Kypr: Doprava, ubytování, památky a zajímavosti

Nikósie je největší a hlavní město ostrovního státu Kypr. Zajímavostí je, že je rozděleno na dvě části, stejně jako celý ostrov. Nyní prozkoumáme jižní část celého ostrova.

Pokud hledáte tip na skvělou dovolenou, tak věřte, že v samém srdci ostrova se potkáte s památkami i jedinečnou gastronomií. A všude to budete mít jen kousek.

Zdroj foto: Oleg_P / Shutterstock.com

Rozdělení hlavního města

Když se podíváte na ostrov Kypr, mapa vám jasně napoví, že je tento ostrov jaksi rozdělen. Stejně je tomu i s jeho hlavním městem. Nikósie je totiž rozdělena mezi dva samostatné státy. Tento světový unikát nikde jinde nenaleznete. A navíc, aby toho nebylo málo, má každá část ostrova, a tedy i města, jiné časové pásmo.

Kypr je třetí největší ostrov ve Středozemním moři a v současné době je rozdělen na dva samostatné státy: nachází se na něm Kyperská republika a Turecká republika severního Kypru. Severní část ale uznává zatím pouze Turecko. Turistům se příliš nedoporučuje překročit hranici a snažit se poznávat severní Kypr. V našem průvodci se tedy severní třetině ostrova a také této části hlavního města z pochopitelných důvodů vyhneme.

Zdroj foto: kirill_makarov / Shutterstock.com

Kypr a jeho nádherné moře

Turisté mířící na ostrov z celého světa zde mají jeden hlavní zájem, a tím je překrásná dovolená. Kypr nabízí velmi krásná zákoutí a moře je zde opravdu dechberoucí. Vždyť podle prastaré legendy se právě u kyperských břehů zrodila z mořské pěny slavná řecká bohyně lásky, Afrodité. Neumíme si představit lepší místo pro zrození bohyně než právě tento překrásný ostrov. Písčité nebo oblázkové pláže jsou průzračně čisté a místní obyvatelé se o ně příkladně starají. Není divu, že turismus zde vzkvétá. Agia Napa je vyhlášeným místem na ostrově, kde se potkává bělostný písek a křišťálově čistá voda. Toto místo bylo právem zařazeno na seznam světového přírodního dědictví UNESCO.

Příjemné středomořské klima

Co se týče počasí, Kypr je sázka na jistotu. Typické středomořské klima se vyznačuje horkým a suchým létem, a mírnou a vlhkou zimou. Léto zde ale začíná již během květnových dnů, a první mraky se objevují většinou až na konci září. Jižní Kypr je pak ještě o trochu slunečnější. Počasí na Kypru je chladnější zejména ve výše položeném regionu – například v pohoří Troodos. Právě zde se během zimy dokonce mohou vyskytnout i teploty pod bodem mrazu.

Zdroj foto: Petr Pohudka / Shutterstock.com

Jak se na Kypr dostat?

Přemýšlíte, jak nejlépe se dostat na Kypr? Last minute zájezdy se dají sehnat téměř po celý rok a vy si tak můžete vychutnat středomořské klima i gastronomii kdykoliv se vám zachce. Na jižní část ostrova létají přímé lety z Prahy do Larnaky. Doba letu na Kypr je zhruba tři a půl hodiny. Letecká přeprava je v současné době nejpohodlnější varianta, jak se na ostrovní stát dostat. Z Prahy létají přímé spoje i do Paphosu, což je také Jižní Kypr. Dovolená plná slunce a zážitků je tak od nás vzdálená skutečně kousek. Pokud to máte blíže do Vídně nebo Katovic, i odtud létají přímé spoje na neokupovanou část ostrova.

Hlavní město Nikósie leží ve středu ostrova

Když se vydáte do Nikósie, budete velmi překvapeni. Řecká část je turisty více navštěvována než Tureckem okupovaná část. Dovolená na Kypru se dá velmi příjemně zpestřit právě návštěvou hlavního města ostrova. Díky tomu, že je Nikósie v samém srdci ostrova, to zde nebudete mít daleko – a můžete město rozdělené na dvě části lehce navštívit. Naleznete zde spoustu historických památek a zajímavých míst.

