Jak si zlepšit paměť? Vyzkoušejte zaručené tipy

Paměť musíme neustále trénovat, mozek musíme zaměstnávat. Všichni přirozeně stárneme, máme povinnosti a leží na nás nespočet úkolů, které musíme za jeden den zvládnout.

Zdroj foto: WAYHOME studio / Shutterstock.com

Snadno se pak stane, že mozek nechce fungovat tak, jak by měl, zapomínáme a nejsme schopni se soustředit. Pokud to necháme jen tak plynout, problémy se budou stupňovat. Naučte se trénovat mozek za pochodu a zlepšete si paměť.

Paměť: Jaké jsou příčiny její poruchy a jak s nimi bojovat?

Dělat více věcí naráz se nevyplácí

Jste zvyklí dělat několik úkolů najednou a myslíte si, že tak budete efektivnější a více toho stihnete? Můžete si v práci rozpracovat více úkonů, doma můžete začít vařit a do toho uklízet, můžete cvičit a dívat se u toho na televizi. Ve výsledku ale vždy budete jednu z činností dělat hůře, není dobré dělat více věcí naráz, protože se pak nemůžete pořádně soustředit ani na jednu věc a děláte chyby.

  • Mozek nemůže stoprocentně fungovat, když jej přehltíte.
  • Pokud ale nestíháte, cítíte, že se nesoustředíte, tak jak je potřeba a nevíte, co vlastně máte dělat, udělejte si krátkou pauzu. Takový restart mozku.
  • Pomůže vám, když na pár sekund zcela přerušíte veškerou svou činnost. Chvíli prostě nedělejte nic, pomůže vám to zkoncentrovat se a mozek se zase nastartuje.

Hledáte nové nápady? Spěte i během dne!

Problémy s pamětí mohou dost úzce souviset s nedostatkem spánku. Spíte málo, v noci se často budíte, nemůžete usnout, protože před spaním už myslíte zase na to, co všechno musíte na druhý den udělat? Pak si nikdy dostatečně neodpočinete. Mozek, kterému ale nedopřejeme totální pauzu, prostě bude vynechávat.

Takže se snažte spát co nejvíce, tak abyste se ráno necítili unavení stejně, jako když jste večer šli spát. A pokud chcete být kreativní, potřebujete nové nápady kvůli práci a nejde vám se soustředit na nic, udělejte si i během dne pauzu a dejte si odpočinkový spánek. Může stačit několik minut, ale pokud to jde, zalehněte na hodinku. Jakýkoliv šlofík během dne pomůže mozek znovu nastartovat, lépe se vám bude pracovat, fungovat – a nebude tolik zapomínat, ani se už nebudete cítit bezradní.

Zapřemýšlejte a nedělejte si to snazší

Máte problém vybavit si, kde stojí vaše oblíbená restaurace, nemůžete si vzpomenout na název knížky, co jste před rokem dočetli, nevíte, ve kterém obchodě mají slevy? V dnešním světě, kde za nás všechno ví internet, nemáme potřebu si vzpomínat, protože si to jednoduše můžeme během několika minut všechno na internetu vyhledat.

To je ovšem chyba, nedělejte to, a naopak nechte svůj mozek, aby si vzpomněl. Určitě to totiž víte, jen si dopřejte více času. Vzpomenete si, i když to třeba bude až za nějaký čas. Pokud si ale všechno budete ulehčovat, ochuzujete sami sebe a mozek necháváte dobrovolně zakrnět. I během dne si můžete udělat malou zkoušku paměti. Zkuste si vzpomenout na vyjmenovaná slova, dejte dohromady abecedu v cizím jazyce a podobně. Mozek tak můžete trénovat kdykoliv a kdekoliv.

Mozek potřebuje okysličit, vyrazte ven!

Pokud trávíte celé dny v kanceláři a nedostanete se ani na krátkou procházku parkem, neděláte dobrou službu ani svému tělu, ani mozku. Potřebujete si zlepšit paměť nebo se nemůžete v práci soustředit? Všeho na chvíli nechte a běžte se ven projít na čerstvý vzduch. I třicet minut bude stačit. Když budete vyvíjet pravidelně jakoukoliv aktivitu, okysličíte si snáze mozek. Z dlouhodobého hlediska je pro paměť dobré, když člověk pravidelně cvičí. Nejde jen o cvičení mozku, musíte se také umět hýbat.

Učte se nové věci a začněte luštit křížovky

Snad nejznámějším cvičením paměti je obyčejné luštění křížovek. U křížovek se člověk může zabavit, ale hlavně to cvičí parádně mozek.

  • Křížovky jsou skvělým prostředkem, jak mozek zaměstnat přemýšlením a lehce jej tak donutíte, aby pracoval.
  • Když budete luštit pravidelně, začnete si více věcí pamatovat a nebudete už tolik zapomínat.
  • Křížovky navíc mohou luštit lidé v každém věku. Stále se také bude dozvídat nové věci.

Učení je dalším osvědčením trikem, jak posilovat paměť. Čím více bude mozek zaměstnávat, tím více si budete pamatovat. Můžete se učit cizí jazyk, zapsat se na přednášky o historii, zdokonalovat se v práci na počítači. Nebo se třeba zapsat na kurz vaření, pletení nebo háčkování. Je úplně jedno, co si vyberete. Nemusíte se nutně učit jen definice a poučky, můžete se učit i kreativním způsobem, právě třeba ruční prací. I tam jde o to, zapamatovat si postup, a to je učení.

Zapomínání je lidské a také přirozené. Nemusíte se bát, nejde obvykle o vážný problém. Zkuste svou paměť efektivně cvičit a mozek zatěžujte přiměřeně.

Zdroj: healthline.com, medicalnewstoday.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.