Pravé škvarkové placky – Snadný a rychlý recept

Můžete se utlouci po škvarkových plackách? Připravte si domácí placky ze škvarků, které se budou chuťově i vzhledem rovnat těm z vaší oblíbené pekárny. Jak na to?

Recept na škvarkové placky by neměl chybět v žádné české rodině. Ať už máte rádi nadýchané škvarkové placky nebo dáváte přednost těm nekynutým, jejich příprava vám nezabere mnoho času a můžete jimi pohostit hosty při večírku nebo si je třeba sníst večer u televize.

Škvarky – tradiční hospodská pochoutka nejenom k pivu

Škvarky, někdy též oškvarky, vznikají při škvaření vepřového sádla. Sádlo a maso jednoduše nakrájíte na kostičky a na rozpálené pánvi škvaříte. K ochucení škvarků vám bohatě postačí kmín se solí. Následně můžete škvarky konzumovat samotné, třeba pouze s pečivem, nebo se inspirovat nějakým receptem a vykouzlit lahodné občerstvení.

Co udělat ze škvarků?

Jestli si pokládáte otázku, co udělat ze škvarků, máte řadu možností. V české kuchyni mají své nezastupitelné místo a dají se využít mnoha způsoby. Mezi klasické recepty patří škvarky s máslem a chlebem, vynikající škvarková pomazánka, škvarkové zelňáky, houbový kuba se škvarky či například škvarkové pagáče. My si pro vás ale dneska připravili recept na luxusní škvarkové placky, po kterých se jenom zapráší. Recept se tradičně neobejde bez droždí, ale existují i další varianty, jak si ty nejlepší škvarkové placky připravit bez kynutí.

Recept na škvarkové placky

Obtížnost:BeginnerČas přípravy: 15 minutČas vaření: 30 minutCelkový čas: 45 minutPorce:6 porce

Pravé škvarkové placky jsou skvělé jako svačinka nebo klidně jako občerstvení pro návštěvu.

Ingredience

Postup přípravy

  1. Škvarky rozdrtíme na co nejmenší kousky, například pomocí mixéru nebo mlýnku na maso.
  2. V míse smícháme mouku, rozdrcené škvarky, vejce, mléko a špetku soli. Vytvoříme hladké těsto. To by mělo být dostatečně husté, aby drželo pohromadě, ale zároveň mělo tekutou konzistenci, aby se dalo lžící nanášet na pánev.
  3. Na pánvi rozehřejeme trochu sádla nebo oleje.
  4. Lžící nabíráme těsto a klademe na pánev, formujeme placky podle požadované velikosti.
  5. Smažíme na středním plameni z obou stran dozlatova, dokud nebudou placky krásně křupavé.
  6. Placky odkládáme na papírovou utěrku, aby se zbavily přebytečného tuku.

S čím podávat škvarkové placky?

Křehké škvarkové placky chutnají nejlépe s pivem, ale samozřejmě si na nich pochutnáte i v kombinaci s vínem či třeba čajem. Co se dalších potravin týče, staročeské škvarkové placky lze doplnit o sýr, salám nebo šunku. Milujete-li bramboráky na pánvi, ale nemáte po ruce brambory, můžete si nachystat škvarkové placky se zelím. Chutnají podobně jako zelňáky, ale nejsou tolik mastné.

Jak udělat nekynuté škvarkové placky?

Recept na nekynuté škvarkové placky je podobný tomu na kynuté, pouze vynecháte droždí. Výsledkem tak budou placky, které budou křupavé, a pokud při přípravě nepoužijete olej, ale pouze suchou pánev, nebudou ani mastné. Škvarkové placky bez droždí můžete podávat třeba i k polévce, pokud nemáte po ruce krutony.

Zdroj: slowthecookdown.com, goodhousekeeping.com

Ohodnoťte recept
Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.