Pitbull | Co musíte vědět před jeho pořízením?
Jen těžko byste hledali psí plemeno s horší pověstí, než je právě americký pitbulteriér. Za tu vděčí patrně psím zápasům, pro které byl vyšlechtěn a také mediální masáži, jež se mu nepochybně dostává. Je ale pitbull opravdu nebezpečným plemenem, kterého je třeba se bát nebo pouze špatně prezentovaným čtyřnohým miláčkem? Pojďme si na tuto otázku společně odpovědět prostřednictvím našeho článku.
Původ amerického pitbulla
Původ pitbulteriéra je poměrně nejasný. Obecně se však předpokládá, že byl vyšlechtěn v 19. století ve Velké Británii nebo Spojených státech zkřížením buldoka a některého z jiných teriérů.
Pojem pitbull se využíva pro více psích plemen, nejčastěji je to americký pitbulteriér. Využívá se však také pro stafordšírského teriéra, nebo i stafordšírského bulteriéra.
Pitbullové byli chováni právě s cílem vytvořit silné plemeno, které by se mohlo účastnit různých borových sportů, jako byli psí zápasy nebo například surové uštvání býka nebo medvěda. Právě z těchto dob také patrně pochází jeho nálepka prudkého a agresivního psa. Pravda je však trochu jinde.
Vzhled Pitbulla
Pitbulla není těžké od ostatních plemen rozeznat hned na první pohled. Jeho předností je velké osvalení, široká hlava s mírně protaženým čenichem a vysoko na hlavě posazené špičaté uši s dolů zahnutými špičkami. Barvu může mít pitbull prakticky jakoukoli, ale často se vyznačuje světlejší až bílou skvrnou na hrudním koši a předních nohách.
Velký poprask roku 2015 způsobil pitbull jménem Hulk. Ten totiž dorostl do váhy 80 kg a svou výškou dosáhl téměř k metru, přičemž jejich váha jen zřídkakdy dosáhne 30 kg. Hulk je tak díky tomu největší pitbull na světě a jen těžko lze očekávat, že v nejbližší době uvidíme něco podobného.
Boxer vs pitbull
Mnoho lidí, jež uvažují o pořízení dobrého hlídače, se často rozhoduje mezi boxerem a pitbullem. Mezi těmito dvěma plemeny jsou poměrně značné rozdíly a není je vůbec složité je od sebe odlišit již na první pohled. Pro jistotu jsme si pro vás ale připravili jejich srovnání, které vám má pomoci při rozhodování, jakého pejska si domů pořídíte.
Pitbull
- Průměrná výška: 43-53 cm
- Váha: Pitbull pes – 16-27 kg
Pitbull feka – 14-23 kg - Věk dožití: 8-15 let
- Srst: krátká, lesklá a tvrdá
- Postava: kratší, osvalená, silná přední část a atletická zadní
Boxer
- Průměrná výška: 53-63 cm
- Váha: Boxer pes – 27-32 kg
Boxer fena – 25-29 kg - Věk dožití: 10-12 let
- Srst: krátká, lesklá a tvrdá
- Postava: relativně dlouhá, velké osvalení na předních končetinách
Jak je z našeho srovnání patrné, boxeři jsou o poznání větší než pitbullové. Mimo to se liší také ušima, které mají sklopené a barvou tlamy, která je prakticky až k čelisti zbarvená do černa. Povahou si jsou oba psi podobní. Obě plemena jsou sebevědomá, chytrá, hravá, sportovně založená a ostražitá.
Kříženci pitbulla
Ne nadarmo se říká, že kříženci jakéhokoli plemene typu -bul je nebezpečné. Často díky němu vznikají velice agresivní a nevyrovnaní psi, které bývá velmi obtížné až nemožné vytrénovat. Například takový kříženec pitbulla a staforda (stafbull) bývá extrémně agresivní až destruktivní a jejich chování prakticky nejde zvládnout.
Mírně příznivěji si pak obvykle stojí křížení pibull x německý ovčák, kdy lze dle zkušeností jednotlivých cvičitelů vychovat opravdu nebojácného, avšak poslušného psa se silnou citovou vazbou na rodinu a její ochranu. Trénink je však ještě složitější než u pitbulla a takové psa by si rozhodně neměli pořizovat lidé s nedostatkem času.
