Co je fast fashion a proč rozhodně není vhodnou volbou

Pojem fast fashion se stal jakýmsi fenoménem dnešní doby. Mnoho lidí a aktivistů proti ní bojuje. Znáte-li co se za ní skutečně skrývá, určitě se vyhněte rychlé módě.

Fast fashion
Fast fashion. Zdroj foto: Sundry Photography / Shutterstock.com

Co je fast fashion?

Rychlá móda nemá svůj přívlastek jen tak pro nic za nic. Je totiž opravdu velice rychle šité oblečení, ve valné většině se jedná o masovou výrobu. A co je rychlé, je také mnohdy nekvalitní, častokrát je toto oblečení i pouze jednorázové. Proč je tedy rychlá móda ve světě i u nás tak oblíbená? Odpověď je prostá – je levná. Nikdo už se ale nepozastavuje nad tím, že za lákavou cenovkou stojí mizerná kvalita a zatěžování životního prostředí. Bohužel.

Nevýhody fast fashion

Jak už bylo nastíněno, největší nevýhodou je ekologický dopad na naši planetu. Oblečení se velmi brzo poškodí – a většina lidí jej jednoduše vyhodí. V dnešní době je totiž málo času například na přešívání nebo opravu oblečení. Je mnohem jednodušší si koupit nový kousek oblečení, když už to „stojí pár korun“, že. Ale je třeba si uvědomit, že oblečení se rozloží za více něž 200 let. Do té doby bude naše planeta zahlcena odpadem. Takové oblečení jde potom na skládku, nebo se spálí.

Fast fashion
Zdroj foto: New Africa / Shutterstock.com

Fast fashion ohrožuje lidská práva

Nejenom ekologie, ale také lidská práva jsou ohrožena při výrobě fast fashion. Bohužel nikdo již nevidí, jak probíhá výroba tohoto oblečení. Jedná se o masivní továrny, kde je zaměstnáno mnoho lidí, často i dětí. Ti za minimální mzdu musí vyrobit kvanta a kvanta oblečení. Často nemají opravdu ideální pracovní podmínky, jelikož se jedná o země třetího světa.

Toxiny

Jako každou výrobu, i při fast fashion jsou do ovzduší uvolňovány chemikálie. Pouze 100% přírodní oblečení nezatěžuje životní prostředí toxiny. A právě tyto chemikálie mohou být dokonce rakovinotvorné. Toxiny se též udržují v látkách, takže tím, že tuto rychlou módu nosíte, prakticky ohrožujete i své zdraví. Může se stát, že po prvním nošení se vám vyskytne vyrážka či ekzém.

Když jdete do obchodu, kde klasicky nakupujete, začněte si více všímat ceny a kvality materiálu. Protože vaše oblíbené oblečení může také pocházet z obchodu nebo značky fast fashion. Jaký máte názor na rychlou módu teď?

Zkuste raději nakoupit v Second hand, kde pořídíte kvalitní oblečení za výhodnější ceny a ještě přitom zachraňujete planetu.

Zdroj: pebblemag.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.