Topení: 5 způsobů jak v zimě ušetřit? Osvojte si tyto rady

Zima už klepe na dveře a topná sezona už začala. Každý z nás miluje útulné teplo domova a ani zvyšování cen za energie nám nemůže sebrat tento typ komfortu. Jak ušetřit za topení?

Zdroj foto: New Africa / Shutterstock.com
Zdroj foto: New Africa / Shutterstock.com

Ventily na radiátorech už jsou pár týdnů otočené doprava, a tak se i naše náklady na energie zvedají. Ať už topíte elektrokotlem, plynem nebo máte třeba tepelné čerpadlo, ve všech variantách vás může účet za energie nemile překvapit. Abyste se vysokému účtu mohli vyhnout, stačí se řídit základními pravidly, díky nimž značně ušetříte. Zároveň se ale nebudete muset více oblékat a s teplem šetřit.

Neměl by vám chybět termostat

Pokud k topení nepoužíváte v domácnosti termostat, není divu, že se to prodraží. Není třeba celý den topit na plné obrátky, takovou formou vytápění nic neušetříte. Pokud si ale nainstalujete termostat, můžete si dobře naplánovat čas, kdy se má přitopit více a kdy to naopak není třeba. Jestliže jste například v práci a doma není nikdo, je zbytečné topit naplno, naopak večer oceníte příjemné teplo.

Na termostatu si můžete snadno nastavit, že chcete začít více topit například hodinu předtím, než vstáváte nebo než dorazíte domů z práce. Díky tomu nikdy nepřijdete do promrzlého domu, a přitom zbylé hodiny skvěle šetříte.

Odvzdušněné topení dokáže ušetřit

Stalo se vám někdy, že jste kolečkem na radiátoru točili maximálně doprava, a přesto bylo topení jen vlahé? Důvodem může být nedostatečně odvzdušněné topení. Vzduchové bubliny v tepelném rozvodu snadno zapříčiní nedostatečné vytápění prostoru. Jak poznáte, že je topení zavzdušněné?

  • Radiátory topí málo.
  • Topení hřeje jen v některých částech.
  • Ze soustavy se ozývá bublání a šplouchání.

Odvzdušnění je přitom tak snadné, nemusíte kvůli němu volat topenáře. K tomuto úkonu potřebujete pořídit odvzdušňovací klíč, ten vám dá buď topenář nebo jej seženete v železářství. Poté už stačí jen povolit ventil u každého radiátoru. Nejdříve bude ventil trochu syčet a prskat, poté uteče trochu vzduchu, a nakonec voda. V tu chvíli můžete ventil zase utáhnout a máte jistotu, že je vaše topení perfektně odvzdušněné.

Zdroj foto: Zvone / Shutterstock.com
Zdroj foto: Zvone / Shutterstock.com

Pořiďte do domácnosti zvlhčovač vzduchu

Určitě víte už z předpovědi počasí, že kromě reálné teploty existuje také ta pocitová, která je pro vaše topení v domácnosti mnohem důležitější. Teplo můžete cítit v každé míře vlhkosti trochu jinak, proto dbejte i na ideálně vlhký vzduch v místnosti.

Ve vlhkém vzduchu se totiž teplo rozléhá mnohem lépe, navíc se v takovém prostředí lépe dýchá a žije. Suchý vzduch naopak snižuje přenos tepla od radiátorů. Na trhu existuje mnoho druhů zvlhčovačů vzduchu, můžete si vybrat nejen praktický doplněk, ale také designový a dekorativní prvek, splní tak veškeré vaše požadavky.

Nechte k radiátorům volný průchod

Nezapomeňte především na volný prostor kolem radiátorů. Pokud k němu přitisknete například pohovku, nemůžete se divit, že v místnosti není dostatek tepla. Nechte radiátory volné a dejte jim prostor k přenosu tepla do celé místnosti. Na radiátory nedávejte sušit ani ručníky nebo kusy oblečení, takové sušení totiž ubírá teplo v prostoru.

Hliníkové folie za radiátorem

Skvělým tipem pro úsporu za energie je umístění folie za radiátor. Zdi, na nichž jsou radiátory ukotvené, pohlcují dost tepla, které můžete využít do celé místnosti. Tomu se dá ale snadno předejít. Za radiátor rozprostřete a upevněte hliníkovou fólii, která odrazí teplo do prostoru. V domácích potřebách a specializovaných obchodech se ptejte na hliníkovou fólii za radiátor.

A jak šetříte za topení vy?

Zdroj: porovnej24.cz

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.