Druhy pitbulla
Žádné speciální druhy pitbullů neexistují a rozlišují se pouze podle barvy. Ačkoli se můžete setkat s pojmem stafordšírský pitbull, žádné takové plemeno kynologické kluby neuznávají. V tomto případě se tak nejčastěji jedná právě o stafordšírského bulteriéra, který má sice k pitbullovi blízko, ale jedná se o zcela samostatné plemeno.
Kdybychom však chtěli různé pitbully rozlišit podle barvy, mohli bychom si je rozřadit do následujících kategorií:
- modrý,
- šedý,
- hnědý
- černý pitbull.
Jen vzácně se pak setkáme s jinými barevnými variantami, jako je například merle či úplně bílý pitbullové. V takovém případě se nejčastěji jedná o vrozenou vadu způsobenou například špatnou pigmentací kůže.
Povaha pitbulla
Díky tomu, že byl pitbull vyšlechtěn pro boje v aréně, jedná se o opravdu odvážného psa, který se jen tak něčeho nezalekne. To z něj dělá vynikajícího hlídače, jemuž žádná nekalost neunikne. Čistokrevní pitbullové jsou obecně velice vyrovnaní, vynikají svými sportovními schopnostmi, jsou extrémně přátelští k lidem a svého páníčka bezmezně milují. Je také extrémně tvrdým pracovníkem s velkou vytrvalostí a často se raději nechá zabít, než aby odstoupil z boje.
Právě s tím se pojí jeho asi největší povahová vada, kterou je obecně spíše odtažitost od jiných psů a obecně zvířat. Právě kvůli ní se pitbull příliš nehodí na procházky do parků, kde se nachází více pejskařů najednou. Jakmile se dostane, byť jen do menšího konfliktu nemusí z něj vycouvat, dokud jeden ze soupeřů nezemře. Při nesprávné výchově umí být agresivní i proti lidem a výcviku je nutné věnovat ohromnou spoustu času. Pitbullové navíc umí být dost tvrdohlaví, což je v kombinaci s jejich vysokou inteligencí pro nezkušeného chovatele doslova nerozlousknutelný oříšek.
Štěně pitbulla
Stejně jako u všech jiných psích plemen je nutné začít se socializací štěněte pitbulla velmi brzy. Aby se trošku otupila jeho přirozená nevraživost vůči ostatním zvířatům, je dobré jej s nimi seznámit, dokud se u něj nevybudovalo dostatečné sebevědomí pro útok. Ideální čas pro zahájení socializace je pak mezi 8. a 16. týdnem věku. Co nejdříve je třeba začít také navštěvovat cvičák a psa trénovat v poslušnosti. S malým štěnětem však choďte spíše na kratší procházky, aby si na sport zvyklo.
Výchova pitbulla
Ze všeho nejdříve je třeba říci, že pitbull má ohromně vysoký práh bolesti a už jen z tohoto důvodu je použití jakéhokoli násilí na něm bezvýsledné a významně si v očích psa snížíte svůj respekt. Právě vzájemný respekt je u pitbulla ohromně důležitý. Pes musí vědět, kde je jeho místo a tyto hranice nesmí překračovat. Jeho výcvik tak musí být opravdu důsledný.
Pitbull potřebuje dostatek sportovní aktivity. Je opravdu energický, silný a hodně toho vydrží. Skvělé jsou pro něj například takzvané bull sporty spočívající v silových disciplínách, jako je tahání pneumatiky nebo rychlostní běh vedle jízdního kola. Je totiž dost pravděpodobné, že na dlouhých procházkách unavíte spíše sebe než vašeho pejska.
Péče o pitbulla
Kromě zajištění dostatečného množství pohybu je pitbull relativně nenáročný. Vyjma běžného zastřihávání drápků, čištění chrupu a průběžného vyčesávání srsti (především v době línání) nepotřebuje prakticky nic dalšího. Až na pozornost svého páníčka. Pokud se mu jí totiž nedostává, udělá všechno, aby si ji získal.
Ačkoli by se to na první pohled nemuselo tak jevit, pitbull dokáže žít i v bytě. Naopak jeho krátká srst ho příliš nechrání před okolní teplotou a jeho chov na zahradě je téměř po celý rok (kromě léta) prakticky vyloučen. Je však nutné dávat pozor na jeho hravou povahu, protože by všechno v jeho dosahu mohlo při tom všem pobíhání skončit na zemi.
