Rustikální styl bydlení: Domácí pohoda, zdobnost i přirozená krása dřeva

Když se pouštíte do zařizování vlastního bydlení, musíte si nejdříve ujasnit, v jakém stylu to bude. Nabídka je celkem pestrá, protože stylů je hned několik – minimalistický, moderní, industriální či venkovský neboli rustikální. Každý má něco do sebe a člověk by se v daném stylu měl najít a cítit se v něm dobře. Jaké hlavní rysy má venkovský styl a kam se nejlépe hodí?

Zdroj foto: pics721 / Shutterstock.com

Styl venkova

Jak sám jeho název napovídá, venkovský styl si bere to nejlepší z venkova a selských stavení. Je to zejména přírodní dřevo, se kterým se nejčastěji pracuje. Může být na podlaze i na obložení stěn nebo stropu. Zajímavý z něho bude nábytek. Masiv je krásný materiál, teplý a domácký, který navozuje velmi příjemnou atmosféru. Patří sice k dražším položkám při zařizování interiéru, ale oplatí se do něho investovat. Při dobré péči vydrží dřevo po dlouhou dobu v pěkném stavu.

Francouzská Provence v českých domovech

Mezi rustikální styly patří i styl francouzského venkova – tzv. Provence. Jeho atributy jsou něžné pastelové barvy – odstíny mátové, fialová, žlutá, růžová nebo světle modrá. Ideální je kombinace dřeva a kamene nebo cihel. A nesmíte zapomínat také na doplňky, jako jsou závěsy, ubrusy, polštářky, které by chybět neměly. Všechno dohromady má pak vytvářet domácí pohodu, v níž se vám bude dobře bydlet.

Selský styl české chalupy

Nezapomínejme ale ani na selský venkovský styl, který se uplatňuje nejen na chalupách. Klidně si takto lze zařídit celý byt nebo dům. Rustikální může být kuchyně i obývací pokoj či jídelna, a dokonce i koupelna. Pracuje se obvykle s přirozenou barvou dřeva, podpořenou vhodnou lazurou. Typická je pro tento styl domácí pohoda, která vás vrátí v čase o nějaký ten pátek nazpátek do dob, kdy byly mladé vaše babičky. Selský styl se vyznačuje masivní robustností, kterou lze uplatnit zejména na nábytku.

Rustikální styl je zdobný

Rustikální venkovský styl není minimalistický, ale zdobný, klidně si zdi vyzdobte obrázky a interiér vyplňte různými drobnostmi, jako jsou vázičky, svícny. Dřevo lze kombinovat s kovem, ale nemělo by ho být moc. Výborně se do rustikálního interiéru hodí patina – na nábytku se bude dobře vyjímat. Raději s ní ale šetřit, aby nebyl prostor jí přehlcen. Pak by se docílilo pravého opaku.

Zdroj foto: L_Interiors / Shutterstock.com

Na závěsech můžete uplatnit květinové vzory stejně jako na povlacích na polštářích. V obývacím pokoji lze nechat vyniknout kožené křeslo, určené pro chvíle pohody s knížkou a šálkem dobrého čaje. A samozřejmě, že by v interiéru neměla chybět krbová kamna, nebo krb, která budou vytvářet pohodu domova.

Nemáte-li možnost si nechat zabudovat kamna kvůli nepřítomnosti komínu, pak si lze pořídit tzv. biokrb na biolíh. I ten navodí příjemnou atmosféru, aniž byste v něm museli topit dřevem.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Používáním stránky souhlasíte s používáním cookies potřebných pro správného fungování webstránky, marketingové a analytické účely SouhlasímVíce informací