Orsej jarní: nádherná, ale jedovatá bylinka, která bude růst úplně sama

Orsej jarní má nádherné drobné žluté květy, které na jaře velmi brzy vykvétají. Roste snad ve všech koutech planety s výjimkou těch nejsevernějších, není vůbec náročná na pěstování – a po vysazení se sama množí a rozrůstá. Jde o bylinku, která je ale jedovatá. Pokud tedy chcete využívat i jejích léčebných účinků, musíte s ní umět dobře zacházet.

Orsej se v přírodě vyskytuje na loukách, kolem řek a potoků, u rybníků a pod stromy, zkrátka všude tam, kde je dostatek vlhkosti. Jak si ji můžete vypěstovat u sebe na zahrádce?

Zdroj foto: Iva Vagnerova / Shutterstock.com

První znamení jara

Už její název napovídá, že nám tato kvetoucí bylinka zvěstuje příchod jara. Kvete od března do května, má ráda vlhko a bude se jí dařit kdekoliv, kde je dostatek vláhy a slunečních paprsků. Orsej není náročná na pěstování, neklade nároky na druh půdy, nepotřebuje přihnojování, pouze dostatek vody a světla.

Je to totiž divoce rostoucí rostlina, i když se dnes může pěstovat i na zahrádkách pro svou krásu. Na zahradě se jí tak bude dařit v trávě pod stromy, okolo zahradních jezírek nebo u potůčků. Orsej se množí sama a také si sama vytváří semena, velmi rychle se tak dokáže namnožit a zasypat zahradu krásnými sytě žlutými květy.

Ihned, když začne na jaře svítit sluníčko, orsej vykvete a stihne vytvořit semena. Po odkvětu vyčkává pod zemí do dalšího jara a opět vykvete – a tak pořád dokola. Není s ní tedy žádná práce, za to parády nadělá skutečně hodně. Mezi lidmi se rozšířily i názvy jako hvězdičky, babí blysk nebo blýskavé kvítí. Což dokazuje, jak moc krásné květinky to jsou.

Zdroj foto: Iva Vagnerova / Shutterstock.com

Drobná krása

Orsej jarní není nikterak velká, přitom je velmi výrazná svou krásou. Květy, které mají sotva jeden až dva centimetry, rostou tak bohatě, že vytvoří doslova žlutý koberec na každé zahradě nebo louce. Ani do výšky se orsej moc nerozrůstá, obvykle měří od tří maximálně do patnácti centimetrů, což opravdu není mnoho.

Orsej jako bylinka

Jak už bylo řečeno, orsej jarní se řadí mezi bylinky, není tak úplně jen dekorativní rostlinou. Pokud si ji ale na zahrádku budete chtít vysadit, počítejte s tím, že jde o jedovatou bylinku, kterou by neměly trhat děti. Konzumovat se mohou jen velmi mladé listy, pokud s tím ale nemáte zkušenosti, raději je za syrového stavu nekonzumujte, mohli byste si spíše uškodit.

Otrava se projevuje nevolností, bolestmi, a v nejhorším případě může dojít k udušení – podle množství zkonzumovaných listů. Každý zkušenější bylinkář ale pozná, kdy je vhodné listy konzumovat, jedovatých látek pak zbavuje vaření nebo sušení.

Orsej – využití v kuchyni

Pokud orsej dobře povaříte, neotrávíte se. Bylinka se používala již odedávna na léčbu nejrůznějších neduhů, působí skvěle například při obtížích s hemoroidy nebo při zácpě. Vařená orsej se dá klidně připravit na způsob špenátu, odvar se pije nejen na vyléčení hemoroidů, ale i na řadu jiných obtíží. Jako zeleninu lze využít také cibulky orseje, které se povaří několik minut ve vodě, a dále se mohou upravovat jako běžná zelenina, dokonce se mohou i smažit.

Na zevní použití je ideální

Pokud se přeci jen trošku bojíte pouštět do vaření s jedovatou bylinkou, využít můžete její účinky zevně. Orsej si úžasně rozumí s aloe vera nebo jitrocelem, vyrobit z ní lze mast, která skvěle působí na celou řadu kožní obtíží, jako jsou vředy či abscesy. Pomáhá zevně také ženám po porodu.

S orsejí je nutné naučit se pracovat, aby se daly využívat všechny její léčebné účinky. Když ale zapomeneme na to, že jde o bylinku, získáme po jejím vysazení na zahradě nádherný žlutý kobereček, který potěší každé oko.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.