Ježek na zahradě: Pomozte mu přežít a připravte ho na zimu

Zjistili jste, že se vám po zahradě toulá ježek nebo je jich dokonce více? Teď v listopadu už je venku pořádná zima, takže možná máte obavy o to, jak tohle malé stvoření zimu přečká.

Ježci zimu v přírodě přežívají díky hibernaci, tedy zimnímu spánku. Velcí a soběstační ježci si poradí sami a zimu přečkají bez cizí pomoci, ale malí ježečci s tím mohou mít problém. Jak se zachovat a je způsob, jak můžete pomoci?

Šup s ním na váhu

Možná máte v paměti, že je nejlepší ježky svěřit do rukou odborníků, tedy zavolat na nejbližší záchrannou stanici. Jenže tyhle stanice jsou před zimou obvykle plné, a tak se vám může stát, že budete odmítnuti a ježek tak zůstane na pospas svému osudu.

  • Velcí ježci jsou navíc schopní se o sebe postarat a nepotřebují lidskou pomoc, tu potřebují jen ježci malí.
  • Pokud je vám zatoulaného ježka líto a chcete mu pomoci, nejdříve ho musíte zvážit. Ano, dejte ho na váhu, a to nejlépe na tu kuchyňskou, která přesně váží.
  • Jakmile má ježek více než 600 g, můžete ho bez obav vypustit do přírody, zazimuje se sám a vy si můžete být jistí, že přežije. Více ani udělat nemůžete.
  • Pokud je ale ježek příliš malý a váží méně než 600 g, bude potřebovat pomoc. Pak by se mohlo stát, že krutou zimu sám nepřežije. Poměrně snadno mu ale vhodné podmínky na zazimování můžete připravit přímo na své zahradě.

Je nutné také zkontrolovat, jak je na tom malý a slabý ježek zdravotně. Pokud má viditelné zranění, měli byste ho vzít hned k veterináři. Prohlídku u veterináře ale můžete zvážit i v případě, že ježek viditelné známky zranění nejeví. Ježci patří k velmi náchylným tvorečkům, mohou mít nejrůznější nemoci. Pokud jej vezmete k veterináři, on sám vám poradí, co dál. Dost možná vám sám navrhne, abyste ho nechali u sebe na zahradě přes zimu bydlet. A jak poté postupovat?

Ubikace pro ježka

Než začnete stavět nějaké to ježčí obydlí, je třeba najít vhodné místo. Jeden ježek by pro sebe měl mít asi dva metry čtvereční, jedná se tedy o dospělé jedince. Malé ježečky můžete dát k sobě, příliš místa nepotřebují.

Pokud máte ježků u sebe více, velikostně jim ohrádku přizpůsobte. Je lepší dát ježky do ubikace s dobře udržovatelnou podlahou, aby měli vždy čisto. Samotná ohrádka nebo ploteček by měl dosahovat alespoň do výšky půl metru. Jako podestýlku použijte seno nebo hobliny a nezapomeňte ani na domeček, kde by ježek mohl nerušeně spát. Ten můžete koupit, ve zverimexu dostanete domeček vhodný pro větší hlodavce, je jen zapotřebí vybrat takovou velikost, aby se do něj ježek vlezl.

Zdroj foto: Manuel Findeis / Shutterstock.com
Zdroj foto: Manuel Findeis / Shutterstock.com

Jídelníček pro ježka

Ježky je zapotřebí před zimou pořádně vykrmit, zapomeňte ale na pohádky a jablíčka mu opravdu nenoste. Ježci jedí v přírodě hlavně hmyz, ten mu ale nosit pod nos opravdu nemusíte. Jeho přirozenou stravu mu vynahradíte například kvalitními kočičími konzervami, vyhýbejte se ale rybím a vepřovým konzervám. Pro ježky je vhodné spíše kuřecí a hovězí maso.

Můžete uvařit i kuřecí krky, přidat játra i vejce, ovesné vločky, rýži nebo brambory. Jako laskominu přineste ježkovi piškoty nebo kousek ovoce. Podstrojujte mu vždy večer, jde totiž o noční zvíře. Pokud máte doma na zahradě malé ježčí miminko, můžete mu přinést něco dobrého k snědku i ráno. Čím menší ježek je, tím více bude potřebovat vykrmit. Nezapomeňte ani na misku s čistou vodou.

Až se vykrmí, může začít hibernovat

Ježek je připravený na zimní spánek ve chvíli, kdy váží 700 g a více. Samozřejmě že je vždy lepší, když váží více. Před tím, než jej zazimujete, ho tedy ještě zvažte. K zazimování ježkům stačí jen malý příbytek, vystlaná krabice a podobně. Potřebuje ale domeček na spaní, čistou vodu v misce a kousek suché potravy, například piškoty nebo ovesné vločky. To proto, že se ježci umí během zimního spánku vzbudit, pak se potřebují napít a něco malé i snědí.

Ježek potřebuje k zazimování klidné a tiché místo, teplota by měla být okolo pěti stupňů, nikdy nesmí klesnout na nulu. Na to pozor! V březnu nebo dubnu, záleží na počasí, se pak ježci ze zimního spánku budí. Na vás už je pak jen, abyste ho před návratem do přírody opět pořádně vykrmili, protože během zimního spánku ježek hodně zchudne.

Pak jej vypusťte do lesa nebo nechte vzadu na své zahradě, kde vás ochotně a rád zbaví škůdců.

Zdroj: abecedazahrady.cz

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.