Kuchyně a jak ji zařídit? Základem je správný výběr materiálu, obkladů a linky

Plánování kuchyně je poměrně velký projekt a někdy může být složité zvládnout ho kompletně svépomocí. Budete potřebovat představivost, abyste věděli, jak kuchyň vlastně chcete zařídit.

Ovšem myslet musíte také na praktičnost, aby se v kuchyni dalo dobře pracovat. Základem správně navržené kuchyně je možnost přirozeného pohybu, kdy pro vás nebude problém se po kuchyni pohybovat a budete mít vše po ruce a správně uspořádáno. Ne vždy je však prostor pro kuchyň dostatečný, a je tak nutné najít kompromis.

Zdroj foto: Artazum / Shutterstock.com

Rozměry prostoru kuchyně

Ještě, než se pustíte do plánování, je důležité přesně změřit veškeré rozměry. Jen díky tomu budete přesně vědět, co si můžete dovolit. Zvláště u starých domů si dejte pozor také na to, zda jsou rohy opravdu pravoúhlé. Pokud ne, může vám to značně ztížit práci.

Je vhodné nakreslit si půdorys místnosti, díky tomu získáte přesnou představu, navíc již na papíře zhruba uvidíte, jak celá kuchyň bude fungovat.

Zapomenout byste neměli na:

 • okna a dveře,
 • rozvody vody,
 • elektřiny
 • odpadu.

Podstatné jsou také zásuvky a vypínače, ty však případně můžete přesunout.

Zdroj foto: Anna Andersson Fotografi / Shutterstock.com

Rozvržení kuchyně

Lze říci, že základem každé kuchyně by měly být tři zóny:

 • zóna skladování – lednice a případně spíž,
 • zóna mytí – dřez a myčka,
 • zóna vaření – sporák a trouba.

Ty spolu tvoří jakýsi trojúhelník, ve kterém by mělo být snadné se pohybovat rychle a pohodlně. Jen díky tomu se vám totiž bude v kuchyni dobře pracovat.

Jaký vybrat tvar kuchyně?

Jistě víte, že pracovní zóny můžete uspořádat několika různými prostory, často se to odvíjí od toho, jaký máte k dispozici prostor. Proto se kuchyně dělí v základě na čtyři druhy dle tvaru:

 1. Lineární kuchyň – toto uspořádání je nejjednodušší, hodí se zejména do menších místností. Ovšem pokud máte k dispozici velký prostor, lineární uspořádání není příliš vhodné, protože pak vzniká příliš velký prostor pro přesouvání, vzhledem k tomu, že celá kuchyňská linka je v jedné řadě. Pokud byste chtěli získat více pracovního prostoru, můžete využít kuchyň s ostrůvkem, čímž získáte další odkládací plochu.
 2. Paralelní kuchyň – ta se podobá lineární, ovšem tvoří ji dvě souběžné pracovní plochy. Díky tomu můžete zkrátit vzdálenosti mezi pracovními zónami, myslete však na to, že je potřeba mezi oběma stranami nechat dostatečný prostor, abyste mohli pohodlně otevírat dvířka skřínek naproti sobě. Tato vzdálenost by měla být minimálně 120 cm.
 3. Kuchyň do U – tento typ uspořádání je velmi komfortní, poskytuje totiž dostatek místa pro práci a zároveň se v něm dá velmi pohodlně pohybovat mezi jednotlivými zónami. Pokud tedy máte dostatečný prostor, zamýšlejte se raději nad tímto uspořádáním.
 4. Kuchyň do L – to je další možností, která se podobá té předchozí. Také nabízí komfortní rozmístění zón, takže se vám bude dobře pracovat. Ovšem vždy dávejte pozor na to, co umísťujete do rohu. Týká se to zejména skříněk se zásuvkami a trouby, ty by totiž mohly poškodit dvířka sousedící skříňky.
Zdroj foto: adpePhoto / Shutterstock.com

Uspořádání skříněk

To, jak budou skříňky uspořádány dost ovlivní to, jak dobře se vám poté bude v místnosti pracovat. Měli byste počítat s tím, že budou v kuchyni dva lidé současně, proto je třeba opravdu dostatek prostoru, aby se mohli obejít, vařit vedle sebe a podobně.

Horní skříňky byste měli umístit tak, aby nepřekážely v dobrém výhledu na desku pod nimi. To se může pro každého lehce lišit. Pro komfortní práci je důležité také podsvícení skříněk tak, aby byla pracovní deska dobře osvětlená.

Jestliže plánujete pořídit také digestoř, ta by měla být umístěna 75 cm nad plynovým sporákem, případně 65 cm nad elektrickým. Pokud máte provedení digestoře se šikmým sklem, její spodní hrana by měla být 45 cm nad elektrickou a 60 cm nad plynovou deskou. Šířka se pak samozřejmě odvíjí od rozměrů sporáku či varné desky.

U krajních skříněk, které jsou přímo u zdi byste měli nechat 5 cm volného prostoru, díky tomu zajistíte komfortní otevírání dvířek. To je důležité obzvláště pokud skříňka obsahuje například zásuvku či výsuvný koš.

