Červotoč znepříjemňuje život: Jak se ho zbavit?

Červotoč je nechtěný host, který má rád dřevo a nelze se ho jednoduše zbavit. Pusťte se do boje proti tomuto škůdci co nejdříve, ať nestihne napáchat nenapravitelné škody. Červotoč si vytváří tunely, které oslabují dřevo – a také se do něj kvůli tomu snáz dostane voda nebo dřevokazné houby. Následující rady vám pomohou se tohoto škůdce zbavit jednou pro vždy.

Zdroj foto: Tomasz Klejdysz / Shutterstock.com

Červotoč ničí nábytek, ale dokáže poškodit i celou dřevostavbu

Červotoč není žádné příjemné zvířátko, ale zlý padouch, který dokáže zničit bez povšimnutí celou dřevostavbu. Svá vajíčka klade do prasklin a vytváří si celou sít chodeb a tunelů přesně tam, kde ho rozhodně nechcete vidět. Existuje hned několik druhů červotočů, kteří se dělí podle toho, jestli mají rádi čerstvé nebo starší dřevo, a jestli napadají jehličnaté nebo ovocné stromy. U nás narazíte nejčastěji na červotoče umrlčího nebo pruhovaného.

Červotoč pruhovaný miluje dřevo z jehličnanu

Tento druh červotoče dorůstá délky 3–7 mm a poznáte ho podle světle až tmavohnědého zbarvení. Na jeho těle najdete i tečkované rýhy. Dožívá se bez problémů až tří let, a tak má dostatek času poškodit váš majetek.  Miluje jehličnaté dřevo a většinou zůstává tam, kde se vylíhl. Jeho nevýhodou, ale vaší výhodou je to, že napadá dřevo jen z vnější strany, a tak ho při kontrole nábytku brzo odhalíte.

Zdroj foto: Fabrizio Misson / Shutterstock.com

Červotoče umrlčího najdete nejčastěji ve stropních trámech

Tento 7–9 mm velký červotoč je tmavě hnědé až černé barvy a na zadních nohách má zlatožluté skvrny. Tím, že je o něco větší než červotoč pruhovaný, dělá větší chodby, čímž je pro dřevo ještě nebezpečnější. Nezáleží mu na typu dřeva. Má rád jehličnaté i listnaté dřeviny a nejraději se usazuje ve stropních trámech a střešních krovech. Co však nemá rád, to je čerstvé dřevo. Aktivní je pouze v noci a mnohdy je těžké ho včas odhalit.

Podobným škůdcem pro dřevo je i tesařík. Přečtěte si článek Jak se zbavit tesaříka?

Jak poznáte, že se vám doma usídlil červotoč?

Někdy nebývá snadné poznat, že máte doma nechtěného hosta. Pokud však vlastníte dřevostavbu nebo dřevěný nábytek, měli byste ho čas od času zkontrolovat a přesvědčit se, že je vše v pořádku. Pokud na dřevě však uvidíte malé prasklinky a kousek od nich hromádky dřevěného prachu, zbystřete. Tohle je známka toho, že máte co dočinění s červotočem. V dřevostavbách byste si v tento moment měli pozvat odborníka, protože následky tohoto škůdce mohou být fatální.

Zdroj foto: Jozef Klopacka / Shutterstock.com

Co byste měli dělat, pokud se potvrdí, že váš majetek byl napaden červotočem:

  1. Odstavte napadený nábytek od ostatního – hned poté, co přijdete na nechtěného hosta, napadený kus nábytku musí jít do takzvané karantény, aby se škůdce nešířil dál po vašem domově.
  2. Rozhodněte se, zda chcete nábytek zachovat, nebo ho raději spálíte. Pokud si ho chcete nechat, musíte vyklidit celý jeho obsah, protože budete používat velmi agresivní chemikálii.
  3. Larvy škůdců v zimním období můžete ničit ostrým mrazem, který nepřežijí, tohle u nás lze však jen pár dnů v roce, takže budete muset šáhnout nejspíš po méně přírodním řešení.
  4. V obchodech lze sehnat celá řada chemických přípravků na ničení červotočů. Vždy se řiďte pokyny na obalu, protože tyto přípravky jsou velmi agresivní a mohli byste ublížit nábytku, popřípadě i sobě.
  5. Přípravek na ničení červotočů si můžete udělat i v pohodlí vašeho domova z domácích surovin. Stačí do neředěného octa přidat trochu jaru zhruba v poměru 10:1, přidejte pepř – a všechny suroviny důkladně promíchejte. Napadnutý nábytek hojně potřete touto směsí, a nejlépe tento proces po týdnu ještě zopakujte.
  6. Pokud červotoč napadne stropní trámy, nikdy se do jeho likvidace nepouštějte sami, ale zavolejte si na pomoc odborníka. Ten nejprve stanoví rozsah poškození, a pak následný postup, jak opravit napadené dřevo a červotoče se zbavit.

Boj s červotočem není snadný, ale dá se vyhrát. Bohužel vždy, když si domů přinesete nový kus dřevěného nábytku, existuje riziko, že se s ním vrátí i tento škůdce.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.