Bydlení

Praskliny na stěnách trápí starší domy i novostavby: Proč vznikají a jak je můžete snadno opravit?

Trhliny a praskliny na stěnách nás dokážou pořádně vyděsit, jde však o běžný jev a není potřeba se hned stresovat. Drobné a nepostupující praskliny lze navíc snadno a rychle doma opravit. Jak na to a když už je lepší zpozornět?

Zdroj foto: ridersuperone / Shutterstock.com

Proč praskliny vznikají?

Praskliny v omítce nejsou ničím ojedinělým, nejčastěji se objevují ve starších domech nebo bytech, ale tento problém se může objevit u novostavby, a to i za předpokladu, že všechny práce proběhly správně a dům stavěl odborník. Někdy vznikají praskliny proto, že si omítka špatně sedne, příčinou ale mohou být i různé otřesy, nebo to, že se dva materiály setkají. Problém může být i v samotném materiálu, může se nadměrně smršťovat nebo začít vysychat.

Velké a malé praskliny na stěnách

Platí, že pokud jsou praskliny hlubší nebo širší jak půl centimetru, je vhodné poradit se o jejich vzniku se statikem. V případě, že se jedná o drobnější praskliny, nejedná se o nic vážného a opravit si je pak můžete v klidu i sami doma. Využít pak můžete několika způsobů, jak je opravit, jde to rychle a snadno.

Zdroj foto: Attharit Setrit / Shutterstock.com

Příprava je důležitá

Pokud se rozhodnete praskliny doma opravit, je nutné se na to připravit.

  • Prostor pod sebou, tedy podlahu, přikryjte, aby se neušpinila, hlavně se ale musí praskliny vyčistit.
  • Praskliny nesmí být od prachu, nesmí v nich být nečistoty, jinak se nemusí podařit jejich zacelení.
  • Na pomoc si vezměte špachtli, smetáček a štěteček.
  • Spáru pak pořádně očistěte nejen od prachu, ale i od zbytků zdiva.
  • Na konci opravy určitě budete zeď brousit, po ruce tak mějte i vysavač.

V případě větších prasklin pak bude potřeba zdivo namočit, hodit se tak může i rozprašovač na květiny.

Čím praskliny opravit?

Na samotnou opravu můžete použít buďto klasickou sádru, nebo akrylový tmel. Aplikace sádry si žádá zdatnější ruce, s tím počítejte. Dá se aplikovat ručně, tedy pouze prstem, na větší praskliny na stěnách už ale bude zapotřebí aplikační pistole. Prsty se snadno nanáší akrylový tmel na menší vlasové praskliny, větší praskliny ale vyžadují mnohem více materiálu, a tak už se vyplatí mít pistoli pro snadnější aplikaci.

U větších prasklin ve zdi pak počítejte ještě s jejich zpevněním, což je také důležité. Snadno je zpevníte spárovací páskou, která by měla být vyrobena na bázi skelných vláken anebo netkaných textilií.

  • Nejprve se nanese tmel,
  • pak se prasklina překryje páskou,
  • a tmel se aplikuje znovu.

Nakonec už jen stačí tmel lehce zbrousit, pokud je to potřeba, prasklina se ještě přetře barvou. Pozor na silikonové tmely – ty přetřít nejdou.

Akrylový tmel se dá využít na opravu prasklin v interiérech i exteriérech, a to na všechny povrchy – až na jednu výjimku, a tou je mramor.

Praskliny na stěnách už vás nemusí děsit.

Share this post

About the author

Jsem Michaela a jsem redaktorkou webu Tipio.cz. Primárně se věnuji článkům v oblasti receptů. Pro čtenáře ráda zpracovávám informace o rostlinách a jiných tématech ze zahrady či z oblasti zdraví, módy a životního stylu. Mým největším koníčkem jsou mí dva synové - rošťáci. S rodinou žiji v malé vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, rádi jezdíme na výlety. Když mi zbude čas, ráda si s kamarády zajdu posedět na pivko, do kina, do fitka, na volejbal nebo jen tak zazpívat s kytarou u ohně. Vášeň v podobě dobrého jídla je pro mne samozřejmostí, proto zkouším pořád nové recepty :)