Doga – Co musíte vědět před jeho pořízením?

Při slově doga mnoha lidem doslova vstávají chlupy po celém těle. Svou velikostí toto plemeno opravdu budí respekt v nejednom z nás. Je však čeho se bát? Pojďte se s námi podívat, jaká je doga doopravdy, jaké jsou její typy a co všechno musíte vědět předtím, než si ji pořídíte.

O doge

Doga je o velké psí plemeno, které bylo původně určeno buďto pro lov zvěře, psí zápasy nebo ochranu zvířat či lidských obydlí. Dnes je považováno za vynikajícího společníka s vyrovnanou povahou.

Původ dogy

S původem je to trochu složitější. Doga totiž nepředstavuje pouze jedno plemeno, ale hned několik separovaně vyšlechtěných plemen z různých koutů světa. Právě z místa, ze kterého pochází, se pak odvozuje její název. Setkat se tak můžeme například s německou, japonskou či dánskou dogou.  

Vzhled dogy

Pokud bychom se chtěli zaměřit na to, jak doga vypadá, bude potřeba rozebrat jednotlivá plemena. Všechna se totiž vzhledem i poměrně výrazně odlišují a nedá se tedy říct, jak vypadá taková univerzální doga.

Barvy dogy

Na dogu můžete narazit hned v několika barevných provedeních a barva záleží i na konkrétním plemenu. Setkat se tak můžete s barvami jako:

  • Zlatá
  • Černá
  • Šedá
  • Hnědá

U některých plemen mohou být oficiálně uznávané barvy pouze některé barevné varianty. Vždy se proto při nákupu ujistěte, že je barva dle daných standardů po konkrétní plemeno.

Největší doga na světě

Jelikož je doga jedním z největších psích plemen, určitě vás nepřekvapí, že v tomto ohledu drží celou řadu zajímavých rekordů. Držitelem rekordu pro největšího psa na světě je od roku 2013 pes německé dogy jménem Zeus, který vážil 70 kg, výšku v kohoutku měl 111 cm a měřil neskutečných 223 cm. O rok později však Zeus bohužel zemřel a aktuálně největším psem je taktéž německá doga jménem Freddie, jež váží 90 kg a měří 104 cm.

Německá doga
Zdroj foto: RugliG / Shutterstock.com

Druhy dogy

Níže se na ty nejznámější druhy zaměříme trochu blíže. 

Německá doga

Právě německá doga je jedním z největších plemen, na která můžete narazit. Německá doga je statná a psi měří klidně až 80 cm a váží 90 kilo nebo i více. Nejznámější a nejvyhledávanější barvou je modrá (proto se jí také občas říká modrá doga), ale uznávaná je i černá nebo žlutá. Vyskytovat se však mohou i různě pruhované barevné varianty. Má výrazné „rty“, které jí padají pod čelist, delší sklopené uši a dobře osvalenou postavu. Zároveň má také delší čumák a delší, mírně zahnutý ocas splývající směrem dolů.

Tibetská doga

Pokud si některou z tohto plemena opravdu nespletete, je to právě ta tibetská. Podobně jako německá, je tibetská doga velmi statná a dobře osvalená, i když je oproti té německé menší a maximálně měří 66 cm s váhou 75 kg. Jejím poznávacím znamením je především hustá srst, kterou si vyvinula pro přežití v drsných himalájských podmínkách. Má výrazné rty, protažený čumák a oči relativně daleko od sebe. Ocas tibetskho druhu je delší a zahnutý směrem nahoru ke hřbetu.

Argentinská doga

Velmi zajímavým plemenem je také argentinská doga, která je výborným hlídačem a mnohdy také skvělým služebním psem. U nás však není příliš rozšířená, protože její trénink vyžaduje velké množství zkušeností. Dospělý jedinec dosahuje výšky 68 cm v kohoutku a jeho váha se pohybuje do 60 kg. Argentinská verze plemena je charakteristická svou bílou barvou, krátkou srstí, špičatými a vztyčenými uchy a výborně osvalenou postavou. Svým vzhledem může leckomu připomenout i pitbula.

