Lisabon: Průvodce městem – Doprava, ubytování, památky

Již pár měsíců žijeme v tak trošku „jiné době“, která nepřeje výletům ani cestování. S nadějí vyhlížíme den našeho vítězství nad malým, nenápadným cizopasníkem, jenž se na chvíli pokusil ovládnout náš svět. My se ovšem nedáme a bojujeme za zdraví celého světa. Vypadá to, že jsme to vzali za „správný konec“ a pověstné světýlko na konci tunelu už na nás v dáli bliká.  A s ním i naděje, že zase budeme moct sbalit kufry a vyrazit objevovat krásy naší Země.

Nemůžete-li se už dočkat toho kýženého dne, přijměte zatím alespoň pozvání k povídání o jednom městě stojícím na sedmi pahorcích u pobřeží Atlantiku, o městě, v němž svůj domov našla i slavná Madonna. Už víte, o čem je řeč?

Vítejte v Lisabonu!

Zdroj foto: TTstudio / Shutterstock.com

Město plné superlativ

Hlavní město Portugalska, Lisabon – neboli také Lisboa, je nejen největším městem celého státu, ale také nejzápadnějším hlavním městem celé kontinentální Evropy.  Je to také jediná metropole ležící na pobřeží Atlantiku, a to ji také činí největším kontejnerovým přístavem tohoto pobřeží. Pokud se vám těch „nej“ zdá ještě málo, pak přidáme další – Lisabon je jedním z nejstarších měst na světě. Legenda praví, že jej založil sám bájný Odysseus. Prý se Portugalskem jen tak mihl, ale stačil přitom stvořit toto krásné město s původním názvem „Olissipo“, což znamenalo něco jako „přátelský přístav“.

Historie Lisabonu

Statut hlavního města získal Lisabon v roce 1256 a v 15. století se už pyšnilo titulem nejbohatšího města Evropy. V tu dobu do něj připlouvalo průměrně 5 lodí denně plně naložených úlovky drancování kolonií a zámořskými objevy. Město bohatlo dováženým zlatem, stříbrem, slonovinou, drahokamy, vzácným dřevem, kůží i jemnými látkami, cukrem a kořením. Během krátké doby se významně rozrostlo o stavby, z nichž některé vévodí městu dodnes.

Přišel smutný rok 1569 a s ním epidemie moru, při níž zemřelo 60000 lidí. Byla to sice tragédie, ale hospodářský význam města nezmenšila.  Skutečná rána pro něj přišla dne 1. listopadu 1755 v 10.40 hodin místního času, kdy město zasáhlo jedno z nejničivějších zemětřesení v historii světa, následováno přívaly tsunami a rozsáhlým požárem. Následky byly katastrofální. Téměř celé město bylo poškozeno, třetina domů lehla popelem a přes 30000 lidí přišlo o život.

Obnovu města si vzal na starosti ministr tehdejšího krále Josefa I., markýz Pombal. Lisabon se z velké části proměnil v první město s prvky jedinečného stylu nejen pro Evropu, ale i pro celý svět. Nové stavby vynikaly použitím inovativních metod zaměřených na ochranu před zemětřesením a ohněm. Architektonický styl získal název Pombaline a převzaly ho i další státy v Africe, Asii i Americe. V průběhu 19. století přibyla v Lisabonu kulturní zařízení, parky, nemocnice, kasárny a školy a o něco později se ulicemi začaly prohánět tramvaje. V roce 1959 byl spuštěn první úsek metra a z Lisabonu se stalo moderní západní město.

Současný Lisabon

V současnosti, na poměrně malé rozloze necelých 100 km2, žije 506 000 lidí. Hustota obyvatelstva je tedy zhruba jednou taková jako u nás v Praze.  Úředním jazykem je sice portugalština, pro nás Čechy docela obtížná řeč, ale nezoufejte, pohodlně se zde domluvíte i anglicky. Pokud ovládáte alespoň základy španělštiny, tak tady se vám budou hodit. Nemluvíte-li ovšem žádným z uvedených jazyků, nevadí, Lisabonci „slyší“ i na posunky, kresby, ukazování a předvádění toho, co jim chcete říct.

