Co by měla obsahovat kvalitní psí strava a co naopak ne?

Stejně jako pro nás lidi, tak i pro psy je velmi důležité, aby měli kvalitní stravu. Ohledně lidských potravin máme asi všichni jasno a víme, co by měly obsahovat, aby nám co nejvíce prospívaly, a naopak co nejméně škodily. Jenže u psího krmiva se každý vyznat nemusí. Proto jsme si pro vás připravili obsáhlý článek, kde se zaměříme právě na to, co by mělo kvalitní psí krmivo obsahovat. Samozřejmě se podíváme i z druhé strany, tedy na to, co by se v něm mělo nacházet co nejméně, nejlépe vůbec.

Zdroj foto: Christian Mueller / Shutterstock.com

Co by mělo být obsaženo v krmivu?

Zařídit pro vašeho pejska opravdu kvalitní psí krmivo není tak složité, jak by se mohlo na první pohled zdát. Stačí, když si ohlídáte, že obsahují prospěšné potraviny a složky, které si představíme níže:

 • Bílkoviny – Kvalitní bílkoviny jsou velmi důležité pro správný růst psa. Také mají na starost opravu tkání nebo správnou funkci svalů. Mezi nejlepší zdroje můžeme zařadit maso, ryby nebo vejce. Jejich podíl v krmivu by měl být opravdu vysoký a měla by to být ingredience, které je v celém množství nejvíce.
 • Tuky – Opět velmi důležitá součást, které by mělo kvalitní psí krmivo obsahovat dostatečně velké množství, jelikož se jedná o důležitý zdroj energie. Navíc pomáhají se vstřebáváním vitamínů. Ovšem nejsou tuky jako tuky a je třeba dbát na to, aby se jednalo o ty zdravé. Zde můžeme zařadit například lososový olej, kuřecí tuk nebo olej olivový. Co se týká nasycených tuků, těch by mělo být naopak co nejmenší množství.
 • Sacharidy – Stejně jako tuky, tato potravinová složka poskytuje psovi energii. V kvalitním krmivu by se měly nacházet sacharidy komplexní, které najdeme například v celozrnných obilovinách nebo bramborách.
 • Ovoce a zelenina – I když se to na první pohled nemusí zdát jako vhodná kategorie potravin, můžeme vás ujistit, že opak je pravdou. Ovoce a zelenina jsou bohaté na vitamíny a antioxidanty. Ty podporují imunitní systém a celkové zdraví vašeho pejska. Nemusíte se tedy bát vašemu mazlíčkovi připravit jablka, brusinky, mrkev nebo třeba i špenát. Ovšem je potřeba si dát dobrý pozor na některé druhy, které psům vyložené škodí a mohou jim ublížit. O nich si něco řekneme níže.

Co by v krmivu mělo být obsaženo minimálně nebo vůbec?

 • Umělá barviva – Tyto příměsi nemají absolutně žádnou výživovou hodnotu, a dokonce mohou v některých případech u vašeho psa způsobovat alergie. Těchto umělých přísad by se tedy mělo v kvalitní stravě objevovat co nejméně. Nic nenahradí přirozenou chuť a originální vůni.
 • Cukr a sladidla – Stejně jako u nás u lidí všeho moc škodí. Cukr v malém množství je v pohodě, ovšem pokud má pes ve svém jídelníčku příjem těchto cukrů a sladidel v nadměrném množství, pak ho jedině ohrožuje na zdraví. V lepším případě to povede jen k obezitě nebo zubním problémům. Ovšem může se také stát, že takové množství rozbourá metabolismus a začne docházet k jeho poruchám.
 • Nekvalitní maso – Nekvalitní maso a masné produkty nalezneme nejčastěji u levných psích krmiv. I když jejich cena je opravdu velmi zajímavá a za pár stovek dostanete několik kilogramů stravy pro psa, měli byste se jejich nákupu vyvarovat. Toto nekvalitní maso a vedlejší produkty nedají vašemu psovi téměř nic, jelikož jejich výživová hodnota, a tedy obsah živin, je minimální.
 • Plniva – V některých krmivech můžeme najít takzvaná plniva. Příkladem jsou například pšenice, sója nebo kukuřice, která mají nízkou nutriční hodnotu pro psa. Kvalitní krmiva by měla obsahovat přirozené a vysoce stravitelné přísady. 

Potraviny, které jsou pro vašeho psa nebezpečné

Věci, které jsou a nejsou vhodné v krmivu jsme si již představili. Ovšem existuje i kategorie potravin, které mohou psovi ublížit nebo ho dokonce i zabít. Proto je vhodné si o nich říct něco více.

 • Čokoláda – V čokoládě je několik látek, které psům vyloženě škodí a tou nejnebezpečnější je theobromin. Ten je pro psy toxický a může způsobit zvracení, průjem, srdeční problémy, a dokonce i smrt. Takže až budete psa chtít něčím odměnit, dbejte na to, aby se jednalo o pamlsky vhodné pro psa.
 • Káva a jiné kofeinové nápoje – Asi neznáte nikoho, kdo by psovi dával kávu, ale přesto je důležité na ni upozornit. Psi se občas dokáží dostat všude a je možné, že by ji vypili i bez vašeho vědomí. Dejte si proto pozor, kde své nápoje necháváte, jelikož kofein, který je hlavní složkou, může u psa vyvolat nervové a srdeční problémy.
 • Avokádo – Tato exotická potravina v sobě obsahuje látku zvanou persin. Ta je i v malém množství pro psy toxická a způsobuje zvracení a průjmy.
 • Hroznové víno a rozinky – Toto neškodně vypadající ovoce může rovněž způsobit pořádné problémy. Velké množství způsobuje u našich čtyřnohých mazlíčků průjem, zvracení a v těch nejvážnějších případech může dojít až k selhání ledvin.
 • Cibule a česnek – V malém množství by měly být neškodné, ale pokud se to přehání, pak může dojít k dlouhodobému poškození červených krvinek.
 • Syrové maso a ryby – V poslední době se stává tato strava velmi oblíbená, ale nese s sebou i nemalá rizika. Tyto potraviny v syrovém stavu mohou stále obsahovat množství bakterií a parazitů, což rozhodně není nic, o co by váš pejsek stál. 

Mějte na paměti, že je vždy důležité si přečíst seznam ingrediencí na obalu psího krmiva a vybírat kvalitní granule, které obsahují vyvážené množství živin a přírodní suroviny. Strava má významný dopad na zdraví a pohodu psa, přičemž jeho spokojenost je přesně to, co každý z nás chce!

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.