Kožená sedačka: Naučte se o ni správně starat tak, aby vám vydržela dlouhá léta

Kožená sedačka patří k těm nejoblíbenějším kusům nábytku v moderním i klasickém interiéru. Aby byla skutečně kvalitní a stále krásná, je nutné o ni správně pečovat.

Zdroj foto: WorldWide / Shutterstock.com

Pravá i falešná kůže na sedacím nábytku je specifický materiál, se nímž nemůžete šlápnout vedle v minimalistickém interiéru, ale ani v klasickém nebo moderním bytovém designu. Aby byla kůže skutečně kvalitní, je nutné řešit strukturu materiálu už při výběru.

Při výběru vnímejte všemi smysly

Kůže musí být na dotek hebká a jemná, při pohledu zblízka však najdete hrubá zrna na povrchu. Vůně kvalitní kůže je nezaměnitelná s jakýmkoliv jiným materiálem, proto dejte nejen na pohled a dotek, ale také na váš čich při výběru sedačky.

Pokud přemýšlíte nad barvou kůže, vsaďte na klasiku. Existuje mnoho odstínů, v některých obdobích jsou moderní také například šedé až metalické odstíny kůže, ty však brzy podléhají dalším trendům. Jedině s klasickou hnědou kůží nikdy nešlápnete vedle a váš interiér bude i nadále stylový i několik let. Mezi tři nejzákladnější barevné tóny kožených sedaček patří černá, hnědá a béžová. Nebojte se skvrn na kůži, právě ty dělají z vašeho kusu nábytku ten pravý originál.

Kůže nemá ráda teplo ani sluneční svit

Myslete u kožené sedací soupravy především na to, že se jedná o velmi specifický materiál, který podléhá mnoha aspektům. Přímé sluneční paprsky skrz velké okno do obývacího pokoje vaší sedačce rozhodně neprospějí, stejně tak není vhodné umístit pohovku přímo k radiátoru. Kůže totiž pod vlivem tepla a paprsků může praskat a nepřirozeně vysychat.

Kožený nábytek nesnáší pot, proto se snažte zapocená místa hned otírat. V opačném případě se mohou na sedačce vytvořit nevzhledné fleky. Nepoužívejte taktéž pouze jedno oblíbené místo na pohovce, snažte se střídat celou plochu.

Zdroj foto: AXL / Shutterstock.com

Kožená sedačka – péče

Pokud si přejete, aby vám vaše kožená sedačka vydržela mnoho let, je nutné myslet na dostatečnou čistotu a impregnaci. Vaší hlavní pracovní pomůckou bude vedle vlhkého hadříku také velmi jemný kartáček. Ten se vám bude hodit především v případě čištění skvrn.

Neobejdete se ani bez speciálního impregnačního a čisticího prostředku na kůži. Nikdy se nesnažte čistit nebo jinak pečovat o kožený materiál, můžete ho totiž jinak neodvratně zničit. Pohovka by měla být důkladně vyčištěná asi čtyřikrát do roka, kromě toho je ale nutné čistit sedačku od běžných nečistot a prachu.

Takový běžný úklid a čištění může probíhat zhruba jednou za týden, k čištění používejte pouze vlhký a suchý hadřík, nikdy po dokončení nenechávejte kůži mokrou, zbytečně tak materiál vysušujete. Zvláštní pozornost věnujte opěrkám hlavy a rukou, tam se totiž usazuje nejvíce nečistot i potu.

Jak šetrně odstranit skvrny?

Při každodenních aktivitách se může stát, že sedačku ušpiníte. Jestliže se na koženou pohovku vylije jakýkoliv nápoj, snažte se nejdříve vsáknout přebytečnou tekutinu do hadříku nebo ubrousku. Poté použijte na vyčištění speciální emulzi pro kůži a nezapomeňte oblast skvrny opět utřít do sucha. 

Impregnace je důležitá

Chcete zachovat stále krásnou a originální barvu materiálu a zároveň chránit kůži před všemi vlivy okolí? Impregnujte vaši pohovku alespoň dvakrát do roka. Pravidelnou impregnací docílíte toho, že bude kůže stále plná života a lesku, nikdy nevyschne a vyhnete se také popraskání materiálu, na které kůže často trpí. Impregnační prostředky se často musí nechat působit několik hodin, aby se do kůže dostatečně vsákly.

A jak se o svou sedačku staráte vy?

Zdroj: architecturaldigest.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.