Platit zde můžete v eurech, ale pokud vám můžeme poradit, používejte raději platební karty než hotovost. Kartou zde zaplatíte snad úplně všude.

Jestli nejste příznivci davů turistů, ale přitom ještě chcete v Lisabonu zažít příjemné počasí s teplotami kolem dvacítky, pak ideálním měsícem návštěvy tohoto místa, je říjen.

Zdroj foto: ESB Professional / Shutterstock.com

Letíme z ČR do Lisabonu

Pokud jste se rozhodli naplánovat si cestu do Lisabonu, není to v dnešní době žádný problém. Z Prahy je to zhruba 2700 kilometrů. Letenka z Ruzyně stojí od 4000 korun, chcete-li ušetřit, a to až polovinu ceny, volte odlet z Vídně.

Z letiště v Lisabonu do centra města se dostanete za mírný poplatek airbusem nebo ještě levněji klasickou hromadnou dopravou. Přes den s tím není vůbec žádný problém, spoje jezdí snad každou půlhodinu. Pokud ale do Lisabonu přiletíte v noci, buď budete mít štěstí na navazující spoj do města, nebo se taky může stát, že na letišti strávíte noc. V noci hromadná doprava více nefunguje, než funguje. Řešením je jízda taxíkem, který vás sice doveze tam, kde budete potřebovat, ale o mírném poplatku zde už nemůže být vůbec řeč.  Naopak noční taxík bývá často velmi drahým špásem. Z toho důvodu doporučujeme naplánovat si přílet do Lisabonu v „rozumnou“ denní dobu.

Zdroj foto: seligaa / Shutterstock.com

Ubytování v Lisabonu

Centrum Lisabonu je protkáno různými hotely a hostely, na ty narazíte doslova na každém rohu. Hledejte nápisy „hostel“ nebo „residencia“. Ceny ubytování se v nich pohybují tak od 25 eur výše.  Cena bývá přímo úměrná kvalitě ubytování. Hotely stojí zhruba od 70 euro výše. Doporučit bychom vám mohli hotel My Story Hotel Tejo, který se nachází přímo v historickém centru Lisabonu. V tomto hotelu budete mít soukromí i naprostý komfort a cena za noc je kolem 1800 Kč.

Možnosti dopravy v Lisabonu a okolí

Přestože rozlohou není Lisabon žádným velkoměstem, je dobré vědět, jaké možnosti dopravy po městě a v jeho okolí máme.

Meziměstská doprava

Meziměstská doprava není žádný problém. Autobusy jsou levnější než vlaky. Fungují zde i rychlovlaky a celková úroveň vlakové dopravy je tady mimořádně dobrá. Na každém nádraží objevíte dotykový systém, v němž si vyhledáte a vytisknete potřebná spojení. Dávejte si jen pozor na názvy dnů, jelikož náš klasický kalendářní týden pondělí až neděle, tady nefunguje.

Malá lekce portugalštiny

Při vyhledávnání dopravních spojů, ale i v při jiných příležitostech, by se vám mohl hodit náš minislovníček názvů kalendářních dnů v portugalštině. Tady ho máte :

  • Pondělí – Segunda-feira,
  • Úterý – Terça-feira,
  • Středa – Quarta-feira,
  • Čtvrtek – Quinta-feira,
  • Pátek – Sexta-feira,
  • Sobota – Sábado,
  • Neděle – Domingo.

Městská hromadná doprava

Městskou dopravu zajišťují vlaky, metro, autobusy a tramvaje. Pokud chcete zvolit některou z nich, doporučujeme metro, jeho využití je pro cizince nejméně problémové. Silniční doprava tu bývá hodně hustá a mnohdy chaotická. Nebude vůbec na škodu, budete-li mít svou vlastní mapu a třeba i odhodlání projít město pěšky.

Malá prohlídka města Lisabonu

Chcete-li si v klidu projít celý Lisabon, měli byste si na to vyhradit minimálně 3-4 dny anebo raději celý týden.

Torre de Belém

Asi každý, kdo navštíví Lisabon, by měl zhlédnout opevněnou věž Torre de Belém, jež byla vystavěna na počest mořeplavce Vasco da Gamy. Její krása musí oslnit snad každého návštěvníka. Stavba pochází z roku 1515, má čtyři patra a vyhlídkovou terasu. Vysoká je 35 metrů.

