Budapešť: Průvodce městem – Doprava, počasí, památky

O městu guláše jste už určitě někdy slyšeli. V poslední době se totiž Budapešť řadí po bok těch nejnavštěvovanějších měst v Evropě a nás zajímalo, jak je to možné. Přeci jenom se nejedná o typickou turistickou destinaci, ale to neznamená, že bychom se v Budapešti měli nudit.

Narazíme zde na skvělé jídlo, původní kulturu, a hlavně jedny z nejlepších lázní v Evropě. Jak se do Budapešti dostat a co zde navštívit? Pojďme společně najít odpovědi na tyto i další otázky.

Základní informace o Budapešti

Jak všichni ze zeměpisu víme, Budapešť je hlavním městem Maďarska. Zároveň je ale jeho kulturním, společenským i obchodním centrem. Ne nadarmo se mu přezdívá Perla Dunaje nebo Paříž východu. V Budapešti totiž můžeme vidět, co jinde vidět nelze a navštívit to, co není nikde jinde v Evropě. Chcete se projet nejstarším metrem na starém kontinentu nebo okusit atmosféru nejlepšího mládežnického hudebního festivalu na světě? To a mnohem více lze prožít v největší maďarské metropoli!

Turisté sem ale jezdí i za zázračnými léčivými vodami a jedinečnými gastronomickými zážitky. O nich si ale povíme až později. V Budapešti si na své přijdou jak příznivci kultury, tak i architektury. Jako zázrakem se ve městě zachovaly historické poklady ve formě budínských i pešťských památek. Město okouzluje hlavně svým šarmem. Na večerní procházku po břehu Dunaje budete dlouho v dobrém vzpomínat. Budapešť je tedy městem, které všechny vítá s otevřenou náručí.

Zdroj foto: BellisiMo / Shutterstock.com

Doprava do Budapešti

Při cestě do maďarského hlavního města máme na výběr z dopravy autobusem, vlakem nebo letadlem. Na úvod musíme přiznat, že finanční rozdíl mezi autobusovou a vlakovou dopravou je nicotný. Navíc se z Prahy do Budapešti dostanete oběma dopravními prostředky za přibližně stejnou dobu. Jediným rozdílným faktorem je tak pohodlí. Ve vlaku máme přeci jenom možnost vstát a protáhnout si ztvrdlé klouby. V autobuse budeme muset strávit asi 7 hodin, zatímco ve vlaku jen 6 a půl hodiny. Na takto dlouhé trase to ale opravdu není velký rozdíl.

Do Budapešti se můžeme dostat i letecky. Přímé lety zajišťují nízkonákladové aerolinky EasyJet a to přibližně 5krát do týdne. Cena letenek bohužel kolísá, takže je velice obtížné stanovit jejich průměrnou cenu. Když budete mít štěstí, seženete si letenku za necelých 400 Kč. Častěji ale zaplatíte sumu atakující hranici jednoho tisíce korun českých. Letadlo je na druhou stranu tím nejrychlejším dopravním prostředkem, který můžeme na trase Praha-Budapešť použít.

V Budapešti využijte metro

Milujete adrenalin a chcete se rychle přepravit po městě? Pak musíte využít metro Budapešť. Při vstupu do podzemky se ale nelekejte historických souprav vlaků. Například linka číslo 1 pochází z roku 1896, takže je obecně považována za nejstarší podzemní železnici v kontinentální Evropě. Právě linku 1 využijeme při cestách po maďarské metropoli nejvíce.

Zaveze nás k zajímavým atrakcím i do části města zvané Buda (česky Budín), kde se nachází ty nejstarší památky. Dopravní síť je doplněna autobusy, trolejbusy a také tramvajemi. Jízdenky na budapešťskou hromadnou dopravu však nepatří k těm nejlevnějším.

Počasí v Budapešti

Počasí Budapešť je pro turistické aktivity velice přívětivé. Město se totiž nachází v mírném kontinentálním pásmu. Jediným strašákem jsou obrovské teplotní rozdíly mezi zimou a létem. Srážek se nemusíme nijak výrazně bát, protože nejsou nikterak vydatné. Na druhou stranu s nimi musíme počítat po celý rok. Nejčastější jsou v hlavní turistické sezóně mezi květnem a srpnem.

Počasí Budapešť je pro návštěvu města nejlepší v období od dubna do září. Nejteplejšími měsíci jsou červenec a srpen, ale uvnitř metropole se nemusíme bát, že bychom se na ulicích pekli. V létě je klima v Budapešti velice příjemné, avšak občas umí být i pěkně dusné a bouřlivé. Platí jednoduché pravidlo, že čím tužší je v Maďarsku zima, tím teplejší je léto.