Bordeauxská doga (bordó doga)

U nás poměrně slušně chovaným plemenem je také takzvaná bordeauxská doga. Ta je charakteristická svou krátkou a rezavou srstí a stejně jako všechny druhy tohto plemena je také opravdu velká. Psi dosahují výšky až 68 cm a váží přes 60 kg. Má delší svěšené uši, protžený čumák a výrazné rty. Oproti například německé doze působí mohutněji a méně atleticky. Ocas má dlouhý směřující směrem k zemi. 

Další druhy dog

Tím však výčet druhů dog rozhodně nekončí. Setkat se totiž můžete i s jinými typy těchto majestátních psů. Mezi ně můžeme zařadit i další druhy, které jsou nazvané podle různych oblastí světa:

  • Kanárská,
  • Malorská,
  • Brazilská,
  • Dánská,
  • Kavkazská,
  • Japonská doga.

Občas můžete narazit také na pojmy anglická doga či americká doga. Zde se však patrně jedná o záměnu německé dogy, samostatná plemena s těmito názvy neexistují. Narazit můžete i na australskou dogu. Zde však pravděpodobně půjde o australského honáckého psa.

Povaha dogy

I když svou velikostí dogy budí obvykle respekt a leckdy i hrůzu v očích náhodných kolemjdoucích, ve skutečnosti jsou poměrně přátelské a na svého majitele jednoduše nedají dopustit. Opět však záleží na tom, jaký druh dogy chováte. Ne všechny se totiž chovají stejně.

Německá doga je například velmi mírumilovná a miluje svého majitele, a to tak, až nesnáší samotu. U tibetské dogy se mohou objevovat známky tvrdohlavosti a pokud si postaví hlavu, jednoduše s ní nic neuděláte. Bordeauxská doga je klidná a zbožňuje lidi, je však potřeba správná socializace. Argentinská doba se v mnoha zemích ani nesmí chovat, protože umí být pořádně agresivní a stačí podcenit její výchovu a může být zle. 

Štěně dogy

Vzhledem ke své velikosti v dospělosti je jasné, že ani štěně dogy nebude nijak malé. Přesto je poměrně křehké a zezačátku rozhodně není radno jej přetěžovat. Je však nutné již od brzkého věku dbát na správnou socializaci a s výcvikem začít hned, jakmile to jeho tělesná konstrukce dovolí. Pokud totiž výchovu podceníte ve štěněčím věku, nemusíte už tento vlak nikdy chytit. První rok života štěněte dogy se obecně považuje za nejdůležitější.

Štěně dogy
Zdroj foto: Guy J. Sagi / Shutterstock.com

Výchova dogy

U dogy je nezbytné pamatovat si, že rozhodně není jen tak ledajakým psem. Vyžaduje dostatek pohybu, protože se jinak může chovat destruktivně a s její velikostí to může mít nedozírné následky. Nejedná se však o žádného sportovce a budou vám stačit jen procházky. Většina dog také nemá ráda samotu, takže je nutné mít dostatek prostoru, kde budete moct se psem být. 

Rozhodně není radno podceňovat ani výcvik. Ke všem dogám je nutné přistupovat s trpělivostí a dostatečnou důsledností. Není však radno používat násilí nebo zvýšený hlas. Snadno si postaví hlavu a už vás jednoduše poslouchat nebude. Přesto je doga vždy „svá“ a úplně vycvičit je dokonce mnohdy nemožné. Je potřeba udržovat vzájemný respekt, pouze tak z psa dostanete maximum.

Péče o dogu

Jak si nejspíše umíte představit, péče o dogu umí být díky její velikosti občas pořádně náročná. Od majitele je obvykle vyžadovaná síla, aby bylo možné psa alespoň trochu udržet. Zvláště při občasném koupání to může být pořádná překážka.

Ačkoli dogám obvykle stačí pohodlný pelíšek a prostorově nejsou náročné, kvůli její velikosti rozhodně není vhodná do malých bytů. Někteří jedinci pak mohou být také poměrně hlasití a sousedé by vám také nemuseli poděkovat. Nevyplatí se také ponechávat věci, které by se mohly rozbít, v jejím dosahu. I když je na svou velikost poměrně mrštná, nehody se občas stávají.

