Podzimní dekorace – Inspirace, jak si zpestřit domácnost

Podzimní dekorace jsou plné barev a dokážou nádherně zpestřit náš domov. Pro mnohé je podzim nejkrásnějším obdobím roku. Využijte podzimní dekorace z přírody a zútulněte si domov.

Tak, a máme tu zase podzim. Ovšem, i když je podzim plný barev, chtělo by to přeci jen zpestřit váš domov. Podzim nabízí mnoho přírodních možností na dekorace.

Podzimní dekorace se rok od roku zdokonalují. A jak tedy na ně?

Zdroj foto: Kiian Oksana / Shutterstock.com

Příroda a její barvy

Na podzim příroda hýří barvami. Byla by tedy škoda toho nevyužít. Ovšem, nyní může znít otázka, jak a čím začít. Tak kupříkladu si seženete nějakou silnější větev, případně kmen. Nemusí to být žádný obr, ale aby měl nějakou tu fazonu, jak se říká. Dále budete potřebovat čistý ubrus, pokud možno bílý. Ale co dál?

Snadné dekorování:

  1. Na stůl si natáhněte ubrus, na něj podélně položte větev – měla by být po celé délce.
  2. Okolo ní naskládejte úhledně sezónní zeleninu, případně ovoce, k tomu i listy či šišky.

Sami vidíte, že na tomto typu podzimní dekorace vůbec nic složitého není. Kdo by nechtěl větev, může ji vyměnit za jinou přírodninu podle svého vkusu.

TIP: Potpourri: Voňavá miska, která zlepší vaši náladu

Podzimní dekorace na stůl

Svíčky ve sklenici

Tohle je další úplně jednoduchá dekorace. Stačí si jen vybrat nějakou pěknou, nejlépe ozdobnou sklenici, pokud možno širší a vyšší. Na dno sklenice nasypete nějaký pevný materiál. Mohou to být malinké kamínky, či dokonce i proso. Na tuhle kamínkovou vrstvu si dáte uschlý list ze stromu a na něj položíte svíčku. Měla by to být ta nejširší možná varianta. Po jedné straně svíčky, přesněji z boku, se ještě vloží další list. Svíčka se poté už jen zapálí a je hotovo.

Když jsme u těch svíček, tak tu může být i jiná varianta. Tentokrát bude potřeba květináč. Bylo by lépe sehnat si nějaký tmavšího rázu. V něm mohou být i menší plody, například jeřabiny. Okolo a také uvnitř květináče si také naaranžujte trošku slámy. Doprostřed květináče si položíte nějakou širší baňku, do které umístíte svíčku. Pak opět jen zapálíte a podzimní dekorace je hotová.

Podzimní mísa

Máte doma větší mísu, kterou nevyužíváte? Najděte jí uplatnění. I tohle je velmi snadné, stačí, když mísu naplníte okrasnými dýněmi a přidáte:

  • kaštany,
  • žaludy,
  • šípky,
  • šišky.

Můžete si tak snadno naaranžovat krásnou podzimní dekoraci na stůl. Koneckonců dýně k podzimu neodmyslitelně patří, malé okrasné dýně zakoupíte v květinářství. Kdo má zahrádku, může si je začít pěstovat i sám. A tyto okrasné dýně poslouží i jen volně položené například na parapetu.

Dekorace ze šišek

Opět nic těžkého. Je třeba pořídit si nějakou oválnou nízkou misku ze dřeva. Na ni si naskládáte šišek, co se tam jen vejde. Doprostřed umístíte opět nějakou skleněnou baňku, ale měla by být nízká a hodně široká. Vložíte do ní svíčku a zapálíte ji. Misku s šiškami můžete doplnit ještě párem dvou malých dýní či jiné sezónní zeleniny.

Místo misky se dá použít i košík. Ale mějte na paměti, že všechny materiály by měly být, pokud možno, čistě přírodní. Šišky se dají vyměnit i za kaštany, a pokud máte k dispozici i ty jedlé, vyzkoušejte pečené kaštany, které k podzimu zcela patří.

Podzimní dekorace z jablek

Typicky podzimním ovocem jsou jablka. Kromě toho, že nám dodávají vitamíny, se jablka dají využít i jako dekorace. Už jen když vysypete jablka do krásné mísy na stůl, máte vzhlednou ozdobu. Ale s jablky můžete kouzlit ještě více. Sežeňte si průhlednou skleněnou nádobu či džbánek, a jablka tam nasypte. Pokud nádobu ještě dozdobíte provázkem či mašlí, máte krásnou dekoraci na světě. A vám vydrží do doby, než všechna jablíčka sníte.

podzimní dekorace na stůl
Zdroj foto: Vera Prokhorova / Shutterstock.com

Podzimní dekorace na dveře

Věnec na dveře z lesa

Nebojte se, základ na věnec se dá dnes už koupit. Na už hotový základ si vložíte listy tím způsobem, že je přilepíte. Můžete použít tavnou pistoli. Nemusí se ovšem v tomto případě využít listy. Dají se vyměnit za:

  • látky,
  • větvičky,
  • šišky,
  • sušené ovoce.