Jestliže chcete mít také myčku nádobí, je vhodné umístit ji do blízkosti dřezu. Navíc byste v tomto okolí měli mít také příbory a nádobí, především talíře, sklenice a hrnky. Díky tomu ušetříte čas při vykládání myčky. Oproti tomu ostatní nádobí, jako jsou hrnce, pánvičky a podobně, umísťujte raději blíže k sporáku, abyste to měli vždy po ruce.

Kuchyňská deska

Výběr desky si žádá velkou pozornost, bude to totiž ta nejpoužívanější věc ve vaší kuchyni. Proto byste měli zvolit kvalitní materiál a provedení, které vás neomrzí.

Nabízí se například desky z masivního dřeva, co příjemně dotvoří design místnosti. Materiál je broušen a důkladně ošetřen olejem proti vlhkosti, díky čemuž je trvanlivý.

Kromě dřevěné kuchyně můžete zvolit také desku z umělého kamene. Výhodou oproti přírodnímu materiálu je jeho pevnost a nepórovitost. Díky tomu tato linka opravdu dlouho vydrží. Navíc si můžete vybrat z různých designů, ať už toužíte po něčem moderním, nebo chcete zůstat u klasické imitace mramoru. Navíc z tohoto materiálu můžete mít i ostatní prvky kuchyně jako je dřez, ostrůvek a další, díky čemuž vytvoříte jednotný vzhled kuchyně.

Zdroj foto: Breadmaker / Shutterstock.com

Dřez

Dřez je podstatnou součástí pracovní desky. Měl by být umístěn tak, aby po obou stranách byl dostatek místa. Z jedné strany totiž můžete umístit odkapávač. Pokud budete mít dřez u zdi, bude se vám hůře pracovat z důvodu nedostatku místa.

Pozor si dejte také, pokud chcete mít dřez u okna. Vždy kontrolujte, zda okno půjde otevřít i přes baterii.

Obklady

Obklady jsou velmi důležitou součástí kuchyňské linky. Zeď totiž nemůžete nechat holou, velmi brzy by byla zničená mastnotou a dalšími nečistotami. Proto je důležité zvolit vhodný materiál. Záleží ovšem, jestli se chcete držet klasiky, anebo toužíte po něčem modernějším.

Klasická kuchyně

Pokud máte kuchyň ve venkovském stylu, je lepší držet se klasiky a příliš neexperimentovat. Skvěle se hodí klasické obkladačky, případně můžete zvolit také mozaiku. Ta se hodí především v případě, že linka není příliš zdobná, v opačném případě by mohl vzniknout rušivý kontrast.

Barevnost volte spíše střídmou, doporučují se dvě barvy, případně oživení obkladu pomocí kachlí s reliéfem, které občasně vložíte mezi ostatní obyčejné. Pokud byste chtěli něco ještě hravějšího, můžete dlaždice skládat nakoso, tím vytvoříte zajímavý výsledek.

Moderní styl

Pokud chcete moderní design, je vhodná kombinace jednoduché linky a experimentů s obklady. Nabízí se například grafosklo či nerez, jež vytvoří zajímavý dojem. Pokud byste namísto nerezu chtěli raději něco útulnějšího, můžete volit kombinaci barevných dlaždic či retro vzorů.

Luxusní vzhled zaručí obklady s metalickým leskem. Dávejte však pozor na to, aby nevznikl kýč, vždy volte jeden výrazný prvek, který doplníte jednoduchými prvky.

Zdroj foto: ImageFlow / Shutterstock.com

Materiál obkladů

Obklady si můžete vybrat z několika různých materiálů dle toho, co se hodí k vaší lince, a především také podle toho, jak snadná je údržba.

Mezi nejčastější materiály patří:

 • Dlaždičky – ty nabízí tradiční vzhled, ovšem nevýhodou mohou být spáry. Obzvláště v okolí sporáku se totiž budou velmi zanášet. Nabízí se však mnoho variací, ať už díky různým barvám či imitacím jiného materiálu, například kamene.
 • Kámen – tento přírodní materiál má také spoustu příznivců. Pokud pořídíte dobře opracovaný materiál, zajistíte si tím snadnější údržbu. Výhodou je, že je kámen velmi odolný vůči teplotě, ovšem jeho pořizovací cena je poměrně vysoká. Levnější variantou může být umělý kámen, ten bývá od toho přírodního téměř k nerozeznání.
 • Sklo – vybrat si můžete mezi bílým, průhledným či barevným, díky čemuž získáte opět mnoho možností. Navíc si na sklo můžete dát vlastní motiv, díky čemuž získáte naprosto jedinečný design.
 • Betonová stěrka – tento materiál je velmi moderní, pyšní se industriálním vzhledem. Výhodou je vysoká odolnost vůči teplotě a mastnotám, dá se velmi snadno udržovat čistá díky absenci spár.

Navrhnout kuchyň se může zdát složité, jakmile si však rozmyslíte, jak prostor chcete upravit, realizace již bude snadná. Vždy myslete na to, aby se vám v místnosti dobře pracovalo. Design navíc záleží jen na vás, vždy je však dobré myslet na to, aby prvky ladily, ovšem aby byly také v lehkém kontrastu.

Díky tomu se vám vzhled rychle neomrzí.

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.

Používáním stránky souhlasíte s používáním cookies potřebných pro správného fungování webstránky, marketingové a analytické účely Souhlasím Více informací