Balkonové květiny: Jaké byste měli vysadit na jaře?

Balkonové květiny bývají poměrně nenáročné. Kdy je sázet a jak je správně pěstovat? Poradíme vám jaké květiny pěstovat na balkoně, aby váš domov zářil barvami.

Balkonové květiny jsou velice oblíbenou variantou, a to hned z několika důvodů. Nejenom, že jsou okrasné, také s nimi není mnoho práce při jejich pěstování. Každý nudný balkon dokážou ve chvilce proměnit v barevnou oázu. Které květiny byste měli na balkon vysadit?

Sázení do truhlíku

Pokud jste se rozhodli pro pěstování vašich oblíbených balkonových květin v truhlíků, dodržujte při vysazení tato obecná pravidla:

 1. Všechny sazeničky nejdříve pečlivě prohlédněte a zbavte je všech suchých listů.
 2. Ujistěte se, že má pevný kořenový systém. Pokud jsou kořeny moc dlouhé, zastřihněte je.
 3. Vsaďte do malých květináčků, které následně vložíte do truhlíku.
 4. Květinky dejte ven, až když skončí ranní mrazíky.
Zdroj foto: Isa Long / Shutterstock.com

Jaké balkonové květiny vysadit tuto sezónu

Muškáty

Muškáty, nebo také pelargonie jsou nejčastější balkonové květiny. Potřebují dostatek světla a zeminu, která má dostatek živin. Je třeba ji každý týden přihnojovat. Pokud ji chcete množit, uděláte to řízkováním.

Petúnie

Asi druhá nejrozšířenější balkonová květina, která umí hrát všemi barvami. Květy petúnie mají rády plné slunce a teplé a suché počasí. Je třeba je každý den zalévat a přidávat hnojivo. Pozor ale na to, abyste nezalévali přímo květy a listy. Odkvetlé kvítky je třeba pravidelně odštípávat.

Fuchsie

Tyto rostlinky jsou známé pro tvar svých květů, které vypadají jako kalichy. Nicméně je třeba je dát na tu část balkonu, kde je stín, nejlépe na východní stranu. Musíte také pamatovat na jejich pravidelnou zálivku a dvakrát za týden přihnojit tekutým hnojivem. Pokud chcete množit, provedete to řízkováním.

Verbena

Verbena patří do kategorie náročnějších rostlin na zálivku, je třeba ji na slunci zalévat každý den. Nicméně zvládne také polostín. Pozor ale na příliš mnoho stínu, rostlinka by vám nekvetla. Je množena řízkováním a je na ni potřeba používat hnojivo s obsahem fosforu.

Výběr konkrétního druhu rostlin závisí i na tom, zda chcete pěstovat převislé balkonové květiny, které vytvářejí bohatší porosty nebo takové, které nepřevisejí. Při jejich koupi se v zahradnictví vždy informujte, zda jsou tyto balkonové květiny vhodné pro přímé slunce.

Další druhy balkonových květin

Další okrasné rostliny, které je vhodné pěstovat na balkoně:

 • surfinie,
 • bidens,
 • lobelka,
 • bacopa,
 • milionbels,
 • aksamitník,
 • macešky.

Jaké balkonové květiny pěstujete vy? Kytice na balkone robia radosť nejednej žene, ktorá chce, aby jej domov počas roka žiaril farbami, veselosťou a dobrou náladou, ktorú pridávajú aj krásne rozkvitnuté kvety.

Zdroj: balconygardenweb.com, gardeningknowhow.com


Další tipy do zahrady

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.