, pepř, či pálivé papričky.

Kvasnice s cukrem a medem

Jak je o mravencích všeobecně známé, milují sladké. Tak jim dopřejte cukr s medem a s kvasnicemi. Tato kombinace je sice naláká, ale zároveň jim nedělá dobře a většinou po konzumaci hynou.

TIP: Rozprašovač s vodou a octem je zaručeným bojovníkem. Postříkejte jím celé mraveniště a všechna místa, kde se mravenci v bytě nacházejí. Pokud se velmi přemnožili a nevíte si rady, postříkejte je čistým octem.

Doporučujeme: Mušky smutnice z květináči – Jak se jich zbavit?

Přípravky proti mravencům

Jestliže jste vyzkoušeli některé z možností, a mravenci i přesto hodují na vašich zásobách, můžete sáhnout po komplexnějším řešení jakým jsou speciální přípravky. To nemusí nutně znamenat chemii, mohou být totiž zcela přírodní. Mnohdy využívají například rostlinné složky. Ovšem jestli ani tohle nezabrání výskytu mravenců, může potřeba použít chemické prostředky. Ty jsou nabízeny v mnoha různých provedeních a složení.

Mravenci a bílá křída

Někdo radí nakreslit do venkovních míst, kterými vstupují do domu, čáry křídou. Vypadá to sice podivně, ale toto jednoduché řešení mravence také odpudí. Nesnáší totiž uhličitan vápenatý, který křídy obsahují. Rozdrcená křída nasypaná okolo rostlin je také ochrání před náporem mravenců.

Hmyz v domě je opravdu nepříjmenou záležitostí, kromě mravenců se však můžete setkat i s dalšími druhy hmyzu.

Zbavit se mravenců nemusí být vůbec jednoduché. Je důležité zamezit přístupu k jídlu. Papírové obaly jim v cestě nezabrání, je proto dobré vše uchovávat například ve skleněných obalech. Nejvíce je láká sladké, myslete proto na otírání sirupů a uklízení drobečků či cukru z linky. Díky tomu nebudou mravenci tolik lákáni právě k vám domů.

Zdroj: healthline.com, countryliving.com


Tipy na další články

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.