Oblíbený i nenáviděný boršč. Klasický boršč má svůj důležitý postup. Naučte se ho i vy

Výborná polévka z červené řepy je typický pokrm, který má svůj domov zejména v Rusku a na Ukrajině. Milují ji však lidé v severských zemích i po celém světě. Podívejte se na historii této tradiční receptury a objevte přesný postup, jak boršč připravit.

Zdroj foto: Boris Medvedev / Shutterstock.com

Co je to boršč a odkud pochází?

Boršč je typickým pokrmem v Rusku, jeho původ se však přisuzuje především Ukrajině. Hlavní ingrediencí, která dělá boršč tím pravým gurmánským zážitkem, je červená řepa. Díky ní má tato polévka nádhernou sytou barvu. Oblíbenost polévky nezůstala jen v Rusku a na Ukrajině, patří k vybraným pochoutkám také na Kavkazu, v Persii nebo Finsku. Velmi podobný recept, inspirovaný právě borščem, najdete také v Bělorusku, Bulharsku nebo v Polsku.

Boršč je ideálním pokrmem v zimních měsících, kdy krásně zahřeje a doplní tělu obrovskou nálož důležitých vitamínů. Když ho ale osvěžíme lžící vychlazené zakysané smetany, můžeme si ho klidně dopřát i v létě.

Složení polévky vás překvapí

Základem boršče je:

 • vývar z hovězího či vepřového masa a kostí,
 • směs smažené zeleniny – červená řepa, mrkev, zelí, rajčata, cibule, brambory.

Zelenina se krájí na kostky nebo nudličky, osmaží se na tuku, smíchá s vývarem, přidá se připravené maso, a jako poslední se polévka dochutí octem a cukrem.

Zdroj foto: Timolina / Shutterstock.com

Pravý ukrajinský boršč

Na čtyři porce budeme potřebovat:

 • 500 g hovězího masa s kostí,
 • 150 g kořenové zeleniny, nakrájené na kostky,
 • 1–2ks červené řepy nakrájené na kostky,
 • 40 g vepřového sádla nebo oleje,
 • 4 lžíce rajčatového protlaku,
 • 20 g hladké mouky,
 • 3 ks větších brambor nakrájené na kostky,
 • 150 g bílého hlávkového zelí,
 • 1 bobkový list,
 • 2 rajčata, oloupaná, nakrájená,
 • 2 rozdrcené stroužky česneku
 • ocet, pepř, sůl podle chuti,
 • 200ml zakysané smetany,
 • čerstvé bylinky – kopr, petrželka.

Postup přípravy

 1. Do velkého hrnce nalijeme 2 litry studené vody, vložíme omyté maso, osolíme a přivedeme k varu.
 2. Na mírném ohni vaříme do změknutí (cca 2 hodiny).
 3. Poté vývar přecedíme a obereme maso.
 4. Vývar si můžeme připravit den předem, jen z něj před použitím sebereme ztuhlý tuk.
 5. V pánvi rozehřejeme polovinu sádla či oleje a opečeme na něm nakrájenou řepu a kořenovou zeleninu.
 6. Pak přidáme protlak a všechno přesuneme do hrnce s vývarem.
 7. V rendlíku si z mouky a zbytku tuku připravíme jíšku a rozmícháme do polévky. Přisypeme brambory, nakrájené zelí, bobkový list, pepř a rajčata.

Důležité je, aby nám změkly brambory. Proto povaříme polévku ještě alespoň 15 minut a po změknutí brambor přidáme koření pro dochucení. Nezapomeneme určitě na sůl, pepř, ocet a česnek. Při servírování ozdobte sytě červenou polévkou ještě čerstvými bylinkami a jednou lžící zakysané smetany.

Zdroj foto: i_photos / Shutterstock.com

Vedle zakysané smetany se u boršče můžete setkat také s „pampuškami“. Ty se podávají především v některých částech Ukrajiny, a pod svým názvem ukrývají výborné česnekové housky. Někdo do receptu kromě čerstvých bylinek přidává také škvarky nebo malé kostičky uzeného masa.

Polský „baršč“

Polský recept se od klasického boršče trochu liší. Polévka se připravuje z červené řepy a česneku, ten však necháme kysnout až tři týdny v uzavřené nádobě. Díky tomuto procesu je polévka o dost kyselejší a štiplavější. Spolu s plněnými taštičkami se tato sytě červená kyselá polévka podává jako tradiční pokrm na Štědrý večer.

Pár zajímavostí na závěr

V roce 2019 se v oficiálním tweetu ministerstva zahraničí Ruska objevila věta: „Boršč je jedním z nejslavnějších a nejmilovanějších ruských jídel. Pravý symbol naší tradiční kuchyně.“ I na Ukrajině je však Boršč považován za národní jídlo, a i podle historiků právě Ukrajinci stojí za zrozením této slavné polévky. A tak odstartovala „válka o boršč“.

Boršč je známou polévkou po celém světě, svou roli sehrál také ve světové historii. V roce 1905, při samotném vzniku Sovětského svazu, byl prvním impulzem při vzpouře námořníků na bitevním křižníku Potěmkin. Za touto vzpourou stál boršč ze zkaženého masa a červů.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Používáním stránky souhlasíte s používáním cookies potřebných pro správného fungování webstránky, marketingové a analytické účely Souhlasím Více informací