Sedací souprava je srdcem vašeho domova. Jak vybrat tu správnou?

Pokud by se vás někdo zeptal, co považujete za srdce vašeho domova, jak odpovíte? Člověk má tendenci okamžitě říct: „kuchyně“….. ale je tomu opravdu tak? V kuchyni člověk stráví hodně času, ale především toho pracovního, kdežto kam člověk usedá s nasyceným žaludkem, aby si odpočinul, zrelaxoval nebo si jen tak zalenošil?

A to nemluvě o přátelích, kteří vás určitě někdy navštíví. Srdcem domova tedy není kuchyň, ale sedací souprava. A jak vybrat tu pravou, vám dnes poradíme.

Základní otázky před výběrem sedačky

Hned v úvodu je potřeba si ujasnit, jak početná rodina jste, zda k vám často chodí návštěvy, kolik lidí se u vás obvykle schází. Přespávají u vás vaši hosté? Máte malé děti nebo domácí mazlíčky a hrozí tedy nadměrné znečistění sedačky?

Zdroj foto: MediaGroup_BestForYou / Shutterstock.com

Tvar a velikost sedačky

Až si odpovíte na prvotní otázky, přijde na řadu další důležitý prvek. Tvar sedačky, jichž je na trhu vícero variant: klasická pohovka + křeslo, sedačka typu 3+2+1, rohová nebo „účková“ sedačka (tedy ve tvaru písmene U), jenž pojme asi nejvíc osob. A u všech existuje verze klasická a rozkládací. Základním kritériem k fundované odpovědi na tuto otázku je prostor. Čím více místa máme, tím více si můžeme dovolit. Jsou ale i tací, kterým se do malé garsoniéry vejde s bídou sedací vak. I ten může být řešením v bytě „single“ osoby.

Poslední roky „frčí“ nízké, ale pohodlně široké sedací soupravy, doplněné polštářky a dekami starajícími se o pohodlí, teplo a tím i dostatečnou možnost odpočinku při sledování televize, čtení knih nebo třeba jen ničím nerušeného povídání.

Sedačka pro babičku či do kanceláře

Vybíráte-li sedačku pro staršího člověka, třeba pro babičku, pak je výhodnější vybrat vyšší a pevnější typ sedačky, ze kterého se lépe vstává. Tato vlastnost se upřednostňuje i v kancelářích, kde není zrovna žádoucí, aby se vaši zákazníci či kolegové nemotorně „štrachali“ z nízkých, měkkých sedaček, byť jinak velmi pohodlných. V této souvislosti je důležité připomenout, že je lépe si předem zvážit, zda budeme chtít sedačku stojící na zemi nebo na nožičkách. Do malých bytů se často využívá sedaček s úložným prostorem, kterého nikdy není nazbyt. V moderních výrobcích jsou zakomponovány i další „vymoženosti“, jako například kapsy na mobil nebo televizní program, vestavěný chladicí box či sklopný stolek.

Kožená či látková?

V další fázi výběru přichází na řadu okřídlená otázka: kůže nebo látka? Kožená sedačka nejenže krásně voní, ale už na první pohled vypadá luxusně. Kůže sice vyžaduje občasnou údržbu a impregnaci, ale benefitem za trochu péče je mnohonásobně delší výdrž proti sedačce látkové. Kůže už dávno není pouze výsadou honosných sídel. Dnes už se vyrábí i kožené sedačky malých velikostí. Co se týká škály barev, tak seženete jak barvy standardní, tak i moderní.

Zdroj foto: YKvisual / Shutterstock.com

Ale dobu nezaspaly ani látkové sedačky. Vyrábí je celá řada firem a najdete mezi nimi více i méně kvalitní výrobky. Chybu neuděláte, pokud zvolíte sedačku od renomovaných výrobců, je to určitá záruka kvality.

Zdroj foto: fizkes / Shutterstock.com

Druh potahu rozhoduje

Nejběžnějším druhem potahu jsou mikrovlákna, mikroplyše, žinylky, ale i nanotextilie, jenž odpuzují vodu a lehce se čistí. Vhodné nejsou sedačky potažené tenkou bavlnou, ač na dotek příjemnou a barevně velmi atraktivní. Bavlna není stabilní, brzy se začne trhat a barvy blednout.

Kompromisem mezi kůží a látkou mohou být ekokůže nebo materiál zvaný carabu. Jde o prodyšné, pevné, vodě i oděru odolné materiály, jež jsou i antibakteriální a případné nečistoty se jednoduše odstraňují jen čistou vodou.

Konstrukce sedačky a druh výplně

Důležité je neopomenout na kvalitu konstrukce nábytku a druh výplně. Tady je dobrým vodítkem cena. Levné sedačky se brzy prosedí, protože nízké ceně odpovídá levnější výplň, a proto se používá cenově dostupný molitan, někdy v kombinaci s pružinovým jádrem. Dražší sedačky jsou vyplněné latexem nebo paměťovou pěnou, jež dokáže kopírovat tvar těla a dopřeje člověku dokonalé pohodlí.

Léty prověřeným základem bytelného sedacího nábytku je masivní dřevo nebo kov. Neméně důležitým hlediskem je výběr koleček a dalších komponentů z poctivých materiálů. Bude-li vám prodejce nabízet sedačku s plastovou konstrukcí, rychle utíkejte pryč. Neexistuje jediný důvod, proč byste si takovou sedačku měli pořídit, jelikož dříve nebo později dojde k jejímu zničení.

To nejlepší na konec

Prošli jsme hlavní aspekty výběru sedačky. Zbývá už asi jen poslední a ten je, zvlášť pro nás ženy, tím nejpříjemnějším. Jde o výběr barvy. V dnešní době jsou nejvíce „IN“ béžová a šedá, ale v žebříčku oblíbenosti je dohání celá škála dalších odstínů, jako např. černá, modrá, tyrkysová, cihlová, okrová, růžová, fialová, ale i bílá.

Zdroj foto: Africa Studio / Shutterstock.com

Dvakrát měř, jednou řež

Na samotný závěr znovu připomínám, že při výběru sedačky je vhodné držet se dobře míněného pořekadla: „dvakrát měř, jednou řež“. Vždyť definitivní slovo nemusíte říkat hned v obchodě. Je rozumnější pořádně si nábytek prohlédnout, vyzkoušet, déle si v něm posedět a zkusit, co na to řeknou naše záda. Vždyť problémy s pohybovým aparátem jsou jedny z nejčastějších civilizačních chorob. V klidu domova si následně zvažte všechna pro a proti, proberte to s partnerem, a až si budete úplně jistí, pak teprve složte zálohu nebo sepište kupní smlouvu.

Přejeme šťastnou ruku při výběru vašeho nového sedacího nábytku!

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.