Pitbull a děti
U čistokrevných pitbullů obvykle není s dětmi problém a chovají se k nim velice přátelsky i v případě, že je tahají za ocas. Problém však nastává v momentě, kdy ne všichni v pokrevní linii vašeho psa byli čistokrevní a oheň může být na střeše. Kupujte si proto vždy pouze pitbully od odpovědných stanic, kde jsou vám předloženy jasné průkazy o jeho původu.
Krmení pitbulla
Pitbulla lze přirovnat k lidskému špičkovému atletovi, což znamená, že potřebuje vyváženou stravu bohatou na sacharidy a bílkoviny, aby byla chráněna jeho svalová hmota a měl dostatek energie. Kvůli jeho vysoké pohybové aktivitě se doporučuje do jídla přidávat různé doplňky stravy, jako je kloubní výživa.
Podle skutečné fyzické aktivity se doporučuje pitbulla krmit 2x až 3x denně. Granule pro pitbulla musí být opravdu vytříbené kvality, aby si mohl zachovat pevné zdraví a své charakteristické osvalení. Nejvíce však samozřejmě ocení domácí stravu, jako je povařené maso, vnitřnosti a podobně. To je dobré kombinovat se zeleninou, aby měl dostatek trávicích enzymů a vitamínů.
Pitbull je na stravu extrémně citlivý a vyžaduje opravdu pouze kvalitní granule, ve kterých se nachází vyvážený poměr bílkovin a sacharidů. Pouze díky tomu si vybuduje dostatečný energetický základ pro své aktivity. Často se doporučuje mu do jídla přidávat také kloubní výživu a jiné doplňky pro zdraví kloubů. Krmit jej však můžete i vařeným masem, vnitřnostmi a zeleninou.
Zdravotní problémy pitbulla
Pitbullové se při správné stravě a zacházení těší vynikajícího zdraví. Obvykle netrpí ani žádnými dědičnými problémy. Setkat se u něj však můžete s problémy, které jsou pro atletická plemena specifická, jako je dysplazie kyčle nebo problémy s klouby končetin obecně. Dalším poměrně běžným zdravotním problémem je obezita, která je však způsobena nedůsledností páníčka při krmení.
Mezi další onemocnění, která se u pitbulla mohou vyskytnout, patří ta samá, jako u většiny psích plemen. To znamená různé alergie a kožní infekce, šedý zákal, srdeční choroby a podobně. Při včasném zásahu veterináře se však není čeho bát.
Proč si pořídit pitbulla
- Je to skvělý sportovec s ohromnou silou
- Je loajální svému pánovi a doslova by za něj položil život
- Jedná se o vynikajícího hlídače
- Pyšní se extrémní inteligencí
- Není problém jej chovat v bytě a v blízkosti dětí
Proč si pitbulla nepořizovat
- Vyžaduje velkou dávku pozornosti a důsledný výcvik
- Není vhodným plemenem pro začátečníky
- Příliš se nesnese s ostatními zvířaty v domácnosti
Pitbull je mazel, ale je třeba se mu věnovat
Ačkoli by to do něj člověk neřekl, pitbull je velice přátelské a oddané plemeno vhodné do bytů i k dětem. Je také skvělým hlídačem a vytrvalým sportovcem. Jeho chov však vyžaduje velké zkušenosti, protože při nedůsledném tréninku a socializaci se z něj snadno může stát ten agresivní, zlý pes, kterého vídáváme ve filmech.
Nejčastější otázky
Pitbull je ve skrze zdravé plemeno a dožívá se věku až okolo 15-16 let. Všechno záleží na tom, jak dobře se o něj staráte a jak rychle reagujete na případné zdravotní problémy.
Nebudeme vám nic nalhávat, pitbull je neskutečně silné plemeno, které dokáže být až životu nebezpečné. To však platí pouze v případě, že podceníte jeho výcvik a socializaci nebo si pořídíte křížence. Čistokrevný a dobře vycvičený pitbull moc dobře ví, co si může dovolit.
Zdroje: Dogtime.com, dogbreedinfo.com, hillspet.com, britannica.com
Další oblíbená plemena psů