Digestoř: Jak ji vybírat, abyste získali i zajímavý designový prvek?

Digestoř v dnešní době ani zdaleka neslouží pouze jako odsávač par a nepříjemných pachů z vaření. Moderní digestoře jsou vidět, protože jsou i zajímavými designovými kousky. Na výběr máte z velkého množství digestoří, které mají i zajímavé funkce, a váš domov například zbaví i plísní. Na co se při výběru zaměřit?

Zdroj foto: brizmaker / Shutterstock.com

Když máte málo místa

Do menších kuchyní se nejvíce hodí vestavné a podvěsné digestoře, které jsou zpravidla ukryté buďto přímo v kuchyňské skříňce, nebo těsně nad varnou plochou. Musíte myslet ale na to, že jde o méně výkonné typy digestoří, právě proto, že výrazně šetří místo. Řešením pro malé kuchyně pak mohou být i digestoře teleskopické. Ty totiž nabízejí možnost zvětšení odsávací plochy vysunutím přídavného panelu. Tyto digestoře jsou mnohem výkonnější, než vestavné a podvěsné.

Do malých kuchyní se pak hodí také moderní digestoře, které jsou zabudované přímo ve varné desce. Výpary a pára z vaření jsou taženy dolů, kde jsou zabudované štěrbiny. Digestoř je tak v tomto případě dole a ne nahoře, jak tomu bývá zvykem. Digestoře zabudované ve varné desce mají výhodu i v tom, že šetří energii, jsou velmi výkonné a nejdou vidět. Mnohdy ale chceme, aby byla vidět.

Stylové a moderní digestoře, které vás ohromí

Dnešní nerezové digestoře představují poměrně výrazný kuchyňský prvek, který rozhodně chceme nechat vyniknout. V případě, že máte kuchyň ve tvaru L, rozhodně oceníte rohovou digestoř, která pracuje na podobném principu jako komínová digestoř, ale je určena pro umístění do rohů.

Komínová digestoř je právě oním designovým prvkem a hodí se zejména do prostornějších kuchyní. Napojuje se na potrubí, které je vedeno úplně mimo prostory kuchyně, komínová digestoř je celá vidět a hodně se při jejím výběru zohledňuje vzhled. Materiál i barvy by pak měly dokonale ladit s ostatním vybavením kuchyně.

Posledním typem jsou ostrůvkové digestoře, které jsou ze všech úplně nejvýkonnější. Zpravidla se totiž umisťují do velkých kuchyní. Pokud máte ve své kuchyni praktický ostrůvek, určitě k němu zvolte právě ostrůvkovou digestoř. Podobně jako u té komínové jde o viditelný a výrazný designový kousek v kuchyni, záleží tedy i na tom, jaký zvolíte materiál a barvu, aby všechno perfektně ladilo. Jde o opravdu velkou digestoř, která bude vládnout ostatnímu vybavení v kuchyni – a rozhodně ji nikdo nepřehlédne.

Bílá, nerezová nebo mléčná?

Co se týče materiálu, na výběr máte z několika možností. Určitě nejvyhledávanější jsou digestoře vyráběné z matovaného nerezu, hodí se do moderních kuchyní, ladí téměř se vším, a navíc se skvěle a snadno udržují v čistotě. Další možností jsou digestoře vyrobené kombinací hliníku a ocele, populární je i mléčné nebo čiré sklo.

Pozor však na to, že skleněné digestoře sice vypadají hezky, ale vůbec nejhůř se čistí a všechno na nich jde hodně vidět. Což není úplně praktické. Je zapotřebí je totiž neustále leštit, podobně jako zrcadla v koupelně. No a vybavení v kuchyni by přeci jen mělo být co nejvíce praktické. Asi ale stále nejznámější jsou bílé digestoře, které se vyrábějí z plechu a smaltu. Tyto typické digestoře stále z módy nevyšly a také se poměrně snadno udržují.

Zdroj foto: AkuAlip / Shutterstock.com

Funkce digestoře

Digestoře se liší cenou – čím dražší, tím je zpravidla výkonnější a má také více funkcí, než je pouze odsávání par. Digestoře většinou všechny mají několik rychlostí odsávání, zpravidla to bývají tři rychlosti, a chybět by nemělo ani praktické osvětlení.

Ty modernější a výkonnější kousky pak mohou mít funkci automatického odsávání, které se aktivuje, jakmile čidlo zaznamená větší množství páry. Některé mohou být vybaveny čidlem, které samo reguluje rychlost odsávání – digestoř také může sama upozornit na to, že čas vyměnit a vyčistit její filtr. A není výjimkou, že k digestoři dostanete i praktické dálkové ovládání.

Digestoře mají spousty výhod, nejen, že dobře vypadají a odsávají nepříjemné pachy a páry z vaření. Díky pravidelnému používání eliminujete množství plísní v domácnosti, některé dokonce mohou pohlcovat i mastnotu.

 

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.