Hmyz v domě na podzim: Jak se jej zbavit?

S příchodem sychravého a chladného počasí začínáme trávit více času uvnitř našich domovů. A nejsme jediní, kdo si hledá úkryt před zimou. Také hmyz sep ze všech sil snaží vyhnout chladnému počasí.

Zdroj foto: Cherkas / Shutterstock.com

Jak s ním bojovat a jak mu můžete předejít?

Mravenci

Mravenci patří mezi nejčastější hmyzí návštěvníky našeho obydlí, a jejich přítomnost nás může překvapit v jakoukoliv roční dobu. Cestičku si najdou snadno, a to například díky venkovním květinám u domu nebo malými otvory či prasklinkami. Pamatujte, že mravenci tvoří kolonie. Tam, kde se vyskytne jeden mravenec, jich bude pravděpodobně víc.

Jakmile mravenci objeví zdroj potravy, je těžké se jich zbavit. Ale nezoufejte, stačí využít to, co máte běžně v kuchyni. Například takový obyčejný citron dokáže zázraky. Citronovou šťávu nakapejte do škvír, kudy mravenci lozí. Využijte také citronovou kůru, kterou položte do rohů místnosti. Mravenci brzy pochopí, že mají jít o dům dál.

Brouci

Švábi, moli, ploštice, štěnice nebo také červotoči hledají v chladných dnech teplé útočiště.

Ploštice snadno proklouzne škvírou v okně. Proto je dobré utěsnit všechny otvory, škvíry, kterými se dostanou k vám do domu. K utěsnění můžete použít například bezbarvý silikon.

Snad každý z nás měl někdy doma mola šatního nebo mola potravinového. Zbavit se jich není jednoduché, ale také ne nemožné. Důležité je zlikvidovat larvy. Jejich výskytu předejdete například vložením levandulových pytlíčků do skříně nebo častou kontrolou potravin.

Se štěnicemi se v posledních letech roztrhl pytel. A co si budeme, jejich likvidace je spojena s mnoha nepříjemnostmi. Vzhledem k tomu, že se živí lidskou krví a mají rády teplo, kde jinde byste je hledali než v posteli a kolem ní? Proto je dobré často kontrolovat matrace a úložný postel pod postelí – nedoporučujeme v něm skladovat obuv.

Další otravný hmyz jsou samozřejmě švábi. Jelikož pochází z oblastí tropického afrického podnebí, je jasné, že zimu budou chtít přečkat někde v teple. Pozor si dejte na teplá a vlhká místa. Vzhledem k tomu, že švábi se množí velmi rychle, je potřeba jednat okamžitě. Skoncovat s nimi můžete i vy sami, stačí smíchat kyselinu boritou s trochou mouky, cukru a vody. Ze vzniklé pasty vytvořte kuličky, které umístěte všude tam, kde jste šváby zahlédli. Švábi sežerou kuličky kyseliny borité a uhynou.

Škůdci v domácnosti jsou vždy nepříjemnost, ale můžete se s nimi jednoduše rozloučit.

Berušky

Berušky neboli slunéčka sedmitečná jsou díky svému vzhledu roztomilá, navíc jejich funkce v přírodě je velmi ceněná. Ovšem jakmile nastoupí chladnější počasí, stávají se z nich spíše paraziti, než užiteční červení broučci požírající mšice. Berušky se nejčastěji shlukují v oknech domů či bytů, kde se snaží přečkat zimní počasí. Kromě toho také vylučují žlutou tekutinu s nepříjemným zápachem, který přitahuje berušky ostatní. Jejich likvidace je velmi jednoduchá, postříkejte je mýdlovou vodou a máte vystaráno.

Pavouci

Pavouci patří mezi celoroční hosty, o nichž mnohdy nemáte ani tušení. Hledají teplé a tmavé místo, kde by se mohli bezpečně schovat. Proto je tolik přitahují sklepy, různé krabice a tmavé rohy. Ne každý je z pavouka v domě nadšen, zbavit nebo eliminovat jejich návštěvu můžete například za pomocí máty, kterou tento hmyz přímo nesnáší. Nakapejte pár kapek esenciálního oleje máty do vody v rozprašovací láhvi, a tímto roztokem vystříkejte celý váš domov. Zaměřte se hlavně na okna, dveře a otvory, kudy by se k vám mohl pavouk dostat.

A jaké jsou vaše zkušenosti s bojem proti hmyzu?

Zdroj: ceskestavby.cz, saferbrand.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.