Oživujeme staré a vybledlé oblečení: Rady a tipy, které zabírají

Stalo se vám, že vaše oblíbené oblečení ztratilo svou původní barvu, ale vy ho i přesto nechcete vyhodit? Aby se vám tohle s vašimi oblíbenými kousky nedělo, aplikujte při praní několik preventivních opatření, díky kterým si vaše oblečení zachová svoji elasticitu, barvu i tvar.

Zdroj foto: Antlio / Shutterstock.com

Praní naruby

Základem je správné praní. Pokud se budete držet několika pravidel, povšimnete si, že vaše oblečení i po několikanásobném vyprání bude vypadat stále skvěle. Prvním pravidlem správného praní je praní naruby. Obracení jednotlivých kousků oblečení naruby vám sice zabere trochu času navíc, ale výsledek bude stát za to.

Přidejte ocet

Zaručeným tipem všech domácích kutilek je praní v octu. Proč? Ocet je skvělým pomocníkem při odstraňování skvrn z oblečení.

  1. Špinavé kousky stačí jednoduše přes noc naložit do octové lázně, která se skládá z horké vody a půl hrnku octa.
  2. Následně prádlo vyperete jako obvykle a skvrny budou pryč.
  3. Ocet pomáhá i s bělením.
  4. Stačí přidat odměrku octa do pračky plné bílého prádla a nechtěné zažloutnutí zmizí jako mávnutím kouzelného proutku.

Bělení pomocí jedlé sody

Dalším praktickým pomocníkem v každé domácnosti je jedlá soda. Ta umí úplné zázraky. Pokud vám z nějakého důvodu ocet nevyhovuje, například kvůli svému typickému pachu, dejte přednost lázni z jedlé sody. V pěti litrech teplé vody důkladně rozmíchejte dva hrnky jedlé sody – a v této lázni nechte původně bílé prádlo odpočívat celou noc. Druhý den jej vyperte jako obvykle a radujte se ze zářivě bílého oblečení.

Oživte barvy

Podlehli jste módním trendům a ve vašem šatníku se vyskytují hořčicově žluté kousky oblečení, které ale začaly blednout? Na to existuje jednoduchý trik. Do pěti litrů vody přidejte dvě čajové lžičky kurkumy a následně v této lázni nechte několik hodin vymáchat žluté oblečení. Následně ho vyperte jako obvykle.

Zdroj foto: New Africa / Shutterstock.com

Dejte přednost tekutým práškům na praní

Při praní upřednostňujte tekuté prací prášky. Vyhnete se tak nechtěným skvrnám na oblečení, které může sypký prášek někdy způsobit. Tekutý prací prášek se lépe rozpouští i ve studené vodě a oproti sypké variantě má mnoho výhod. Prací prášek ve formě gelu je k prádlu šetrnější a vyrábí se v mnoha různých provedeních: na jemné prádlo, na sportovní oblečení, na vlnu, na bavlnu a další.

Dodržujte zásady správného praní

I při samotném praní v pračce dávejte pozor, zda se držíte všemi všeobecně danými pravidly. Třiďte barvy, pokud to cedulky na prádle dovolují, používejte aviváž pro jejich změkčení, nešetřete na množství prášku na praní, zkoumejte štítky jednotlivých kusů prádla a řiďte se jimi.

Buďte při praní prádla důslední, zkoumejte cedulky a někdy si pomozte octovou lázní či lázní z jedlé sody. Váš šatník tak opět bude zářit pestrými barvami a zažloutlé kousky budou minulostí.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.