Provensálský styl bydlení: Dodejte interiéru nádech Francie

Provensálsko je region v jihovýchodní Francii, ke kterému neodmyslitelně patří lány levandule, spousta sluníčka a samozřejmě také víno. Toto místo si zamiluje každý, kdo má rád romantiku. Provensálský styl bydlení je typický touto příjemnou atmosférou, vyzkoušejte ho i vy.

Zdroj foto: Denny Lako / Shutterstock.com

Vhodný prostor

Pro ten pravý provensálský prostor je důležité mít vhodné výchozí podmínky.

  • Proto se tento styl hodí hlavně do domu a venkovsky působících prostorů.
  • K dokonalosti totiž pomůže hrubší omítka, kombinace zděných či dřevěných detailů a podobné drobnosti, které najdeme hlavně ve starších domech.
  • To však rozhodně neznamená, že byste provensálské bydlení nezvládli zařídit i v bytě.
  • Stačí se držet pár základních tipů, díky kterým interiér zařídíte právě ve stylu slunné Francie.

Barvy a materiály

Vzhledem k tomu, kolik se v Provence nachází levandulí, nejčastěji je pro provensálský styl bydlení využívána levandulová barva. Aby však interiér nebyl příliš jednotný, je třeba doplnit ji i dalšími barvami. Vhodné jsou pastelové odstíny, například bledě modrá. To vše navíc skvěle doplní bílá.

Materiály by měly být hlavně přírodní, to znamená dřevo, kámen a železo. Kámen je nejčastěji využíván pro různé obklady a podlahy. Dlažba totiž k tomuto stylu neoddělitelně patří. Vybírejte z teplejších odstínů jako je hnědá a oranžová. Kamenné podlahy navozují atmosféru starých venkovských domů. Dřevo je pak tou nejlepší volbou pro nábytek a další vybavení domácnosti. Vybírejte z přírodních a mořených odstínů, opatřen může být také světlou patinou.

Zdroj foto: brodtcast / Shutterstock.com

Keramické doplňky

Pro navození příjemné atmosféry by samozřejmě neměly chybět ani doplňky. Pro provensálský styl je typická keramika. Ta se hodí hlavně do kuchyně, ovšem různé drobnosti skvěle ozdobí také poličky či třeba krbovou římsu. Držet byste se měli jednoduchosti, nezahlcujte proto interiér zbytečnými doplňky. Každý z nich by měl ideálně mít své využití, čistě ozdobné prvky pak volte s citem. Nezapomeňte ani na detaily jako jsou ubrusy, přehozy a polštářky. I látky v provensálském stylu mají vypadat lehce opotřebené a pokrčené, nejlépe z přírodních materiálů jako je len.

Zahrada ve stylu Provence

Jestliže máte k dispozici venkovní prostor, pak i ten můžete vyladit v provensálském stylu. Skvělou volbou je zahradní nábytek z tepaného železa. Skvěle vypadají také proutěná křesla a pohovky, jejichž sedadla jsou potažena lnem či bavlnou. I v zahradě se držte barev jako je fialová, modrá a bílá. Chybět by neměla ani levandule, ovšem hodí se také růže, tulipány či lilie.

Provensálský styl bydlení je velmi působivý, snoubí v sobě totiž jednoduchost, venkovský nádech a velmi útulnou atmosféru. Proto je oblíbený nejen v interiérech.

Zdroj: roomtodo.co

 

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.