Zdroj foto: waku / Shutterstock.com

Co v Budapešti navštívit?

Budapešť se se svými památkami může hrdě řadit k nejhezčím městům v Evropě. Právě proto se často označuje jako Perla Dunaje, neboť hezčí metropoli bychom u majestátní řeky nenašli. Důkazem o výjimečnosti města je i jeho přítomnost na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Které památky rozhodně stojí za navštívení?

Budova parlamentu

Budova parlamentu je pravděpodobně největší ikonou Budapešti. Majestátně se tyčí na východním břehu Dunaje a vzhled je částečně inspirován budovou britského parlamentu. Maďarský parlament se stavěl několik desítek let a prošel tak mnoha stavitelskými změnami. Proto na jeho fasádě nalezneme znaky hned několika architektonických slohů.

Fasáda je ovlivněna hlavně prvky novogotiky, zatímco dominující kupole je vystavěna v novorenesančním slohu. Vnitřní prostory jsou pak ve stylu novobaroka. Nejvíce si parlament užijete v noci, kdy je celá budova nádherně osvícená.

Zdroj foto: V_E / Shutterstock.com

Budínský hrad

Největší dominantou budínské části města je Budínský hrad. Patří mezi nejvíce navštěvované památky v celém Maďarsku, takže jej při procházce Budapeští rozhodně nemůžeme vynechat. Jeho historie sahá až do 13. století, přičemž si hrad prošel několika válkami i politickými režimy. Všechno však přestál, takže mohl být v roce 1987 zapsán na seznam památek UNESCO.

Hrad se vyplatí navštívit nejenom kvůli prohlídce interiérů, ale také pro nádherný výhled na město. Z předhradí můžeme obdivovat nejenom překrásnou Budapešť, nýbrž i budovu parlamentu. Příznivcům umění můžeme v areálu hradu doporučit navštívení Maďarské národní galerie.

Odpočinek v lázních nemůže chybět!

Vyrazit do Budapešti a nenavštívit zde lázně by bylo obrovským hříchem. Lázně Budapešť jsou proslulé po celém světě. Město je totiž vystavěno na bublajícím podloží, neboť na povrch zde vyvěrá přes 100 léčebných pramenů. Tradice lázeňství je v Budapešti ukotvena už od dob starých Římanů. Při návštěvě lázní si budete přidat jako v minulosti, protože se mnohé z nich uchovaly ve své původní podobě. Za všechny se sluší jmenovat například Rudas, Rácz nebo Király.

Bát se však nemusíme ani novějších lázní. Moderní lázně Budapešť neztratily nic na tradičním kouzlu léčitelství, ale navíc přidaly majestátní architekturu a dechberoucí výzdobu. K těm nejlepším ve městě se řadí lázně Széchenyi nebo Gellért.

Jídlo v Budapešti

Ne nadarmo se říká, že láska prochází žaludkem. V Budapešti to platí dvojnásob, protože Maďaři jsou vynikajícími kuchaři. Skoro v každé ulici tak najdeme krásnou restauraci, která láká kolemjdoucí turisty na místní specialisty. Odolali byste takovému potěšení? My rozhodně ne, takže si musíme pochutnat na skvělém guláši, perkeltu nebo langoších se zakysanou smetanou. Ať už ochutnáme cokoliv, všechno lahodí našim chutím. Na ingrediencích se nešetří, všechno je brilantně kořeněné, a navíc můžeme skvělé jídlo zapít vynikajícím vínem. To je další Maďarskou chloubou.

Zdroj foto: Sodel Vladyslav / Shutterstock.com

Zábava v Budapešti

Už na začátku našeho povídání jsme si řekli, že se v Budapešti nikdy nebudeme nudit. Pořád se tady něco děje. V létě vás samo město vybídne k příjemné procházce po břehu Dunaje, ale své kouzlo mají i zasněžené ulice v centru metropole. Srpen patří hudebnímu festivalu Sziget fesztivál. Za navštívení stojí i ZOO Budapešť nebo Aquaworld Budapešť.

Budapešť je opravdu nádherné město. Je zde tolik míst, která stojí za navštívení, o nichž bychom mohli dlouze vyprávět. Nebude však lepší, když se do Budapešti vydáte sami a poznáte šarmantní město na vlastní kůži?


Tipy na další zajímavá města světa

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.