Digestoř: Vyplatí se kupovat designový kus bez vývodu páry?

Digestoř patří v posledních letech mezi dlouhodobé investiční kuchyňské kousky, které by měly splňovat vizuální i funkční stránky. Pokud se chystáte na výběr digestoře, máte dvě možnosti.

Zdroj foto: brizmaker / Shutterstock.com

Buď zvolíte klasickou digestoř s odsáváním par, nebo digestoř, která funguje na principu recirkulace. Co tato digestoř obnáší a vyplatí se do ní investovat?

Odtah

Tradiční odsavače fungují tak, že odsávaný vzduch odvádí přímo ven díky odvodnímu potrubí, které je umístěno v obvodové stěně domu. Veškeré páry z vaření jsou jím odsávány přes tukový filtr ven. Aby se zabránilo zpětnému proudění venkovního vzduchu, jsou v odvodním potrubí instalovány zpětné klapky (ty mimochodem mnohdy můžete slyšet při silném větru). Kromě pachů je také odváděna vodní pára a s ní spojená vlhkost.

Recirkulace

Oproti odtahovému systému zůstává vzduch při recirkulaci uvnitř obytného prostoru. Odsavač stále odsává nežádoucí výpary z vaření, ale jeho úkolem je vyfiltrovat molekuly mastnoty.

  • Jakmile je vzduch zase pročištěn, je vpuštěn opět do kuchyně.
  • Tento typ systému závisí kromě tukového filtru na filtru s aktivním uhlím.
  • Ten do sebe nasaje pachy z výparů, které ale už byly tuku zbaveny.
  • Díky tomuto filtru se částice zápachu nevrací zpět do kuchyně.
  • Recirkulační systémy sice pachy a mastnotu vyfiltrují, ale bohužel neodvedou vodní páru, proto je dobré mít v kuchyni dostatečné odvětrávání.

Hlavním faktorem, který je třeba vzít v úvahu při výběru odsavače par, je jeho umístění ve vaší kuchyni, a to zejména, zda je umístěn u vnější stěny. Kromě toho každý systém má různé výhody, pro některou kuchyni je vhodnější odtahový systém a pro jinou zase recirkulační systém.

Montáž digestoře

Je obecně známo, že montáž odtahových digestoří není až tak jednoduchá a není vždy použitelná. Proto je vhodnější recirkulace, kterou uvítají zejména v bytových domech nebo v novostavbách. Digestoř si tak snadno můžete namontovat i sami, stačí ji buď zavěsit pod horní skříňku, nebo umístit do volného prostoru nad vařič. Konečným krokem je pak její zapojení do zásuvky.

Je údržba složitá?

Jak jsme již zmínili v předchozím textu, recirkulační systém závisí na tukovém filtru a na filtru s aktivním uhlím, popř. speciálním recirkulačním filtru. Filtry musí být pravidelně vyměňovány, zejména filtr s aktivním uhlím, aby byla digestoř schopna do místnosti přivádět čerstvý vzduch. Čím častěji vaříte, tím častěji byste měli filtr vyměnit – zpravidla jednou až dvakrát za rok. Kromě toho nezapomeňte také na kovovou ochrannou mřížku, kterou je třeba tu a tam omýt od mastnoty.

Zdroj foto: wertinio / Shutterstock.com

Recirkulace a energie

Při výběru digestoře je třeba vzít také v úvahu energetickou účinnost. Důležité je si uvědomit, že tradiční odtahová digestoř v zimním období spolu s výpary odsává také teplý vzduch z vytápění z místnosti ven, takže kromě par přicházíte i o energii. Vzhledem k tomu, že dnešní doba patří spíše nízkoenergetickým a pasivním domům, odborníci doporučují volit digestoře se systémem recirkulace. Ta vám ušetří jak peníze při montáži, tak cennou energii doma.

Klady a zápory

Bezodtahové odsavače par mají tu výhodu, že jsou mnohem univerzálnější a mohou být instalovány téměř kdekoliv. Vzhledem k tomu, že tento typ digestoří páry pouze filtruje, a následně recirkuluje vzduch v místnosti, nemusíte se bát, že k instalaci potřebujete potrubí, co odvádí páry ven z obytné jednotky. Většina modelů obsahuje také časovače, takže je lze snadno naprogramovat tak, aby se automaticky zapínaly a vypínaly.

Recirkulační systémy se však neobejdou bez záporů. U tohoto typu digestoří můžete při špatném odvětrávání bojovat s vlhkostí. Také hlučnost recirkulací může být o něco vyšší než u klasických odtahových systémů s odtahem, protože často potřebují větší výkon ventilátoru. Vše ale závisí na mnoha faktorech, včetně značky, velikosti a typu modelu, který si vyberete. Je důležité mít na paměti, že pro optimální výkon je nutné filtr pravidelně čistit a vyměňovat.

Recirkulační systémy jsou také velmi šetrné k životnímu prostředí. Výpary se totiž nedostanou ven, ale díky filtraci se vrací do místnosti v podobě čistého vzduchu.

Jistě jste si všimli, že digestoře bez odtahu jsou také mnohem estetičtější než tradiční odsavače. Nejenže nezaberou tolik místa, ale můžete je využít kdekoliv. Digestoře bez odtahu jsou také i finančně dostupné, kromě toho si nemusíte dělat starosti s příslušenstvím kvůli montáži potrubí.

Zdroj: homebuilding.co.uk

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.