Zdroj foto: TTstudio / Shutterstock.com

Praça do Comércio

Doporučeníhodné je i nejkrásnější náměstí portugalské metropole, Praça do Comércio, s jeho doménou, sochou krále Josefa I. K vidění jsou zde i další architektonické skvosty.

São Bento Palace

Každé hlavní město bývá i sídlem ústavních institucí. Lisabonský parlament má své působiště v krásném a mohutném paláci Sv. Benedikta, jenž se nazývá- São Bento Palace. Kdysi to býval benediktýnský klášter a tuto ojedinělou stavbu najdete ve čtvrti Bairro Alto.

Zdroj foto: Mauro Rodrigues / Shutterstock.com

Klášter sv. Jeronýma

Největším a nejkrásnějším klášterem je budova zasvěcená řádu sv. Jeronýma. Nachází se v Belémě, což je předměstí Lisabonu. Kousek od něj stojí ona proslulá Belémská věž.

Oceanário de Lisboa

Krásných památek, které stojí za vidění, potkáte v Lisabonu desítky, ne-li stovky, ale až budete mít dost těch světských, můžete se vnořit do fascinujícího světa vodní říše a navštívit Oceanário de Lisboa. Uvidíte a uslyšíte vodní tvory snad ze všech koutů světa. Tuto nádhernou podívanou byste si neměli nechat ujít.

Nejdelší most Evropy

Dalším stavitelským skvostem je nejdelší most Evropy, Vasco da Gama, jehož délka je 17,2 km! Přemosťuje řeku Tejo a bylo by škodou si ho neprojet. Jeho stavba probíhala celkem 3 roky a pracovalo na ní přes 3000 dělníků. Cena mostu, stojícím na 820 pilířích, byla závratných 24 miliard korun. Denně po něm projede 52000 aut.

Zdroj foto: Ricardo Mateus / Shutterstock.com

Nakupování v Lisabonu

Pokud jste vyznavači nákupních center, pak kousek za mostem Vasco da Gama najdete skutečný ráj.  Freeport outlet je venkovní komplex plný luxusních obchůdků světově známých značek. Tady nelze nic nekoupit. Garantuji, že se budete vracet obtěžkáni taškami plnými trendy kousků oblečení. Chvíli odpočinku můžete strávit v některé z restaurací nebo kaváren. Odměnou za bolavé nohy vám může být tradiční pochoutka Pastel de Nata, což jsou naprosto neodolatelné portugalské košíčky plněné žloutkovým krémem.  Ale pozor! Jeden kousek nikdy nestačí.

Cristo Rei

Před odjezdem z Lisabonu můžete ještě městu zamávat z výšky 184 metrů, přímo od paty Cristo Rei, což je ochránce města. Má podobu Ježíše Krista s otevřenou náručí a již přes 60 let bdí nad městem. Ježíš stojí na čtyřech vysokých sloupech, v nichž je umístěn výtah, který vás vyveze nahoru, kde zažijete fantastickou podívanou. Trpíte-li závratěmi, pak aspoň pohlédněte na nádherné noční nasvícení sochy, jenž určitě v Lisabonu nemůžete přehlédnout.

Zdroj foto: GLF Media / Shutterstock.com

Slavné tváře Lisabonu

Lisabon je prostě jedna z metropolí, kterou nevidět, by byla škoda. Před třemi lety učarovala i slavné zpěvačce Madonně, a tak vyměnila Hollywood za život v Lisabonu. Její syn hraje fotbal za lisabonský tým. Svou profesní fotbalovou dráhu zde kdysi začínal i legendární Cristiano Ronaldo.

Adeus em Lisboa!

Tímto naše povídání o srdci Portugalska končí. Pokud jste se rozhodli jej někdy navštívit, určitě nepochybíte. Uvidíte zde život jednoho charismatického města, kde se snoubí starobylá krása s běžným životem lidí trošku temperamentnější povahy. A třeba se sem rádi budete i vracet.

Na shledanou v Lisabonu!


Tipy na další zajímavá města světa

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.