Vyzkoušejte prověřený recept na vanilkové rohlíčky z období první republiky, kdy se pekly nejen klasické – křehké vanilkové rohlíčky s mandlemi, ale i jejich kakaová verze.
Chuť vanilkových rohlíčků je pro většinu z nás návratem do dětských let. Jejich vůně, linoucí se z maminčiny kuchyně, byla předzvěstí blížících se vánoc. Původně však toto cukroví nemělo s vánocemi vůbec nic společného a ani dnes není žádný důvod k tomu, abychom si je nemohli dopřát i v průběhu roku. Pojďme se podívat jak se pečou vanilkové rohlíčky.
Historie vanilkových rohlíčků
Vanilkové rohlíčky mají svou domovinu ve Vídni, stejně jako mnoho dalších dodnes oblíbených delikates. U našich jižních sousedů je najdeme pod názvem „Vanillekipferl“ a jsou celoročně běžně k dostání třeba ve vyhlášených vídeňských kavárnách jako ideální pamlsek ke kávě či čaji. Tyto máslové, vanilkou vonící sušenky ve tvaru půlměsíce se začaly péct už v 17. století na znamení vítězství vojsk Svaté říše římské a Habsburského Uherska nad Turky. Velmi rychle se však rozšířily nejen po celé Rakousko-uherské monarchii, ale i do Německa. Bavorské město Nördlingen se dokonce pyšní vanilkovými rohlíčky jako svojí specialitou. U nás a v sousedních zemích – jako je Maďarsko, Polsko, Slovenko či vzdálenější Rumunsko, jsou vanilkové rohlíčky neodmyslitelnou součástí vánočního cukroví.
V zásadě lze říci, že co rodina, to vlastní recept na babiččiny vanilkové rohlíčky. I přesto, že od jeho původního vzniku uplynula hezká řádka let, suroviny v nich použité, se moc nezměnily, stejně jako touha vložit si do pusy ten nejjemnější a na jazyku se rozpadající rohlíček s delikátní chutí oříšků a sladké vůně vanilky. Přesně takové mají totiž staročeské vanilkové rohlíčky, které si podle receptu z roku 1926 můžete upéct.
Recept na vanilkové rohlíčky
Připravte si jednoduché vanilkové rohlíčky s ořechy, které budou chutnat celé vaší rodině i návštěvě. Vyjde vám zhruba 30-50 rohlíčků.
Ingredience
Postup přípravy
- Na vál dáme mouku a do ní rozdrobíme máslo. Přidáme 7 dkg cukru a nastrouhané neloupané mandle.
- Hmotu spojíme v těsto, z něhož ručně tvarujeme na válu malé rohlíčky.
- Klademe je na suchý plech a vanilkové rohlíčky pečeme při teplotě 175°C do růžova (cca 10-15 min.) v troubě.
- Upečené, teplé rohlíčky obalujeme ve vanilkovém cukru smíchaném s 5 dkg práškového. Čím jsou starší, tím jsou lepší.
TIP: Vyzkoušejte také oblíbené Linecké cukroví
Jak připravit nejlepší vanilkové rohlíčky?
- Kvalitní máslo je základ – Pokud chcete luxusní vanilkové rohlíčky, tak nepoužívejte levná másla ani žádné náhražky, s nimiž jsou rohlíčky hodně „gumové“. Stejně tak vždy volte osvědčenou mouku a hodnotné ořechy či mandle.
- Velikost rohlíčků – ideální velikost před pečením je 4 cm dlouhé a 1,5 cm široké.
- Péct po jednom plechu – jinak vychladnou příliš a cukr na ně už nepřilne.
- Kdy obalovat – příliš horké rohlíčky se snadno lámou, příliš studené nejdou v cukru obalit. Časem vychytáte správnou teplotu na obalování. Doporučuje se nechat rohlíčky po upečení 2,5 minuty stát a pak obalovat.
- Čím jsou vanilkové rohlíčky tak výjimečné – za svou rozpustnost v ústech vděčí vysokému obsahu máslu a absenci vajec.
Doba pečení je 10-15 minut v horkovzduchu na 175°C. Jakmile zespodu zezlátnou, jsou hotové.
Bez problémů vydrží 6-8 týdnů uložené v plechové krabici. Většinou se ale velmi brzy sní.
Původně se pekly s mandlemi, teprve později se mandle nahradily levnější a dostupnější variantou – vlašskými ořechy, neboť ořešák nechyběl téměř v žádné zahradě.
Jak připravit kakaovo-vanilkové rohlíčky
Pokud nechcete dělat tradiční vanilkové rohlíčky, vyzkoušejte ty s kakaem. Stačí když do receptu přidáte 2 dkg kakaového prášku a přidáte 1 vanilkový cukr navíc.
Zdroj: curiouscuisiniere.com
Tipy na další koláče a moučníky