Barevné podzimní dekorace na dveřích upoutají pozornost návštěvy či kolemjdoucích už z dálky. Proto nešetřete barvami ani přírodním materiálem a vytvořte poutavou ozdobu vašich dveří.

Látky sice nejsou úplně přírodní materiál, ale rozhodně se hodí. Větvičky jsou stejný princip jako listy, akorát je s nimi větší práce, co se týká lepení.

Zavěšené šišky

Ano, šišky se většinou využívají na vánoční dekorace, ale patří stejně tak k zimě, jako k podzimu. Nasbírejte si v lese pár šišek a začněte tvořit. Můžete je například navázat na provázek a udělat si závěsnou dekoraci, všechny navázané šišky pak připevněte ke kousku kůry nebo ke klacíku, který také posbíráte během podzimní procházky.

Ze šišek si ale můžete vyrobit i krásný a jednoduchý věnec, který lze pověsit na dveře nebo dát na stůl. Na slaměný či polystyrenový korpus lepte tavicí pistolí jednu šišku vedle druhé hodně nahusto. Pak stačí přidat mašličku nebo pár dalších plodů, jako například šípky – a podzimní dekorace ze šišek je na světě.

Dekorace z dýně

Dýně je ideální nejen jako chutné jídlo, ale také na dekorace. Vynikají v kombinaci s další zeleninou či svíčkami. Mohou se doplnit i různými větvičkami, případně podzimními květy. Mohou se dát v podstatě kamkoliv. Klidně na stůl, do ložnice, do obýváku, tak, jak se každý sám rozhodne. Stejně jako dýni, můžete naaranžovat i jinou sezónní zeleninu, případně ovoce.

Dýně jsou na podzim asi nejvšestrannějšími dekoracemi domácností. Vytvořit z nich můžete podzimní dekorace do oken nebo je použít i navenek.

Zdroj foto: Alexander Raths / Shutterstock.com

Podzimní dekorace do vázy

Sušené květiny nebo listy

Usušit si květiny není takový problém, krásně vypadají například levandule, hortenzie, chrpa, vlčí máky nebo slaměnky. Květiny vždy sušte svázané a zavěšené květy dolů, pak už je jen stačí dát do skleněné nebo keramické vázy a podzimní dekorace na stůl je na světě.

Skvělou rychlou podzimní dekorací do vázy jsou také barevné listy a dekorace z obilí. Těch v této době jistě posbíráte ve svém okolí dostatek, snažte se sbírat listy na větvičkách, stačí totiž pár větviček s barevným listím a dekorace je hotová. Listy můžete kombinovat i se sušenými šípky, stačí je naaranžovat do vázy, tu pak můžete ještě ovázat lýkem nebo barevnou látkovou mašlí – a máte hotovo.

Venkovní podzimní dekorace

Keramické dekorace

Keramika je mnoho let velmi oblíbená. Tady si stačí zakoupit například různá zvířátka. Většinou jsou to podzimní druhy. Hodí se hlavně pro ty, kteří jsou jejich milovníci. Dají se doplnit listy, kaštany či kamínky. Dávají se na parapet či jako podzimní dekorace do květináče.

Využít je můžete i do interiéru, kde mimo toho se dají dekorace ještě trochu vylepšit i co se týká interiérových doplňků. Například závěsy se mohou odít do podzimních barev.

Přírodní dekorace navenek

Kromě svého příbytku si můžete vyzdobit vchodové dveře, kde skvěle vyzní podzimní věnec z listí. Podzimní dekorace můžete rozmístit také na zahrádku či na parapety oken. Nejvhodnějšími podzimními dekoracemi venkovními jsou dýně, kaštany, koblihy, listy, vřesy, ovoce, ořechy, větvičky a šípky. Vřesy jsou ideální podzimní dekorací do truhlíků. Stačí přidat pár větviček, zelený mech či ořechy.

Krásně vyzdobený domov je útulný, a právě na podzim si můžete přírodní dekorace vyrobit velmi snadno a rychle. Nemusíte za dekorace utrácet peníze, stačí si vyjít na procházku a rozhlédnout se. Sbírejte kaštany, zbarvené listí, žaludy, šípky nebo si pořiďte okrasné dýně a usušené kukuřičné klásky. Fantazií se meze nekladou.

Navíc, máte-li doma děti, podzimní dekorace pro děti umí být v tomto ročním období pro ně velkou zábavou. Vydejte se na společnou procházku do lesa, nasbírejte si přírodní materiál a můžete se pustit do tvoření.

Zdroj: thepioneerwoman.com, countryliving.com

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.