Zdroj foto: Nejdet Duzen / Shutterstock.com

Kde se ubytovat

Hlavní město Kypru většinou nebývá navštěvováno turisty na více dnů. Je to dáno jeho centrální polohou v samém středu ostrova, odkud se z letovisek často pořádají jednodenní fakultativní výlety s návratem do letoviska nejpozději ve večerních hodinách. Kdybyste se ale rozhodli, že zde noc budete trávit, rozhodně neuděláte chybu. Místo nabízí spoustu možností, jak se ubytovat v historické části města. Poté si už můžete představovat, jak šla pod vašimi okny historie.

Výlety na Kypru

Mapa Kypru dává jasně znát, že to máte všude kousek. Proto pokud se chcete vydat za poznáním Afroditina ostrova, jak bývá často Kypr označován, vydejte se například do jednoho z míst chráněných organizací UNESCO. Světové dědictví zahrnuje tři místní kulturní památky, které rozhodně stojí za to navštívit.

Tou první z nich je archeologická lokalita s názvem Choirokoitia, jejíž počátky sahají až do vzdálené doby neolitu. Na seznamu UNESCO je již od roku 1998 a v současné době představuje jednu z hlavních památek ostrova. Jedná se o komplex snad nejlépe zachovaných prehistorických památek v celém Středomoří.

Zdroj foto: kirill_makarov / Shutterstock.com

Ostrov Kypr nabízí i další podívanou – například malované kostely v pohoří Troodos. Ty naleznete v centrální části ostrova. Starobylé ostrovy z dob Byzantské říše jsou plné nástěnných maleb, které se do dnešního dne zachovaly ve své původní kráse. Nejvyšší horou pohoří Troodos je Olymp s výškou 1952 metrů, takže se připravte i na nádherné scenérie s výhledem na ostrov.

Třetí místo, co rozhodně nevynechte i v případě, že letíte pouze na last minute – Kypr na svém jihozápadním pobřeží ukrývá skutečný skvost. Jedná se o město Pafos. V minulosti se jednalo o hlavní město celého ostrova. Naleznete zde celou řadu památek starověkého Řecka i dalších kultur, které se vryly do historie země. Právě toto místo je dle řecké mytologie místem, kde se zrodila bohyně Afrodité.

Benátská zeď

Hledáte ideální místo, kde by mohla začít vaše dovolená? Jižní Kypr nabízí ve svém hlavním městě řadu míst, co stojí za povšimnutí. Nejčastěji je zmiňována stavba, která oslavila již čtyři století od svého vzniku. Nikósie se pyšní Benátskou zdí. Tento název nesou hradby starého města, a představují vrchol městského opevnění z doby renesance. Zeď chránící město proti nájezdům nepřátel byla postavena v druhé polovině 16. století. Nebyla přitom pouze pro ochranu města, ale důmyslně vytvářela ochrannou linii ve tvaru dvanáctiúhelníku. Právě uvnitř hradeb poznáte, jak se tenkrát města stavěla. Dnes návštěvníka nejvíce uchvátí spletitý systém křivolakých a úzkých uliček.

Co na Kypru ochutnat?

Když se vydáte na Kypr, dovolená se určitě neobejde bez ochutnávek místní gastronomie. A protože se ostrov nachází na křižovatce kultur, je ostrovní paleta pokrmů skutečně velmi pestrá. Na pomezí Evropy a Malé Asie se tak vytvořila svébytná kuchyně, která je ovlivněna nejen Balkánem, ale také Tureckem a dlouholetou přítomností Angličanů.

Typické jsou voňavé směsi koření, zeleniny a bylinek. Kyperská specialita je grilovaný sýr s názvem halloumi. Jedná se o místní sýr podávaný s čerstvou zeleninou a chlebem. Další pokrm, co nesmíte vynechat, je známý také v Řecku. Jmenuje se moussaka. Zde na ostrově se však zapéká v keramickém nádobí.

A pokud si nejste jisti, co si v restauraci objednat, zvolte pokrm s názvem Meze. Toto je skupina jídel obsahující nejčastěji tři až čtyři chody (někdy ale i osm) a pochutnáte si na zelenině, ovoci, mořských plodech, rybách, sýru i masu. Jako dezert bývá často podáváno ovoce namáčené v sirupech nebo omáčkách.

Zdroj foto: Tudoran Andrei / Shutterstock.com

Dovolená na Kypru je nezapomenutelná. Naleznete se v náručí čistých pláží, průzračné vody i jedinečné gastronomie. Navíc můžete podnikat výlety po celém ostrově a navštívit tak místa, co sehrála důležitou roli v kultuře celé země.


Tipy na další zajímavá města světa

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.