Strava dogy

Samostatnou kapitolou je pak krmení dogy. V tomto ohledu je také nezbytné zvážit, jak vlastně velký pes to je. Právě díky tomu dokáže sežrat opravdu pořádnou porci žrádla a někteří majitelé větších psů dokonce uvádějí, že náklady za stravu dogy překračují ty jejich

Štěňata dogy se krmí třikrát denně, následně se krmná dávka upravuje podle váhy dospělých psů. Je také nutné dbát na to, aby strava obsahovalo vše potřebné pro správnou funkci jejich těla, protože jsou náchylné na různá onemocnění. Ideální je volit prémiová krmiva speciálně uzpůsobená právě pro velká plemena. Nejčastěji se doporučují suchá krmiva s vysokým obsahem masa. Rozhodně se vyhýbejte krmivům s obsahem obilovin. 

Zdravotní problémy dogy

Co se zdraví týče, dogy na tom bohužel nejsou zrovna nejlépe. Díky jejich velikosti se jim zdravotní problémy nevyhýbají, a především v případě, že podceníte stravu a správný pohyb, mohou být problémy opravdu velké. 

Nejčastěji můžeme u dogy vidět:

  • Dysplazii kyčelního a loketního kloubu
  • Torzo žaludku
  • Dědičné oční vady
  • Rakovinu
  • Psychické problémy při změně majitele
  • Onemocněním srdce
  • Wobblerovým syndromem

Zdraví své dogy rozhodně nepodceňujte a při náznaku jakéhokoliv problému raději navštivte veterináře. Můžete tak prodloužit její poměrně krátký život. Doga se totiž bohužel dožívá maximálně 10 let, byť je průměr o něco nižší.

Důvody, proč si pořídit dogu

  • Je vynikající hlídač
  • Svého pána doslova miluje a nedá na něj dopustit
  • Při správné socializaci má ráda děti
  • Je aktivní, ale ne přehnaně 
  • Můžete s ním jezdit na výstavy
  • Nelíná a srst nevyžaduje mnoho péče (neplatí u tibetské dogy)

Proč si dogu nepořizovat 

  • Krmení umí být finančně náročné
  • Bohužel se nedožívá vysokého věku
  • Dokáže být agresivní proti ostatním psům
  • Výchova je poměrně náročná
  • Díky své velikosti je extrémně nepraktická

Doga je laskavý obr

Jestliže není doga vašim prvním psím společníkem a dokážete ji zvládnout, odmění se vám naprostou oddaností. Doga má opravdu velké srdce a bude milovat celou rodinu. Problém je, že nejen srdce dogy je velké a její někdy i rekordní rozměry mohou leckoho odstrašit. Její krmení může být velmi nákladné a je navíc nutné dbát na to, aby jedla opravdu správně. Není také vhodná pro absolutní začátečníky, protože výcvik vyžaduje důslednost a zkušenosti.

Často kladené otázky

1. Je doga vhodná do bytu?

Ačkoli by se mohlo zdát, že doga potřebuje obrovskou zahradu, není tomu tak. Vystačí si i s pohodlným pelíškem někde v bytě. Přesto by však v bytě mohla svou velikostí působit jako slon v porcelánu a je tedy lepší, když jí dostatečný prostor dopřejete.

2. Kolik stojí doga?

Cena za dogu s papíry se pohybuje od 10 000 Kč do zhruba 40 000 Kč. Záleží samozřejmě na chovu a také druhu plemena. Nejlevnější jsou obvykle argentinské dogy.

3.  Jak vycvičit dogu?

Doga vyžaduje velkou důslednost a zkušenosti, proto není vhodná pro začátečníky. Je nezbytné nezvyšovat hlas a vyhnout se násilí, jinak si postaví hlavu a vycvičit už nepůjde. Přesto je třeba počítat s tím, že jsou dogy své a většinou vás poslechnou pouze tehdy, kdy ony samy chtějí.

Zdroje: akc.org, dogtime.com, petmd.com


Další plemena, které by vás mohli zajímat

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.