5 způsobů jak dodržet novoroční předsevzetí a jaké letos zvolit?

Konec roku se blíží, vždyť už si užíváme adventní čas. Nejen proto každý z nás rekapituluje uplynulý rok a začíná se těšit na ten nový. A hlavně přemýšlíme, jaké si dáme novoroční předsevzetí.

Zdroj foto: Efetova Anna / Shutterstock.com
Zdroj foto: Efetova Anna / Shutterstock.com

 

Jak ho ale dodržet bez velkého tlaku?

Žádné dlouhé seznamy cílů

Každý člověk má přirozeně několik nesplněných snů, které ho ženou tvrdě za svým cílem. Pokud milujete čas Nového roku a plánování novoročních předsevzetí, nepřepalte to. Nikdy si neplánujte dlouhý seznam cílů, to vás hned na začátku roku může velmi demotivovat hned při prvním neúspěchu.

Cíle si totiž můžete tvořit v mnoha oblastech. Ať už je jedná o vaši kariéru, studentské cíle nebo třeba o rodinný život, všechny tyto životní etapy vám berou mnoho energie a vašeho času.

  • Máte v plánu více cestovat? Naučit se další jazyk nebo více soustředit elán do zdravého jídelníčku? Všechno je možné, stačí opravdu chtít.
  • Vyberte si do každého období nadcházejícího roku jeden z cílů a věnujte mu absolutní pozornost.
  • Jedině tak si jej můžete skutečně splnit a mít tak obrovskou radost z dosažení cíle.

Pokud se totiž budete soustavně věnovat více předsevzetím najednou, nikdy se nedočkáte vytouženého cíle a splnění snů.

4 marketingové typy

Největší marketingoví experti vědí, že pro splnění cíle v reklamní kampani je nutné se zaměřit na čtyři druhy zásad. Můžete je použít také pro vaše novoroční předsevzetí. Díky nim bude váš cíl více na dosah. Vaše předsevzetí musí být:

  1. reálnost — přejte si dosažení reálného cíle. Posuďte sami, zda je váš sen splnitelný.
  2. konkrétnost — pojmenujte své předsevzetí konkrétně (například „chci našetřit 20 000 korun“)
  3. rozdělení — váš cíl by měl být rozdělený do osnovy, jedině tak bude vypadat předsevzetí více reálně
  4. měřitelnost — abyste viděli brzy výsledky, které vás poženou dál za svým cílem, je nutné si nastavit měřitelnost. Například u předsevzetí redukování váhy si nastavte každý měsíc pár kilogramů dole.
Zdroj foto: vesna cvorovic / Shutterstock.com
Zdroj foto: vesna cvorovic / Shutterstock.com

Předsevzetí stále na očích

Jak se říká — sejde z očí, sejde z mysli. To platí také u novoročních předsevzetí. Proto si své sny napište například na barevný lepicí papírek a nalepte si jej na lednici, kosmetický stolek nebo stůl v kanceláři. Zkrátka někam, kde ho budete mít neustále na očích. Dobrým tipem je také diář. Napište si cíl spolu s výzvou k měření výsledku na konec každého měsíce. Nikdy se vám tak nestane, že byste na svůj cíl zapomněli nebo se jej vlivem lenosti například chtěli vzdát.

Uvědomte si možnost neúspěchu

Málokdo dosáhne svých největších snů snadno a rychle. Každý velký sen vede skrze trnitou cestu plnou problémů a neúspěchů. Mějte možnost neúspěchu na paměti a vězte, že vás první neúspěch nesmí odradit, naopak by vás měl ještě více nakopnout. Snažte se také poučit z předchozích chyb. Pokud se vám například minulý rok nepodařilo přestat kouřit, uvědomte si své slabiny, kvůli nimž jste cíl vzdali. Díky uvědomění se můžete dobře poučit z chyb a dát si na ně při novoročním předsevzetí pozor.

Nesrovnávejte se s ostatními

Nezapomeňte na to, že váš cíl je jen váš a nikdo nejde stejnou cestou jako vy. Nikdy se proto nesrovnávejte s ostatními. Pokud se někomu daří rychle zhubnout nebo se snadno naučí vaši vytouženou francouzštinu, nevzdávejte se. Ten stejný člověk třeba několik let touží po dovednostech, které vy ovládáte bravurně levou zadní.

A jaké bude vaše letošní novoroční předsevzetí?

Zdroj: verywellmind.com, nytimes.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.